

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Jezero laka Nejmenší (2,78 ha), ale nejvýše (1096 m.n.m.) položené jezero na české straně Šumavy se nachází 8 km jihovýchodně od Železné Rudy.
Jezero ledovcového původu časem ztrácelo svoji vodu a zarůstalo, znovuobnovení nastalo až po zvýšení hráze v 19. století. Jezero po odvodu měří okolo 870 m a zadržuje na 40.000 m3 vody, jeho poměrně mělké, jeho největší hloubka měří jen 3,9 m.
Jezero je přístupné po turisticky značené cestě.
Doporučujeme
Dubeč Osada Dubeč existuje pravděpodobně od 9. století, i když písemné záznamy o její existenci jsou pozdějšího data. Na blízkém návrší Rohožník se nachází archeologické naleziště již z doby bronzové. Do území Dubče spadá také bývalá osada podobného názvu, Dubeček. K Praze byl Dubeč připojen v roce 1974. Název katastru je odvozen od těžby dubového dřeva na tomto území.
Doporučujeme
Rozhledna na Panském vrchu u Drmoulu Rozhledna na Panském vrchu (650 m.n.m.) se nachází zhruba 2 km západně od obce Drmoul.
Typizovaná věž mobilního operátora vysoká 55 m nese vyhlídkový ochoz ve výšce 40 m nad zemí a vede na něj 207 schodů. Věž byla dokončena v červenci 2008, vyhlídkový ochoz pak zpřístupněn v listopadu téhož roku. Přistup na něj je volný, pouze v zimním období je uzavřen.
Doporučujeme
Zámek Mníšek pod Brdy Raně barokní klasicistně upravený zámek Mníšek pod Brdy stojí nedaleko Prahy, v centru stejnojmenné obce na vyvýšeném místě a je dominantou blízkého okolí. V okolí zámku se nalézá také areál barokního kláštera Skalka a především překrásná příroda s množstvím turistických stezek.
Historie zámku
První písemná zmínka o sídle Mníšku pod Brdy je až zápis v zákoníku Karla IV. „Majestas Carolina“ z roku 1348. Archeologické nálezy však dokládají, že zde stávala stavba již na přelomu 13. a 14. století. Šlo o malý hrádek obklopený hradbou a příkopem. V roce 1487 na více než 150 let získal Mníšek významný rod pánů z Mitrovic. Tento rod spravoval sídlo po celé 16. století, kdy zde proběhly značně rozsáhlé stavební práce. V roce 1639 zničily zámek švédská vojska. V roce 1655 odkoupil panství nobilitovaný pražský měšťan Servác Engel z Engelsflussu, který v letech 1656-1672 nechal sídlo opravit. Tím byla zakončena etapa, která objektu i přes četné a podstatné mladší úpravy vtiskla zásadní podobu i výtvarný ráz.
Ve druhé polovině 18. století, za Unwerthů, došlo k řadě stavebních úprav. V roce 1848 zámek poznamenal rozsáhlý požár. V roce 1909 po smrti hraběte Schirndinga majetek získal jeho příbuzný, Theodorich, svobodný pán Kast z Ebelsbergu, jenž přistoupil k zásadní obnově zámku podle projektu, který vypracovala přední pražská kancelář vedená Matějem Blechou. V roce 1945 byl zámek v Mníšku pod Brdy zkonfiskován. Poté se objekt dostal do správy Ministerstva vnitra, které zde ukládalo různé archivní fondy. V roce 2000 byl zámek vyklizen a postoupen Národnímu památkovému ústavu, který zde přikročil k rozsáhlé obnově. Obnova zámku začala v prosinci roku 2000. Jde o jedinečný projekt, který se snaží zachytit stav panství na počátku 20. let 20. století. Zámek byl slavnostně otevřen veřejnosti 1.7.2006.
Podoba zámku
Návštěvník může projít dva okruhy, vztahující se především k poslední rodině majitelů - Kastů. Pokoje jsou bohatě vybaveny a dokládají život šlechty na přelomu 19. a 20. století. V prvním patře zámku je prohlídková trasa, která seznamuje návštěvníky se stylem života a bydlením drobné šlechty v období mezi světovými válkami. Severní křídlo pak poskytuje prostory pro společenské akce a pořádaní stylových svatebních obřadů. V průběhu roku probíhá na zámku celá řada kulturních akcí. Mezi již tradiční patří Velikonoční veselice, Slavnosti vína, Vánoce na zámku, Mezinárodní flamenco festival a celá řada výpravných letních divadelních představení i koncertů. Po prohlídce zámeckých prostor a všech zdejších zajímavostí si návštěvník může odpočinout v stylové restauraci "U Saturnina".
Ubytovat se můžete přímo v Mníšku pod Brdy.