

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Obří hlava a žába Zajímavý pískovcový útvar se nachází na modré turistické značce mezi Pokličkami a Mšenem, západním směrem od tohoto města.
Doporučujeme
Magnetovec a Skalní hřib Přírodní památka Magnetovec-skalní hřib se nachází na zelené turistické značce přibližně 6 km od obce Velké Březno (nádraží ČD). Ze zelené značky je pak nutno přímo k památce odbočit na okružní značenou cestu.Bazanitový skalní hřib je vysoký cca 6-8 m. Je pozůstatkem lávového příkrovu tvořeného dvěma výlevy. Spodní výlev je pórovitější a zvětralejší. Na tenké noze spočívá mohutný klobouk budovaný kompaktnější horninou, která více odolává zvětrávání. Cenná lokalita je od roku 1992 chráněnou přírodní památkou.
Doporučujeme
ZOO Liberec Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice. Vznikla roku 1919. Původně plnila funkci zvěřince a zimoviště pro cirkusy. Cestu mezi naše nejvýznamnější ZOO nastoupila až ve druhé polovině 20. století.
Liberecká ZOO nejstarší u nás
Dnes se v malebném údolí Jizerského potoka rozkládá na ploše 13 ha a chová kolem 140 druhů zvířat v přibližně 1000 exemplářích. Část areálu je zalesněná a řada výběhů leží na skalnatých svazích. ZOO Liberec se specializuje především na chov velmi vzácných, ve volné přírodě ohrožených druhů. K nejcennějším zvířátkám patří bílí tygři nebo takin čínský. Mimo dvě japonské ZOO je liberecká ZOO jedinou mimočínskou ZOO, která takiny chová. Dalšími cennými kusy jsou např. pár varanů mangrovových či unikátní kolekce dravců. Nejmodernější stavbou je pavilon tropů.
Bílý tygři Liberec
Děti nejraději pozorují rozverné šimpanze ve výběhu či krmení lachtanů. Pro děti je také připraven dětský vláček, elektroautíčka a koutek s mnoha prolézačkami. Oblíbenou u dětí i dospělých se stala v letní sezóně kontaktní ZOO v dolní části zahrady. Návštěvníci zde mají možnost pohladit si kozy kamerunské, mini appalosy nebo kozu domácí. V menších prostorách jsou umístěni králíci a morčata. V objektu Zoo Liberec dále naleznete občerstvení, venkovní posezení, poznávací trasy a spoustu dalších služeb a možností. ZOO Liberec každý víkend pořádá zajímavé akce, kterých se opravdu stojí za to zúčastnit.
Doprava do ZOO Liberec
Veřejná doprava: Z autobusového i vlakového nádraží tramvají číslo 2 nebo 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická - ZOO (doba jízdy cca 12 minut).
Vlastní doprava: Automobily i autobusy mohou zaparkovat na městských parkovištích v blízkosti zoologické zahrady. Místa k stání jsou placená.
Doporučujeme
Rozhledna Hard v Sokolově V Sokolově se na vyhlídku chodí na nevysoké návrší zvané Hard. Jeho vrcholek má bohatou stavební historii. Nalézal se na něm městský hřbitov, střelnice a také kamenný vyhlídkový gloriet. To bylo koncem 19. Století. V roce 1907 se místní okrašlovací spolek rozhodl, že gloriet k pořádné vyhlídce dosloužil a že by bylo dobré jej přestavět na skutečnou rozhlednu. Podle plánů stavitele Heinze byla na základech altánu vystavěna dřevěná nástavba o dvou vyhlídkových patrech a celkové výšce 18 metrů. Svého otevření se stavba dočkala 15. dubna 1908. Dřevěná nástavba se postupem času natolik opotřebovala, že musela být snesena, a v roce 1933 byla kamenná podstava přestavěna na památník obětem první světové války. Na vrchol památníku byla umístěna socha Krista, vysoká pět metrů, z dílny místního sochaře Schöneckera. Ani tato podoba nezůstala na dlouho. V průběhu druhé světové války se stavba proměnila ve vojenskou pozorovatelnu a socha byla roztavena pro válečné účely. Od 50. Let zde bylo již jen torzo původní rozhledny. Na rozhlednu se začalo pomalu zapomínat a jen dříve narození si pamatovali, že se z Hardu dalo rozhlížet po kraji. Na lepší časy se začalo blýskat až téměř po půl století. V roce 1999 začala sokolovská radnice podnikat kroky vedoucí k obnovení rozhledny v její původní podobě. Společným úsilím státu a města Sokolov se záměr zdařil a 26. dubna 2001 byla rozhledna slavnostně otevřena. Je o 4 metry nižší než ta původní. Na prosklenou vyhlídku vede 55 schodů, po jejichž zdolání je vidět samozřejmě Sokolov a vrcholy Krušných hor. Ostatními směry je výhled omezen stromy, pouze jihovýchodně se naskytne dílčí pohled na výběžky Slavkovského lesa.