Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Vodní nádrž Klabava
Nádrž dokončena v roce 1957 měla za úkol chránit před velkou vodou nedaleký lom na železnou rudu. Po několika letech byla činnost v lomu ukončena a v roce 1975 lom zatopen. Vodní nádrž tak ztratila svůj původní význam a dnes slouží k zajištění minimálního průtoku, ochraně před velkou vodou a k rekreaci. Hráz nádrže je sypaná zemní o délce 404 m a výšce 12,6 m. Celkový objem je 5,664 mil. m3 a zatopená plocha 128 ha. Vstup na hráz je zakázán.
Těžní věž s jámovou budovou bývalého dolu Jindřich se nachází téměř v centru Ostravy při nádražní ulici. Důl byl založen v roce 1846 rakouským montánním erárem. O deset let později přešel do vlastnictví společnosti „Výhradně privilegovaná Severní dráha císaře Ferdinanda“. Provoz dolu pak byl ukončen v roce 1979. Areál se skládal z jámové budovy, strojovny a kotelny. Později přibyla ještě větrní jáma a koksovna. Postupem času areál obklopila rozrůstající se zástavba města. Současná jámová budova s těžní věží pochází z roku 1913 a hledá se pro ni rozumné využití.
Bílá hora (557 m n. n.) je dominantou okolí Kopřivnice. O stavbě rozhledny na jejím vrcholu se uvažovalo již ve dvacátých letech dvacátého století. O výstavbu se snažil Štramberský odbor KČT v čele se starostou MUDr. Adolfem Hrstkou. Podle jejich plánů měla vyrůst na vrcholu Bílé hory kamenná mohyla, jež by byla památníkem obětem první světové války a zároveň umožňovala co nejlepší rozhled do kraje. Z velkolepých plánů nakonec z finančních důvodů sešlo. Pro rozhlížení z Bílé hory na Beskydy a okolí tak složila řadu let 10 metrů vysoká triangulační věž. Rozhledny se tak Bílá Hora dočkala až na přelomu tisíciletí. V roce 1997 byla myšlenka oživena a začala komplikovaná jednání mezi městy Kopřivnice a Štramberk a firmami Eurotel a Radiomobil. V roce 1999 byla zahájena výstavba a slavnostní uvedení rozhledny do provozu proběhlo 28. dubna 2000. Díky investorům, kteří věž využívají pro přenos mobilního signálu tak vznikla unikátní a nádherná rozhledna, vysoká 43 metrů. Svým tvarem kopíruje strukturu DNA. Ta se vine podél betonového dříku k vrcholu věže. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 26 metrů vede 134 železných a 27 betonových točitých schodů, po jejichž zdolání se naskytne nádherný výhled na Beskydy i Jeseníky. Pro stavbu bylo použito 520 t betonu a 39 t ocelových konstrukcí, náklady dosáhly výše 12 mil. Kč a další funkcí věže je také šíření televizního signálu.
Doporučujeme
Zbraslavské náměstí
Na zbraslavském náměstí stojí hospoda Škoda lásky. Ne to není náhoda, ale hospoda ve které točil mladý Jaromír Vejvoda pivo a kde se mu v hlavě rodily první melodie. Hospoda je zvenčí označena nejen českým názvem populární vejvodovy polky, ale i devíti názvy cizojazyčnými. Víc se jich tam nevešlo, maďarsky (SEJ HAJ ROZI), dánky (HVOR ER MIN KHONE), švédsky ( UT I NATUREN), anglicky (ROLL OUT THE BARREL), španělsky (POLKA DEL BARRIL), německy (ROSAMUNDA), ještě jednou švédsky (DAGS FOR EN POLKA), portugalsky (BARRIL DE CHAPP) a francouzsky (FRIDA OUM PAPA). Každý rok se na Zbraslavi koná přehlídka malých dechových orchestrů pod názvem Vejvodova Zbraslav. Stává se stejně tradiční jako motocyklový a automobilový závod do vrchu Zbraslav-Jíloviště. Trať závodu začíná na náměstí kde je hned prudký vrch Špýchar, pak krátká rovinka, nato serpentina Na Baních se stálým stoupáním. Cíl je u kilometru 16,800 nad Jílovištěm. Trať měří 5,5 km má nejvyšší stoupání ve Špýcharu – 8,25 promile. Nejrychleji dosáhl času vůz Opel-Beyschlag, řízený jezdcem Joersenem v roce 1908. Ten ji zvládnul za 3 min a 55 sekund. Joersen se vymrštil tygřím skokem od startu, takže co nebylo na autě připevněno, ho okamžitě opustilo. V průměru 98 km/h vylétl na výšinu.