

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Muzeum pražského vodárenství Prohlídky Muzea pražského vodárenství a úpravny vody Podolí
V Muzeu pražského vodárenství se seznámíte s historií a zásobováním obyvatel Prahy vodou, prvními soukromými a veřejnými vodovody v Praze, sbírkou vodoměrů, nahlédnete do haly filtrů – tzv. Englovy katedrály.
V úpravně vody Podolí projdete jednotlivé kroky procesu úpravy pitné vody. Navštívíte čerpací stanici, česle, čiřiče a vodárenskou věž, odkud je krásný výhled na Prahu.
Jak si můžete prohlídku objednat
Pomocí rezervačního systému, který najdete na www.prahatechnicka.cz.
Osobně v sídle Hospodářské komory, Fr. Kafky 7, Praha 1, vyzvednutí vstupenek po předchozí tel. dohodě - tel. 224 818 197.
Kdy do úpravny vody
Čtvrtek: 13.00 hod., 15.00 a 17.00 hod.(pro jednotlivce i skupiny (max. 20 osob)
Sobota: druhou sobotu v měsíci, tj. rok 2013 - 12. ledna, 9. února, 9. března, 13. dubna, 11. května, 8. června, 13. července, 10. srpna, 7. září, 12. října, 9. listopadu, 7. prosince
UPOZORNĚNÍ
Vstup pro děti od 6 let, každé dítě od 6 let musí mít vlastní vstupenku.
Prohlídka není bezbariérová, vyžaduje určitou tělesnou zdatnost (výstup na věž – 8 pater)
Doporučujeme
Běchovický potok Délka toku: cca 5,2 km.Povodí: cca 14,9 km2.Běchovický potok pramení na jižním okraji Újezdu nad Lesy a ústí u nádraží Běchovice do Rokytky. Zprava se do něj vlévá Blatovský potok.V Újezdu nad Lesy je zdrojem vody pro koupaliště a požární nádrž. Protéká katastry Újezd nad Lesy a Běchovice.
Doporučujeme
Modřanský jez Modřanský jez se nachází mezi Lahvicemi a Modřany. Byl vybudován v letech 1978 – 1984 a je součástí Modřanského zdymadla. Důvodem jeho stavby bylo zkvalitnění plavby v Komořanské a Modřanské úžině a zajištění provozu přístavu Radotín. Jez je 81 m dlouhý, plocha zdrže je 74,2 ha a objem zadržené vody činí 1 729 440 m3. Vytváří rozdíl hladin 2,4 m. Při pravém břehu na jez navazuje plavební komora. Je zde také umístěna vodní elektrárna se třemi přímoproudými kolenovými turbínami. Hltnost každé turbíny je 30 m3/s a výkon 1,62 MW.
Doporučujeme
Rozhledna Hůra u Slatiňan Zbytky kdysi malé rozhledny se nacházejí jihozápadním směrem od Slatiňan v blízkosti vrchu Hůra v lokalitě nazývané také Na Chlumu. Byla jednou zde dvou rozhleden postavených na přelomu 19. a 20. století majitelem zdejšího panství knížetem Františkem Josefem Auerspergem. Tento kníže si liboval v budováních romantických stavbiček a je i stavebníkem miniatury hradu zvaný Kočičí hrádek, nacházející se v lese nedaleko zámku. Obě byly postaveny z neopracovaných kmenů a větví. Zde stojící pak ještě měla kamennou podstavu. A právě jen tato podstava se do dnešní doby zachovala, dřevěná část podlehla zubu času, stejně tak jako druhá rozhledna nacházející se na tzv. Jelení hlavě poblíž zříceniny hradu Práčova. Ta byla totiž celá ze dřeva a tak se do dnešní doby z ní nedochovalo nic. Zde se pak snad v brzké budoucnosti podaří znovuobnovení rozhledny o kterém se uvažuje.
Ke zbytkům rozhledny je volný přístup.