

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie s opatstvím - Brno Baziliku Nanebevzetí Panny Marie nalezneme při augustiniánském opatství sv. Tomáše na Mendlově náměstí ve Starém Brně.
Roku 1323 založila královna Eliška Rejčka u staršího kostela Nanebevzetí Panny Marie klášter cisterciaček (zv. Aula Sanctae Mariae), který se stal po smrti (r. 1235) i místem jejího posledního odpočinku. Řeholnice zde působily až do reforem Josefa II., kdy svůj klášter musely opustit a přenechat jej augustiniánům poustevníkům. Ihned po založení kláštera začala stavba nového gotického klášterního areálu. Postupovala po etapách, přičemž trvala celkem 50 let. V průběhu 15. století byl klášter s kostelem dvakrát vypleněn (1429, 1467). Další poškození budovy přišlo s rokem 1645. Po polovině 17. století nastal nový rozkvět zdejší komunity a s ním i rekonstrukce, provedená Janem Křtitelem Ernou. V letech 1720–1750 přibyla nová budova proboštství, vyprojektovaná Mořicem Grimmem. Po roce 1782 přesídlili do zdejších prostor augustiniáni poustevníci od kostela sv. Tomáše. Během jejich působení zde proběhla mezi lety 1885–1902 puristická rekonstrukce, provedená Augustem Prokopem.
V interiéru nalezneme hlavní oltář s monumentálním obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Josefa Tadeáše Rottera. Součástí retabula je i deskový obraz Starobrněnské Madony, který brněnští augustiniáni vlastní již od středověku.
A. Š.
Doporučujeme
Kašna u Čakovického zámku Kašna u Čakovického zámku.
Doporučujeme
Zámek Růžkovy Lhotice Barokní zámeček Růžkovy Lhotice, dominanta vsi, leží 2,5 km od obce Čechtice. Ves Lhotice se poprvé zmiňuje roku 1363 a první zmínka o zdejší tvrzi pochází z roku 1421, kdy se jejími majiteli stávají Zdeněk a Petr z Lukavce. V roce 1542 prodal Petr Malovec Dříteňský z Malovic své dědictví bratrům Janovi a Jiříkovi Růžkům svobodníkům z Miřetic. Takto tvrz v Lhoticích získala své jméno Růžkovy Lhotice.
Historie zámku
V druhé polovině 18. století byl na místě původní tvrze postaven prostý patrový zámek. Od roku 1835 zde na zámku sídlí rodina Smetanova, proto také je zde umístěna busta Bedřicha Smetany, který v Lhoticích prožil několik let a často sem jezdil hledat inspiraci do svých děl. Po druhé světové válce se i ve Lhoticích situace změnila a zámeček až do roku 1973 patřil zemědělcům, poté se dostal do správy Okresního muzea v Benešově.
Expozice muzea
Zámek prošel následně rekonstrukcí do podoby, kterou měl v době Bedřicha Smetany a poté se stal muzeem s expozicí Hudební tradice Podblanicka. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby. Zároveň připomíná i další skladatele, kteří v průběhu staletí v regionu působili (Jan Dismas Zelenka, Josef Leopold Dukát, Richard Wagner). Dnes je majitelem zámku Muzeum Podblanicka ve Vlašimi.
Nedaleko odsud najdete také židovský hřbitov ve Studeném.
Ubytovat se můžete například v Želivě, kde za návštěvu rozhodně stojí premonstrátský klášter.
Doporučujeme
Nádraží Praha Braník Nádraží Praha Braník bylo uvedeno do provozu v roce 1882 jako stanice na trase Praha – Modřany. Své uplatnění a jakýsi věhlas mezi pražskými vlakovými nádražími, našlo v rekreační dopravě. Právě odtud začal vyjíždět „Posázavský pacifik“ na Čerčany a „expres“ na Dobříš. Vlaky vezoucí těmito směry každý víkend spoustu chatařů, výletníků a trampů.