Kalendář akcí
Kalendář akcí je místem zajímavých společenských, kulturních a sportovních událostí a to z celé České republiky. Tento kalendář je aktualizován nejen ve spolupráci s informačními centry obcí, měst a regionů, ale také z vašich námětů, které nám posíláte.
Chcete se podílet na tvorbě tohoto kalendáře? Chystá se ve vašem okolí něco zajímavého? Dejte nám vědět! Pošlete nám krátký popis o pořádané události. Když přiložíte ještě informační fotografii, budeme rádi.
Své náměty zasílejte na adresu: redakce@nasimkrajem.cz
Vyhledávání
Možnosti vyhledávání :



Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Muzeum hraček Muzeum hraček sídlí ve dvou patrech bývalého Nejvyššího purkrabství v Jiřské ulici 6. Je zde vystaven bezpočet unikátních historických evropských a amerických hraček.
Exponáty v 80 vitrínách, v 11 sálech se soustřeďují na 150-ti letou historii dřervěných i plechových hraček, na vývoj panenek, jejich pokojíčků , měšťanských i šlechtických domů zařízených do nejmenších podrobností. Dějiny "zlatého věku hraček" začínají kočárky taženými plechovými koníky, auty, motorkami a pokračují přehlídkou letadel, vducholodí, parníků i zaoceánských parolodí až k dětské železnici s nejstaršími Märklinovými lokomotivami, vlaky a nádražími.Vedle cirkusové manéže s plechovými natahovacími artisty a šašky je třeba připomenout expozici nejstarších plyšových medvídků a hraček nejvíce budící pozornost mladých lidí: Plechové roboty, charakterní postavy z "hvězdných válek" Star Trek a Star Wars, dále Aktion Team, G.I.Joe, a tři sály muzea presentující tisícovku panenek Barbie, jejího padesátiletého vývoje.
Doporučujeme
Zámek Červená Řečice Renesanční areál zámku v Červené Řečici stojí na jižním okraji obce, nedaleko města Pelhřimova.
Historie zámku
V roce 1144 daroval český kníže Vladislav II. pražskému biskupovi Otovi zalesněnou krajinu při horním toku řeky Želivky, kde náleží i Řečice, která se tak stala centrem rozsáhlého panství pražských biskupů a arcibiskupů.
Kdy přesně vznikla tvrz, která stávala na místě dnešního zámku, není známo. Za biskupa Tobiáše z Bechyně však byla koncem 13. století spolu s kostelem opevněna proti nájezdům Oty Braniborského, později proti Vítkovcům. V letech 1343 - 1364 byla tvrz již označována jako hrad, který byl sídlem purkrabího. Do světských rukou přešlo řečické panství v roce 1415, kdy se jeho majitelem stal Jan z Chotěmic, následovali Trčkové z Lípy, páni z Ústí a páni ze Stráže. Tím se Řečice dostala do dědičného držení Jindřicha ze Stráže, nejvyššího hofmistra Českého království a dočasného správce země.
Po roce 1535 se ujal hradu Šebestián Leskovec, za něhož došlo k největšímu rozmachu řečického panství. Šebestián nechal přestavět hrad na renesanční zámek. Po Bílé hoře získal Červenou Řečici pražský arcibiskup Arnošt Harrach. Jeho nástupci vlastnili zdejší panství až do roku 1948. Arcibiskupové sídlo však příliš nenavštěvovali, proto začal objekt chátrat. V roce 1948 byl velkostatek Červená Řečice se zámkem zkonfiskován a využíván účelově. Celý objekt, kde dnes už jen nádvoří zdobí sgrafitová, zpola opadaná fasáda, tak bezútěšně chátrá. Zámek je v soukromých rukou a ve velmi špatném stavu. Přístupný je jen několik dní do roka, v čase letního řečického Slámování.
Podoba hradu
Zámek Červená Řečice je přestavěný původní gotický hrad. Největší zajímavostí je velmi zachovalé opevnění se dvěma baštami na západě, valy, příkopy a rybníky, které chránily původní hrad. Zámek má šestiboký půdorys, dvě nádvoří a mezi renesanční budovy je vklíněna asi 12 metrů vysoká hláska z konce 13. století. Přízemí a první patro, dále místnosti západního a severozápadního křídla mají valenou klenbu, spojovací se sgrafitovou výzdobou klenbu hřebínkovo - hvězdicovou. Uprostřed prvního nádvoří stojí studna.
Tipy na výlet
Na výlet se můžete vydat například do nedalekého Pelhřimova, kde najdete Muzeum strašidel, Muzeum Vysočiny, Muzeum rekordů a kuriozit, zámek Proseč, kubistickou Drechselovu vilu, Solní branku, Dolní bránu, městské opevnění nebo třeba kapli Panny Marie Sedmibolestné. Nedaleko od zámku Červená Řečice můžete navštívit také klášter Želiv. V Humpolci najdete zajímavé Muzeum vah.
Ubytovat se můžete v Pelhřimově nebo v Humpolci.
Doporučujeme
Zbraslavské náměstí Na zbraslavském náměstí stojí hospoda Škoda lásky. Ne to není náhoda, ale hospoda ve které točil mladý Jaromír Vejvoda pivo a kde se mu v hlavě rodily první melodie. Hospoda je zvenčí označena nejen českým názvem populární vejvodovy polky, ale i devíti názvy cizojazyčnými. Víc se jich tam nevešlo, maďarsky (SEJ HAJ ROZI), dánky (HVOR ER MIN KHONE), švédsky ( UT I NATUREN), anglicky (ROLL OUT THE BARREL), španělsky (POLKA DEL BARRIL), německy (ROSAMUNDA), ještě jednou švédsky (DAGS FOR EN POLKA), portugalsky (BARRIL DE CHAPP) a francouzsky (FRIDA OUM PAPA). Každý rok se na Zbraslavi koná přehlídka malých dechových orchestrů pod názvem Vejvodova Zbraslav. Stává se stejně tradiční jako motocyklový a automobilový závod do vrchu Zbraslav-Jíloviště. Trať závodu začíná na náměstí kde je hned prudký vrch Špýchar, pak krátká rovinka, nato serpentina Na Baních se stálým stoupáním. Cíl je u kilometru 16,800 nad Jílovištěm. Trať měří 5,5 km má nejvyšší stoupání ve Špýcharu – 8,25 promile. Nejrychleji dosáhl času vůz Opel-Beyschlag, řízený jezdcem Joersenem v roce 1908. Ten ji zvládnul za 3 min a 55 sekund. Joersen se vymrštil tygřím skokem od startu, takže co nebylo na autě připevněno, ho okamžitě opustilo. V průměru 98 km/h vylétl na výšinu.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Kraví hora Zřícenina hradu Kraví hora se nachází nad soutokem Chvojnice s Oslavou, asi 2 km jihovýchodně od Kuroslep.
Historie hradu
Hrad se poprvé objevuje roku 1367 v přídomku Ješka z Náchoda a Kraví hory. Na přelomu 14. a 15. století se stal základnou loupeživých družin, patřící k nejhorším, které na Moravě působily. V roce 1409 se znojemští měšťané pokusili hrad dobýt, ale marně, a tak řádění pokračovalo až do husitských válek. Za nich plnil hrad patrně vojenskou funkci, a tak byla zlepšována jeho fortifikace. Osud hradu se zřejmě naplnil již za těchto válek. Možná zanikl v roce 1442 kdy byl dobyt a zničen nedaleký hrad Levnov.
Dispozice hradu
Do hradu vedla cesta od severozápadu, kde se tímto směrem od jádra hradu nacházel vstupní objekt, chránící příkop obíhající ze tří stran jádro se západním předhradím o velikosti cca 57 x 50 m. Ze vstupního objektu vedl do předhradí přes příkop 14 m dlouhý most. V jihozápadní části předhradí stával zabudován v hradbě věžovitý objekt čtvercového půdorysu o rozměrech 9,5 x 6,6 m. Přes parkán přiléhající k západní hradbě jádra hradu se vstupovalo do jeho nádvoří. Na parkáně se nacházela studna nebo spíše cisterna. Hradní jádro 50 x 26 m obíhala hradba, v čele pak stála masivní válcová věž o průměru 11,5 m s vnitřním prostorem o průměru 5,5 m. V jihovýchodním rohu se nacházel trojprostorový palác.
Z hradu se dochovaly fragmenty masivní válcové věže, čtverhranného věžovitého objektu v předhradí a další drobné zbytky hradeb. Zřícenina je volně přístupná a vede sem značená cesta.
Tipy na výlet
Na výlet se nabízí zřícenina hradu Lamberk, zřícenina tvrze Kralice nad Oslavou, renesanční zámek Náměšť nad Oslavou, tvrz Jinošov nebo zříceninu hradu Holoubek. Vystoupit se dá také na rozhlednu Babylon nebo rozhlednu Ocmanice.
Ubytovat se můžete v Náměšti nad Oslavou.