

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Kroměříž Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vybudován v roce 1736 na místě pravděpodobně starší svatyně. To dokladuje valeně zaklenuté přízemí a patro věže z lomového kamene.
V interiéru se nachází hlavní oltář od F. Kohla z 18. století, v křestní síni postranní oltář Čtrnácti pomocníků z doby kolem roku 1720 a další.
Kostel je přístupný v době bohoslužeb a mimo to bývá otevřena předsíň kostela.
Doporučujeme
Tvrz Dráchov Dobře zachovalá věžovitá tvrz Dráchov se nachází poblíž areálu zemědělského družstva na severním okraji stejnojmenné obce, ležící 3 km jižně od Soběslavi. Tvrz není přístupná.
Dráchovskou tvrz postavili vladykové z Dráchova v průběhu 14. století. V roce 1353 se zde připomíná Oldřich z Dráchova a po něm Přibík. Jejich potomci zde sídlili s krátkými přestávkami až do roku 1505. V tomto roce prodali bratři Ctibor, Hynek a Václav z Dráchova ves s tvrzí Kateřině z Minsterberka. Kateřinina dcera pak Dráchov přinesla věnem svému manželovi Adamovi z Hradce, který jej přičlenil ke svému řečickému panství. Tvrz později sloužila jako sýpka.
Věž tvrze je téměř pravidelného čtvercového půdorysu s novou střešní krytinou.
Tipy na výlet
V nedaleké Soběslavi najdete Blatské muzeum s národopisnými expozicemi. západně od Soběslavi u obce Záluží stojí za návštěvu skanzen. Tamtéž můžete navštívit také Blatskou kovárnu a loutkářské muzeum. Zajímavá jsou také rašeliniště Borkovická Blata.
Ubytování najdete v Soběslavi.
M.K.
Doporučujeme
Rozhledna Romanka - Hrubý Jeseník Jedna z našich nejmladších rozhleden nestojí, jak by její název napovídal v pohoří Jeseníků, nýbrž ve středočeském kraji, v okrese Nymburk u stejnojmenné obce. Odvážná stavba, stojící v polabské rovině, vznikla díky rozvoji mobilního telefonování. Tato se od ostatních liší tím, že je jednak krásná a originální a také tím, že se na ní podíleli všichni tři operátoři. Otevření rozhledny proběhlo 28. března 2003 a její tvůrci Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík byli za tuto vyhlídku oceněni v rámci soutěže Grand Prix Obce architektů 2002 za přínos do oblasti krajinářské architektury. Při otevírání byla rozhledna pokřtěna jménem Romanka.
Padesát metrů vysoká věž je složena ze čtyř částí. Pahorek vysoký 5 m kryje prostory s technickým zařízením. Při stavbě byly použity rozličné stavební materiály - kámen, dřevo, beton a pozinkovaná ocel. Na vyhlídku ve výšce 26 metrů vede 117 kovových schodů, a přestože, stojí v rovině, nabízí pěkné výhledy na Krkonoše, Jizerské hory a Prahu. Věž provozuje obecní úřad a otevřená je většinou po dohodě.
Doporučujeme
Poutní kostel sv. Šebestiána na Svatém kopečku Na východním okraji města se tyčí vrch zvaný Svatý kopeček a na něm kaple sv. Šebestiána se zvonicí a Božím hrobem.
Kaple byla založena kardinálem Františkem z Dietrichsteina a vystavěna v letech 1623-1630. Svoji dispozicí měla odpovídat velechrámu sv. Petra v Římě. Roku 1663 však kaple vyhořela a obnovena v letech 1672-1679 ve větším rozměru na půdorysu řeckého kříže. Roku 1714 byla přistavěna ještě barokní sakristie a kaple má takovou podobu dodnes. V roce 1786 byla stavba odsvěcena a začátkem 18. století sloužila jako vojenské skladiště. Poté co byla na Svatém kopečku zřízena pastva pro ovce sloužila i jako úkryt pro ně při nepříznivém počasí. Stavba dále chátrala a při bouřce v roce 1846 přišla dokonce o střechu. Až v druhé polovině 19. století začalo svítat na lepší časy, zakončené 8.9.1865 novým vysvěcením.
Dalším zdaleka viditelným objektem je v blízkosti kaple stojící zvonice. Byla vystavěna také v době dokončení původní kaple, tedy kolem roku 1631. Několikrát byla poškozena požárem, ale vždy obnovena. Po druhé světové válce se až do roku 1989 stala také stanovištěm hlídek pohraniční stráže. Ve zvonici je umístěn jeden zvon z roku 1768 o váze 4360 kg, průměru 185 cm a výšky 165 cm. K jeho rozhoupání jsou potřeba čtyři zvoníci.
O kousek dál po turistické značené cestě dojdeme k další stavbě na Svatém kopečku patřící do komplexu církevních staveb a to Božího hrobu. Stavba polygonálního charakteru rozdělená na dvě části byla vystavěna stejně jako kaple a zvonice kolem roku 1630. Pískovcové schody vedoucí k ní pocházejí z rekonstrukce v roce 1908. Stavba samotná prošla nedávno rekonstrukcí (2010). Její interiér není sice přístupný, ale je možno náhlednout přes mříž.
Na vrchol Svatého kopečku vede turisticky značená cesta a při ní se nachází netradiční kapličky křížové cesty. Jejich vznik byl ve dvou etapách, ta první proběhla při výstavbě církevních staveb na vrcholu kolem roku 1630, zbylých šest „skalních“ kapliček a jedné kapličky pod vrcholem vzniklo v letech 1750-1776. Na konci druhé světové války byla křížová cesta značně poškozena. Po skončení války byly zahájeny práce na obnově. Jelikož se křížová cesta nachází v místě kde působí velmi nepříznivě klimatické podmínky, je potřeba neustále kapličky obnovovat. Poslední celková rekonstrukce proběhla v letech 1990-1997, přesto si objekty vyžadují znovu rekonstrukci, která probíhá v současné době (2012).