

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Diana v Karlových Varech Rozhledny jsou v Karlových Varech nebo jeho okolí celkem čtyři. Diana je se svým rokem narození 1914 nejmladší z nich, i když historie výhledů z tohoto místa sahá až do roku 1804.
Výšina přátelství
Tehdy zde dva občané Karlových Varů odstranili stromy a opatřili vyhlídku dvěmi odpočinkovými sedátky. Tato vyhlídka se nazývala Výšinou přátelství a stala se mezi lázeňskými hosty velmi oblíbenou. Zlepšit jejich výhled se rozhodla městská rada na počátku 20.století. Její plány na využití vrcholu byly velkolepé. Vedle kamenné rozhledny měla také vyrůst letní výletní restaurace a pro lepší pohodlí měla hosty vyvézt na vrchol kolejová lanová dráha. Realizace projektu sice neproběhla bez problémů ale 27.května 1914 se mohla veřejnost poprvé pokochat výhledem na město a občerstvit se v přilehlé restauraci.
Diana je mohutná čtyřboká věž. Její základ je zděný a skládá se z cihlové hlavní části a na vrcholu je dřevěný vyhlídková ochoz. Samotná rozhledna je vysoká 40 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 35 metrů a lze z něj přehlédnout celé Karlovy Vary, údolí řek Ohře a Teplé, hřeben Krušných hor, na jihovýchodě Doupovské hory a Slavkovský les. Diana se stala rychle velmi oblíbenou, jedním z důvodů je určitě pohodlí, které nabízí. Turisté totiž mohou 200 metrů převýšení, které dělí Dianu od kolonády zdolat pomocí 453 metrů dlouhé lanovky. Návštěvníky, které by odradilo 150 schodů vedoucích na ochoz mohou použít výtah uvnitř rozhledny. Rozhledna Diana je otevřena celoročně.
Výhled
sever: Karlovy Vary a Klínovec
východ: Goethova vyhlídka
jih: Doubská hora
západ:
Popis cesty
Autem se na vrchol vyjet nedá. Zato lze využít lanovku. Jedna z cest vede například od vlakového nádraží. Podél říčky Teplé projděte lázeňskou částí až ke Grandhotelu Pupp a odtud můžete lanovkou nebo po modře značené turistické trase až k rozhledně. Připravte se asi na 3 kilometry.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Protivín Protivínský židovský hřbitov najdeme na východním okraji města, nedaleko komunálního hřbitova, při silnici do osady Bečelov.
Hřbitov založený roku 1878 byl v roce 1939 zdevastován a většina náhrobků odvezena. Dnes již spíše zatravněná plocha hřbitova (719 m2) obsahuje jen pár náhrobků. Ohradní zeď z lomového kamene je místy narušená. Vstup je volný přes bývalou márnici ze které zbyly jen základy zdí (9/2012).
Doporučujeme
Lyčkovo náměstí Když byl 28.3.1904 Karlínu potvrzen císařským privilegiem městský znak a Karlín se stal samostatným městem, začalo toto černé tovární předměstí trochu růžovět a růst do krásy. Nová výstavba začala tady na Riegrově dnes Lyčkově náměstí, v jehož čele stojí monumentální budova školy a pokračovala v blízkém okolí.
Doporučujeme
Minoritský klášter - Bechyně
Bechyňský klášter se nachází na východním okraji starého města a je přístupný v návštěvních hodinách.
Minoritský klášter v Bechyni byl založen ve druhé polovině 13. století. Za husitských bouří byl silně poškozen a minorité jej proto opustili. V roce 1491 byl klášter obnoven a osazen františkány. V témže roce byla započata stavba klášterního kostela a konventní budova se začala budovat v roce 1501. Roku 1513 byl klášter již obyvatelný. V roce 1570 nechal majitel panství Petr Vok z Rožmberka vystavět u kláštera špitál. V roce 1619 klášter poničili Buquoyovi vojáci. Konvent násilně rozehnala státní bezpečnost roku 1950, řádu se navrátil po roce 1990. Vzhledem k tomu, že pro něj neměl využití, dlouhodobě jej pronajal o. p. s. Klášter, která zde provozuje základní uměleckou školu a další kulturní aktivity.
Klášterní budovy jsou krásnou ukázkou náročné pozdní gotiky Klenby kostela a křížové chodby tvoří největší soubor sklípkových kleneb v Česku. V 17. a 18. století při kostele vzniklo několik kaplí.
M.K.