Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Zámek ve Vrchotových Janovicích u Votic, původně středověká vodní tvrz pánů z Janovic, dnes romantický zámek, je již takřka 50 let součástí Národního muzea, a je tak jeho významným výstavním prostorem.  Návštěva zámku nabízí prohlídku stálých expozic: „Společnost v Čechách 19. století“, „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“ a „České zvonařství“. Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice významné osobnosti literárního světa, které v minulosti pobývaly na janovickém zámku Své oblibě v literárních kruzí vděčí zámek pozoruhodné bytosti - baronce Sidonii Nádherné z Borutína. Narodila se tu a od časů, kdy dospěla, do doby, kdy emigrovala, byla středem společnosti literátů, výtvarníků, politiků a filosofů, která se zde - postupně, během let, jednotlivě i v měnících se skupinách - scházela. Rainer M.Rilke, Karl Kraus, Max Švabinský, Viktor Stretti, Karel Čapek, Antonín Podlaha, Adolf Loos, Camillo Schneider, Mechtilda Lichnowská – to je výčet osobností, které pobývaly na janovickém zámku. České zvonařství historie zvonařského řemesla na území Čech a Moravy Stálá expozice, jediná svého druhu v České republice, je umístěná v autentickém prostředí bývalé vodní tvrze. Prezentuje podstatnou část historické sbírky zvonů Národního muzea, čítající více než 150 kusů.Pro návštěvníky je působivé setkání s mistrovskými díly dávných zvonařů - obrovskými zvony z věží kostelů, vzácnými křtitelnicemi, hmoždíři, klepadly, i malými stolními nebo oltářními zvonky. Prohlídku doprovází hlasy zvonů, zvonkoher a dobová hudba. Společnost v Čechách 19. století historické doklady v dobovém interiéru Autoři expozice usilovali o to, aby se současní návštěvníci mohli intenzivně a zajímavě dotknout života svých nedávných předků, zamyslet se nad kulturou doby, která je obklopovala, nad různými vlivy, které ji spoluvytvářely, protínaly a formovaly. To vše - v působivém prostředí interiéru zámku - mezi stovkami originálních předmětů (obrazů, šatů, nábytku, hraček, rozmanitých vzácných či kuriózních drobností).   Stálé expozice Expozice Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice – významné osobnosti nejen literárního světa, které v minulosti pobývaly na janovickém zámku Expozice Společnost v Čechách 19. století – historické doklady v dobovém interiéru Expozice České zvonařství – zvonařské řemeslo na území Čech a Moravy   Vstupné   Zámek: Plné: 50 KčSnížené:30 KčRodinné:80 KčŠkolní skupiny: 20 Kč/osVýstavy: plné 20 Kč, snížené 10 Kč Park: Plné: 50 KčSnížené:30 KčRodinné:80 KčŠkolní skupiny: 20 Kč/os Výstavy: v ceně (návštěva bez průvodce): vstup volný
Původně zde stálo sousoší Ignáce z Loyoly z roku 1711, jehož autorem byl Ferdinand Maxmilián Brokof. To bylo ovšem zničeno během povodní v roce 1890, kdy spadlo do Vltavy. Jeho fragmenty vytažené z vody jsou dnes umístěny v Lapidáriu Národního muzea na pražském výstavišti. Autorem nynější sochy je profesor Karel Dvořák, který ji zhotovil v roce 1928 na objednávku ministerstva školství k 10. výročí vzniku republiky. Sousoší vyjadřuje misijní činnost věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, kteří dávají křest pohanským Slovanům. Oba věrozvěsti jsou prohlášeni za patrony Evropy, protože v 9.století spojili střední Evropu s křesťanstvím.
Městské sušické opevnění vzniklo na popud krále Jana Lucemburského v první polovině 14. století. Zaniklo pak s rozšiřujícím se městem v průběhu 17. a 18. století. Do dnešní doby se zachovaly části hradeb v ulici Příkopy a za budovou mueza v blízkosti mostu přes řeku Otavu.
Rozhledna Douby u Vážan stojí na bezejmenném návrší u západního okraje obce. Stavba je to dřevěné jednoduché trámové konstrukce s krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 8 m. Stavba byla postavena místními nadšenci a přišla na 85.000 korun. Při dobrých podmínkách poskytuje výhled na Chřiby, Bílé Karpaty, Pálavu, Hostýnské vrchy a na okolí obce. Přístup na rozhlednu je volný, parkování je možné cca 200 m od rozhledny na okraji obce.