

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zámek Žleby Romantický zámek Žleby je dominantou a největším lákadlem stejnojmenné obce s přibližně 1300 obyvateli nedaleko města Kutná Hora ve Středočeském kraji.
Od gotického hradu po romantický zámek
Již v roce 1052 zde stávala strážní věž, kterou změnil Jindřich z Lichtenburku na gotický hrad, dnes neznámé podoby, zmiňovaný roku 1289. Zámek byl tedy původně gotický hrad pánů z Lichtenburku. V roce 1353 se staly Žleby královským majetkem. Za husitských válek byl rozbořen, a na starých základech vznikl v 15. stol. nový hrad. Královský majetek pak přešel do vlastnictví rodu Černínů, později Trčků z Lípy. V polovině 18. stol. získali žlebské panství Auerspergové, kterým patřilo téměř dvě století. Po barokní vnější a vnitřní úpravě doznaly Žleby největší změnu za romantické přestavby v letech 1849 - 1868, provedené arch. Fr. Schmoranzem a B. Škvorem podle anglických předloh.
Poblíž zámku se nachází ZOO park, kde si může návštěvník prohlídnout bílé jeleny, dravé ptáky, černou i domácí zvířenou. V letních měsících je možné vidět sokolníky při ukázkách své práce s cvičenými dravci.
Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie
Dominantou zámku Žleby je mohutná válcová věž s kuželovitou střechou. Nad bránou vstupního průčelí si můžeme prohlídnout reliéf býka od sochaře J. Maxe. Zámek je čtyřkřídlý, jedno a dvoupatrový s lichoběžníkovým nádvořím ještě z renesančních dob s arkádami v přízemí i v patře. K zámku přiléhají bývalé hospodářské budovy, byty pro úřednictvo a zámecké divadlo. Hlavní schodiště vede k reprezentační velké jídelně (rytířskému sálu) v 1. patře.
V zámku je přístupných 16 místností a velká veranda, interiéry jsou vybaveny cenným historickým mobiliářem ze 16. a 17. století. Jsou zde pozoruhodné šperkovnice s intarziemi, sekretáře, skříně, truhly, sedací nábytek. Pseudohistorický nábytek je dílem místních truhlářů a řezbářů. Ti zhotovili i dřevěné obklady stěn a kazetové stropy. Historizující atmosféru prostředí podtrhují soubory rytířských brnění, pušek, sečných a bodných zbraní, dále obrazy, italská majolika, české sklo, delftská a německá fajáns, malované poháry, kovotepecké práce, lustry, kachlová kamna, hodiny a ojedinělá sbírka barevných vitráží ze 16. a 17. století. Na stěnách jsou četné lovecké trofeje i kožené tapety.
Pro návštěvníky je prohlídka rozdělena do dvou tras. První zahrnuje romantické interiéry, gotickou zámeckou kapli a kuchyni s původním vybavením. Na druhém okruhu je možné se kochat výhledem do okolí z Velké věže - vidět je např. blízká Čáslav či Golčův Jeníkov. Okruh pokračuje prohlídkami pokojů a ložnic pro hosty a prohlídkou rozsáhlých sklepních prostor, kde po celou sezónu probíhají výstavy Sdružení výtvarníků České republiky. Také je možné navštívit nově zrestaurované zámecké divadlo se zázemím.
Tipy na výlet
V nedaleké Čáslavi najdete staré městské opevnění nebo synagogu. V Nových Dvorech je k vidění zámek Kačina. U Licoměřic stojí malá soukromá rozhledna Na kopečku. V Třemošnici můžete navštívit městskou galerii. Vydat se můžete i na gotickou tvrz Semteš, zříceninu tvrze Svojšice a zříceninu hradu Oheb.
Ubytování naleznete v Třemošnici.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Lanšperk Vesnice Lanšperk, v jejímž centru se nacházejí zříceniny hradu Lanšperk, leží 6,5 km na severovýchod od centra okresního města Ústí nad Orlicí.
Historie hradu
Kopec, na kterém ve druhé polovině 13. století páni z Drnholce z pověření krále Přemysla Otakara II. založili hrad, se odedávna nazýval Zemskou horou – Landesberg. Patřil tedy, stejně jako hrad, který jméno převzal, ke královskému majetku. První písemná zmínka o hradě pochází z roku 1385, kdy jej král Václav II. daroval Závišovi z Falkenštejna. Záviš se z nabytého majetku však dlouho neradoval, již roku 1390 byl za údajnou zradu krále popraven. Václav II. poté daroval Lanšperk nově založenému klášteru na Zbraslavi. V období nepokojů po vraždě posledního Přemyslovce na českém trůně Václava III. hrad dobyl a později získal do zástavy Hajman z Dubé.
Od roku 1358 na Lanšperku rozkazovali hejtmané litomyšlského biskupství. V období husitských válek byl hrad podvakrát (1425 a 1429) dobyt sirotčími vojsky. Od této chvíle začíná éra držení hradu šlechtici. Významným byl Zdeněk Kostka z Postupic, který Lanšperk koupil roku 1451 a důkladně jej opevnil. Zdeňkovy dcery přinesly hrad věnem do rodu Pernštejnů, kteří jej však, stejně jako další majitelé Hrzánové z Harasova, již neužívali k obytným účelům. Lanšperk tedy pustl a roku 1622, při příležitosti prodeje panství pánům z Lichtenštejna, se uvádí jako pustý.
Dispozice hradu
Hrad Lanšperk je typickou ukázkou hradu s plášťovou zdí, kde veškerá obrana hradu závisí pouze na pevné a vysoké obvodové hradbě, ke které se na nejchráněnějších místech přimykají obytné prostory paláců a ostatní hradní objekty. Na Lanšperku to byly paláce dva, situované na východní a západní straně nádvoří. Nejvýraznější částí zřícenin je nyní přibližně z poloviny zachovaná hradební zeď, méně pak již pozůstatky východního paláce. Z paláce západního se nám dochovaly pouze terénní náznaky. Hrad je volně přístupný.
Tipy na výlet
U Ústí nad Orlicí najdete rozhlednu Andrlův Chlum. Dále se můžete podívat na zříceninu hradu Žampach, zámek Letohrad, rozhlednu Rozálka u Žamberka, zámek Žamberk nebo Městské muzeum Žamberk.
Ubytovat se můžete v Ústí nad Orlicí.
M.K.
Doporučujeme
Einstein Albert Einstein Albert.
Albert Einstein (1879 - 1955), německý fyzik, nositel Nobelovy ceny. Počátkem 20. století pobýval také v Praze.
Paměstní deska Alberta Einseina.
Deska s reliéfem. Bronz. Umístěna na Staroměstském náměstí.
Doporučujeme
Reduta Jazz Club Známý a populární jazzový klub, který během své více než třicetileté historie hostil nejvýznamnější československé jazzmany i mnohé zahraniční hosty. Jazzová vystoupení jsou dnes kombinovány s dalšími hudebními styly jako rhytm and blues, rock atp.