Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Podbrdské muzeum s Památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů. Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého  Agrostroje. Expozice vás seznámí s historií chudého kraje pod Třemšínem, s tou nejstarší,  kdy panství spravovali Lvové z Rožmitála i s dobou, kdy zde vyučoval a tvořil Jakub Jan Ryba. Najdete zde i originální práce lidové umělecké tvořivosti, chrám sv. Víta ze stébel žitné slámy v měřítku 1:60 a největší sbírku vyřezávaných erbů v Čechách. Součástí muzea je také galerie a soukromá sbírka historických automobilů převážně značky Aero. Stálé expozice Památník J.J. Ryby a České mše vánoční Galerie a expozice historických automobilů  Návštěvní doba březen – květen, říjen – 15. prosinec 9.00-12.00 hodin     13.00-16.00  hodin červen – září a státní svátky 9.00-12.00 hodin     13.00-17.00 hodin leden, únor, vánoční svátky Podbrdské muzeum je uzavřeno, výjimku tvoří předem ohlášené návštěvy. Vstupné do celého areálu muzea Dospělí 90,-Kč Děti, důchodci, studenti, invalidé 50,-Kč Rodinné 180,-Kč Děti do 6 let zdarma Pro předem ohlášené skupiny návštěvníků je možná prohlídka kostela Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále s ukázkou hry na historické varhany. Vstupné Dospělí 20,-Kč Děti, důchodci, studenti, invalidé 15,-Kč Popis expozice Hlavní expozice je umístěna ve dvoupatrové budově, navazující na halu, ve které je umístěna galerie. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, stodola, venkovní učebna a dětské hřiště. Expozice pánů z Rožmitála přibližuje dobu, kdy kraj osídlil rod Buziců, postavil zde hrad, začal používat přídomek z Rožmitála a dostal se do nejvyšších státních služeb. Druhé patro s expozicí Jak se žilo na Podbrdsku je věnováno historii kraje, jeho kouzelné přírodě, která odpradávna poskytovala obyvatelům suroviny, které určovaly rozvoj řemeslné výroby, chudému životu místních obyvatel, historii města, významným osobnostem i lidové umělecké tvořivosti. Památník J. J. Ryby a České mše vánoční vás seznámí s neobyčejným příběhem života kantora a hudebního skladatele, kterého proslavila jediná skladba a jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem. Expozice historických automobilů nabízí nejucelenější sbírku 32 vozů AERO včetně tří karoserií od firmy Sodomka. Ve Stodole najdete expozici starých zemědělských strojů a nářadí. Venkovní učebna s interaktivními prvky je určena dětským návštěvníkům, kteří zde nenásilnou a hravou formou objevují nové skutečnosti. V areálu je také dětské hřiště. Kontakty: http: www.podbrdskemuzeum.cz e-mail: pm@podbrdskemuzeum.cz telefon: 311 249 262    
Koloděje nad Lužnicí byly v minulosti většinovou židovskou obcí, staly se střediskem nejen pro tuto obec, ale celé Vltavotýnsko. Kolodějský duchovní správce byl zároveň krajským rabínem. Židé sem přišli po svém vysídlení z Týna nad Vltavou při morové epidemii v letech 1681-82. Zprávy o počtu židů je z roku 1721, tehdy se zde k této víře hlásilo 65 usedlíků s 89 dětmi. Od druhé poloviny 19. století začal počet židů v obci klesat a před druhou světovou válkou zde žilo jen 10 izraelitů. Holocaust z nich přežili jen 3. Židovský hřbitov vznikl patrně vzápětí po migraci do Koloděj nad Lužnicí v letech 1681-82. Synagoga byla založena v roce 1695. Stála nedaleko zámku na místě dnešního památníku obětem války. Byla zbořena v roce 1947 při stavbě nové silnice. Nejstarší dchovaná hřbitovní stéla je z roku 1705, pohřby se zde konaly až do roku 1941. Najdeme zde více než 270 cenných náhrobků barokního a klasicistního typu. Zajímavá je tumba rabína Jakuba Mahlera ve tvaru kaple s chvalozpěvem v hebrejštině. Na hřbitově je také pomník obětem holocaustu z Koloděj nad Lužnicí a Týna nad Vltavou. V současné době spravuje hřbitov Židovská obec v Praze. Návštěvník si může klíče od hřbitova půjčit v kolodějském hostinci.Hřbitov se nachází za obcí při silnici č. 105 směrem na Koloměřice (směr Bernartice).
Židovský hřbitov se nachází za městským hřbitovem u ulice Míru v blízkosti sportovního hřiště. Hřbitov byl založen v roce 1899 a dnes se na jeho ploše 812 m2 dochovalo 27 náhrobků převážně novodobých z 20. století. Hřbitov má opravenou obřadní síň a obvodová zeď je v dobrém stavu. Hřbitov je uzamčen a je tak možno nahlédnout pouze přes zeď. V obci se nacházela synagoga a to nedaleko kostela. Vznikla přestavbou staršího domu v letech 1893-1894. Po druhé světové válce byla budova využívána jako modlitebna Církve československé hustiské.
Historie hradu Hrad byl nejspíše založen na počátku 14. století Arnoštěm z rodu Kouniců. V roce 1473 byl jaho majitelem Bedřich Ojíř z Očedělic, v roce 1487 pak Bedřich ze Šumburka a Talmberka. Pravděpodobně na počátku 16. století hrad zpustnul. Dispozice hradu Hrad měl dvojdílnou dispozici. Z předhradí kromě jeho rozsahu dnes není více známo. Jádro hradu bylo obdélné. Jižní (zadní) nejchráněnější stranu zaujal palác. V nárožích severní strany se tyčily dvě věže. Západní mohutná okrouhlá věž částečně vystupovala z hradu. Východní věžovitá stavba z obrysu hradu nevystupovala a není dnes jasná ani její výška. Do dnešní doby se nejvíce zachovaly zbytky mohutné západní okrouhlé věže. Ještě ve 30. letech 20. století stála v plné své výšce, dnes je to jen její spodní část. Dále zde najdeme zbytky severní části hradeb (zde byl vstup do hradu), východní malé věžovité stavby a část valeně zaklenutého suterénu paláce. Navštívit v okolí můžete městečko Sázava nebo přímo Sázavský klášter. Výběr z ubytování najdete přímo v Sázavě.