Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Zřícenina hradu Radeč
Zaniklý hrad Radeč, jinak v literatuře nazývaný též Hrad na Radči, se nachází přibližně 3 km východně od obce Březina. K volně přístupnému areálu zájemce dovede turistické značení, spojující Březinu s Lhotou pod Radčem. Historie hradu Písemné prameny o hradu mlčí, poprvé je zmiňován až v urbáři z roku 1652 jako pustý. Archeologické nálezy datují jeho existenci do 14. století. Zajímavostí je, že zde kopal již jeden ze zakladatelů české archeologie Václav Krolmus. Vzhledem k jeho minimalistické podobě historici předpokládají, že se jednalo o strážní hrádek, chránící severní okraj rožmberských držav a okolní naleziště železné rudy. Podoba hradu Skalisko s hrádkem bylo od okolního terénu odděleno příkopem a valem, dnes již velmi narušeným. Na zadním konci skaliska jsou dochované nepatrné fragmenty zdiva blíže neurčeného objektu. Další zástavba nám je neznámá. Tipy na výlet Nedaleko odsud najdete empírový zámek Březina a zříceninu hradu Březina. Navštívit můžete i zříceninu letohrádku Kamýk u Oseka, zámek Radnice nebo Městské muzeum Radnice. Ubytování najdete v Rokycanech. M.K.
Doporučujeme
Sedící dívka
Sedící dívka na ostrově Štvanice je dílem J. Horejce, M. Poličenského a J. Ducháčka z roku 1985. Je zhotovena z bílého mramoru a usazena na kónickém soklu. Je umístěna na travnatém prostranství poblíž zdymadla.
Doporučujeme
Vila Tomáše Bati
Vila postavená pro průmyslníka Tomáše Baťu z počátku 20. století stojí na severním okraji centra Zlína při ulici Gahurova.Původním autorem stavby byl vizovický stavitel František Novák, v průběhu stavby se pak Tomáš Baťa obrátil na Jana Kotěru. Vila postavená v letech 1909-1912 má dvě nadzemní podlaží, valbovou střechu s podkrovím a střešní vyhlídku. V přízemí se nacházela centrální hala, na jedné straně kulečníkový pokoj a dámský salon, na druhé straně pak jídelna se zimní zahradou. Za jídelnou pak kuchyně s přípravnou a pokoj pro službu. V patře bylo privnátní bydlení s obytnými pokoji, sociálním zařízením a pokoj pro služku. Na vybavení interiéru se podílel Kotěra s Františkem Kyselou a jeho žáky. V roce 1913 zakoupil Baťa celý soubor nábytku od Dušana Jurkoviče. Po válce v roce 1951 se vila stala domem pionýrů a mládeže. Za této éry došlo k devastaci inteiéru a exteriéru. Za své vzala v polovině 80. let i část zahrady. Byla na ni vybudována ulice spojující centrum Zlína se sídlištěm Jižní svahy. V roce 1989 byla vila navrácena zpět do rukou rodiny Baťů. Byla zahájena rekonstrukce stavby, která navrátila vile co největší podobu Kotěrově návrhu, bohužel původní vnitřní vybavení se nedochovalo. Přestavba ukončená v květnu roku 1998 přišla na zhruba milion amerických dolarů. Následně byl objekt předán Nadaci Tomáše Baťi. Dnes slouží podnikatelským, vzdělávacím a spolenčenským projektům.
Židovský hřbitov se nachází v lesním porostu mezi obcemi Osek a Radomyšl. Nejlěpší přístup k němu je od kostela sv. Jana Křitele u Radomyšle. Pokračovat za kostelem po polní cestě sk okraji lesa. Odtud dále rovně lesní cestou asi 250-300 m dojdete přímo ke hřbitovu. Hřbitov byl založen pravděpodobně před rokem 1838, poslední pohřeb se zde konal v roce 1905. Hřbitov o velikosti 413 m2 ohrazuje dobrá kamenná zeď a je téměř zaplněn přibližně 50 náhrobky od první poloviny 19. století. Jsou zde pohřbeni prarodiče spisovatele Franze Kafky, Jakub Kafka a jeho žena. Hřbitov je volně přístupný.V obci Osek se nacházela synagoga, postavena údajně v roce 1817 byla zbořena roku 1980.