Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Důl Michal - Ostrava
Založení dolu Michal předcházeli kutací práce, které zde prováděl od roku 1843 c.k. Vysoký montánní erár. Byla založena jáma, která v roce 1845 dosáhla hloubky 81,5 m a otevřela první sloj o mocnosti 2 m. Na tomto základě byla v roce 1849 udělala koncese na dobývání uhlí. Dne 15.12.1856 koupila tehdy již důl Michal stejně jako většinu ostatních ostravských dolů od rakouského státu společnost Privilegovaná severní dráha Ferdinandova. V roce 1871 při rekonstrukci dolu, se vlivem rozšiřování jámy její vrchní část zhroutila. Do vzniklého kráteru se sesunula jámová budova, těžní věž, strojovna a část kotelny. Důl byl záhy obnoven, další modernizace proběhla v letech 1913-1915. Při ní byla realizována celá nová výstavba povrchové části. V roce 1927 byla postavena v areálu nová úpravna uhlí a briketárna. O rok později dosáhl důl své konečné hloubky 670,1 m. Za druhé světové války byl důl poškozen, po jejím skončení proběhlo znárodnění a důl byl přejmenován na Petr Cingr. Po revoluci v roce 1990 se vrátil důl ke svému původnímu jménu, to už však začal pomalu probíhat útlum těžby. Konec provozu přišel 30.6.1993. Vzhledem k originálnímu a kompletnímu historickému zařízení a kvalitní zachované architektuře byl důl prohlášen NKP. V roce 2000 se tu otevřela pro veřejnost důlní expozice.
Kostel sv. Cyrila a Metoděje na východní straně obce byl vybudován v novogotickém slohu roku 1890. Turisticky značená cesta vedoucí skrz obce neprochází přímo kolem kostela, je nutné trochu  odbočit. Prakování je možné krátkodobě při kostelu.
Doporučujeme
Rozhledna Zlatý Chlum
Rozhledna na kopci Zlatý Chlum (875 m) poskytuje nádherné výhledy již více než sto let. To že si její stavitelé pro její stavbu vybrali právě tento vrchol asi nikoho nepřekvapí. Zlatý chlum dominuje oblasti Jesenicka a blízké vyhlášené Priessnitzovy lázně zaručovaly rozhledně velkou oblíbenost. Za její stavbou stál podobně jako u dalších rozhleden Jesenicka té doby Moravskoslezský německý horský spolek. Kamenná, 26 metrů vysoká rozhledna, byla slavnostně otevřena 3. září 1899. O další tři roky později vyrostla vedle ní srubová chata, zvaná Medritzerova. V roce 1932 byla na Zlatý Chlum zřízena pohodlnější cesta a na úpatí kopce také nová sáňkařská dráha. Díky tomu se rozhledna stala velmi oblíbeným cílem turistů hlavně v zimě, protože pro cestu dolů mohli využít saně. Po Druhé světové válce a po zrušení německého turistického spolku, zůstal areál bez provozovatele a zájem o ní upadal. Chata v roce 1955 vyhořela a rozhledna byla ponechána bez správy svému osudu a pustla. Rekonstrukce proběhla až v 70.letech a zasloužilo se o ní město Jeseník. Vedle věže znovu vyrostla malá chatka nabízející občerstvení a  to zda je rozhledna otevřená poznají turisté jak velí tradice podle vyvěšeného praporu. Po zdolání 145 schodů vedoucích na vyhlídkový ochoz se naskytnou nádherné výhledy zahrnující celé Jeseníky. 
Kostel sv. Barbory, který je zachovanou zříceninou stojí osamoceně v blízkosti obce Všekary 10 km severovýchodně od Horškovského Týna. Kostel postavil v letech 1717-1724 majitel panství hrabě Adam Trautsmandorf. Tehdy zde již v 16. století stávala osada horníků jenž dolovaly olovo a cín. Osada po vytěžení zásob sice zmizela, ale z kostela se stalo poutní místo a to až do jeho zrušení císařem Josefem II. Místní lid však na to moc nebral ohled a kostel tak nějak fungoval dál. Až po roce 1945 se dostal na pokraj zájmu a na cestu zkázy. Bylo vykradeno jeho zařízení včetně nádherného akantového hlavního oltáře. Po roce 1968 se na něm podepsali i sovětští vojáci. Po revoluci v roce 1994 sice dostal novou střechu a byl uzavřen mříží, přesto však chátrá dál. Jednolodní stavba, křížového půdorysu má dvě boční kaple. Vnitřní prostor je zaklenut valenými klenbami s lunetovými výsečemi. Místy, zejména v presbytáři jsou ještě vidět sporé zbytky rokokových maleb.