

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Stanice metra Křižíkova Stanice metra Křižíkovje situována pod ulicí Křižíkova při ulici Sokolovská v osmém městském obvodu. Zprovozněna byla na II. úseku trasy B v roce 1990. Hloubka nástupiště je 34,8 pod povrchem. Stanice je ražená, pilířového typu se zkrácenou střední lodí. Konstrukce je trojlodní, na střední loď navazuje technologický tunel o délce 212 m. Obklad stanice tvoří tabulové sklo Connex v barvě hnědočervené. Ze stanice je jeden výstup eskalátorovým tunelem vedoucí do povrchového vestibulu v ulici Thámova. Ten tvoří zastřešená ocelová konstrukce se světlíky. Počet provozně-služebních místností: 110 Obestavěný prostor: 78.400 m3 Stavební náklady: 353 mil. korun.
Doporučujeme
Zřícenina kaple sv. Siarda - Mnichov Dnes již sporé zbytky kdysi malého kostelíka najdeme 1 km západně od obce Mnichov nedaleko Mariánských Lázní.
Podle písemných pramenů byl postaven na místě původní osady jedním saským hrabětem přibližně v době založení kláštera v Teplé. Za hustiských válek byl pobořen, přesto se v jeho ruinách zachoval jakýsi starý obraz sv. Siarda. V roce 1615 proběhla renovace za finanční účasti tepelského opata Andrease Ebersbacha. V období třicetileté války byl opět pobořen a znovu zásluhou opata Raymunda I. Wilferta v roce 1664 obnoven. Definitivní zkázu přinesl rok 1782 kdy byl z nařízení císaře Josefa II. zrušen. Postupně byl rozebrán na stavební materiál, který byl použit při výstavbě školy v Mnichově a kostela v Rájově. Starý zvon z kostela byl věnován kostelu v Otročíně.
Dnes je k vidění jen porušené obvodové zdivo v nepříliš velké výšce.
Podle pověsti se nachází v blízkosti kaple hrob sv. Siarda. Nad ním stávala socha a rostla památná borovice. Siard je uložen v dřevěné rakvi, ta v rakvi želené a další v rakvi zlaté. Kdo by se k místu neuctivě přiblížil, bude postižen spravedlivým trestem!
Jen pár kroků pod kaplí se nachází tzv. „Svatá studna“ označovaná dnes jako Siardův pramen. Objeven byl kolem roku 1654 a již od jeho objevení se v okolí tradovala jeho léčivá moc při hojení ran a léčbě různých neduhů. Největší slávu prožíval při velkých poutích v 17. století.
Doporučujeme
Čtrnáctiletá Plastiku Čtrnáctiletá vytvořil v roce 1928 sochař Karel Dvořák. Byla umístěna v Kinského zahradě po pravé straně pěšiny vedoucí od náměstí Kinských k letohrádku Kinských. Socha byla poškozena a také ukradena. Podařilo se jí nalézt. V současné době je v depozitáři Muzea hlavního města Prahy. Na původní místo má být umístěna kopie. Na fotografii je Jihovýchodní část zahrady, kde byla socha umístěna.
Doporučujeme
Vodní nádrž Kamenička Na vodním toku Kamenička byla v letech 1900-1904 vybudována první zdejší přehrada na Chomutovsku. Jejím účelem bylo zajištění vody pro rozrůstající se region, tuto funkci plní dodnes. Na výstavbě hráze a nádrže pracovalo až 1000 dělníků většinou Chorvatů nebo Italů.
Na rozdíl od většiny betonových hrází je tato krásná, vystavěná z lomového kamene (rula), tížná, oblouková, založená na nenarušeném žulovém podkladě. Její výška je 32,85 m, délka 153 m a šířka 4 m. Objem zdiva činí 45 tisíc m3 kamene a objem nádrže 0,714 mil m3 vody se zatopenou plochou 6 ha. Po straně nádrže je obtokový kanál. Jelikož povodí nad nádrží te tvořeno četnými rašeliništi byla nad toku nad hrází vybudovaná odtoková štola na odplavení znečištěné vody.
Kolem nádrže vede turisticky značená cesta, jinak její hráz je veřejnosti nepřístupná a kolem nádrže je stanovano nepřístupné ochranné pásmo.