

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Národní galerie - Expozice Zbraslavský zámek Zbraslavský zámek, původně cisterciácký klášter, založil roku 1292 Václav II. V gotické katedrále skvostného kláštera bylo umístěno pohřebiště panující přemyslovské dynastie. V 18. století byl klášter podle návrhů G. Santiniho a F. M. Kaňky. Dnešní podobu získal komplex až na počátku 20. století. V roce 1910 koupil zbraslavský velkostatek průmyslník Cyril Bartoň z Dobenína, který jej přebudoval do podoby obytného zámku. V současnosti je zde expozice mimoevropského umění.Stálá expozice:V zámku je vystaveno více než tisíc pět set děl z celé Asie od Turecka až po Japonsko. Soubor se utvářel v Národní galerii v Praze postupně již před založením Sbírky orientálního umění v roce 1952. Od té doby bylo nákupy, dary i převody ze státních institucí a soukromých sbírek získáno přes patnáct tisíc předmětů asijského původu. Umění Japonska, umění Číny, umění Indie, umění jihovýchodní Asie, umění Tibetu, umění islámu, sbírka R. Kreissla, haptická expozice Japonská skulptura dotykem.
Doporučujeme
Židovské hřbitovy Sušice Při bývalém městském opevnění v ulici Příkopy se nachází menší starší židovský hřbitov, založený roku 1626. Následně byl několikrát rozšiřován (1661, 1739, 1772, 1810). Sloužil až do roku 1875 kdy byl založen na západním okraji města nový hřbitov.
Dnes na ploše 430 m2 můžeme vidět zhruba 140 náhrobků z let 1660-1875 (barokní a klasicistní stély). Hřbitov je povětšinou uzavřen a pohled na něj je skrz mříž.
Nový židovský hřbitov se nachází na západním okraji města při ulici Křičkova. Založen roku 1876 a sloužil až do druhé světové války. Dnes tu najdeme na 112 náhrobků od doby založení hřbitova do roku 1946. Původně hřbitovní domek dnes slouží obytným účelům.
Doporučujeme
Městské opevnění Nymburk Městské opevnění v Nymburce bylo budováno za vlády krále Václava II. v letech 1288-1305. Tvořily ho dva hradební pásy s asi 50 pravidelně rozmístěnými dovnitř otevřenými věžemi. Celek pak doplňovaly čtyři brány. Hradby byly vystavěny z pevných pálených cihel, jádro pak tvořila nepevná opuka. Unikátním doplňkem byly dva vodní kanály s dvěma valy chránící tu část kde netekla řeka Labe. Hrební pás dlouhý 1.600 m byl 7-8 m vysoký, věže pak ještě o tři metry vyšší. Brány po požáru v roce 1838 již nebyly opraveny a postupně ustoupily rozšiřujícím se komunikacím v průběhu 19. století a na počátku století následujícího.
Do dnešní doby se dochoval část hradebního pásu se šesti věžemi v jihovýchodní části. Navíc v letech 1905-1909 romanticky upravený podle architekta Ludvíka Láblera. Kromě to se zachovaly i oba vodní kanály, dodnes s protékající vodou.
Doporučujeme
náměstí Jiřího z Poděbrad Náměstí Jiřího z Poděbrad vzniklo v roce 1896. Bylo pojmenováno na počest českého krále Jiřího z Poděbrad na náměstí Krále Jiřího. V roce 1948 byl tento název rozšířen na náměstí Jiřího z Poděbrad