

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Ořešník Mohutný skalní blok vystupující ze zalesněného hřebene asi 2 km jižně od Hejnice. Vyhlídkouvou částí je vysoká žulová věž s křížem přístupná po železných schodech a částečně opatřená zábradlím. Místo bylo zpřístupněno již v roce 1898. Je odtud náherný výhled severním směrem na Hejnici a oblast Frýdlantska.
Kříž zde již stával odpradávna a vždy se něšel někdo kdo o něj pečoval a pokud se rozpadl nebo byl zničen povětrnostními vlivy, našel se někdo kdo instaloval nový. Při výstupu i pohybu na skále je potřeba dávat pozor, místo je i nebezpečné. Za zmínku stojí kdy se tu v roce 1819 zřítili dva františkánští mniši z hejnického kláštera při instalaci nového kříže a v roce 1922 pak devítiletý chlapec E. Krause.
Místo je přístupné po turisticky značené odbočce.
Doporučujeme
Velký javor u Věstoňovic Velký javor u Věstoňovic, okres Třebíč.
Doporučujeme
Telč - historické centrum - UNESCO Důvodem proč se Telč stala součástí Světového kulturního dědictví UNESCO je její historické jádro, které představuje dobře zachovaný goticko-renesanční urbanistický celek, který dokumentuje vyspělou renesanční stavební a uměleckou kulturu druhé poloviny 16. století.
Historické centrum Telče
Reprezentační zámecké sídlo i ojedinělý soubor měšťanských domů na náměstí jsou hlavním lákadlem pro tisíce turistů, kteří každoročně do „Moravských Benátek“ jak se městečku v jihozápadním cípu Moravy přezdívá, přijíždějí. Šestitisícová Telč vyrostla pravděpodobně v pol. 13. století. Datum založení města je neznámé, ovšem již z počátku 13.století pochází nejstarší památka města pozdně románská věž sv. Ducha. V roce 1339 přešlo telčské panství z královských rukou na pány z Hradce. Ti přetvořili Telč na středověkou vodní pevnost, chráněnou rybníky, vodními příkopy, hradbami a branami. Renesanční tvář dal Telči Zachariáš z Hradce, nejvýznamnější osobnost její historie, který žil ve druhé polovině 16. století.
Měšťanské domy a zámek
Jedinečnost Telče spočívá v tom, že si historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, udrželo po celá staletí svou příznačnou tvář právě z časů Zachariáše z Hradce. Do dnešních dnů se zde dochovaly pozůstatky pozdně gotického opevnění s branami a kolem náměstí můžeme ještě dnes obdivovat ojedinělou sbírku gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími a renesančními, barokními a klasicistními štíty. Podloubí a průčelí těchto domů byla v naprosté většině stavěna podle jednotného plánu. Zdejší radnice s unikátní fasádou kopíruje styl z roku 1574 a při její prohlídce upoutají zejména zachované gotické portály.
Dominantou městečka je renesanční zámek ze 16. století stojící na místě původně gotického hradu, který měl obrannou funkci, stejně jako oba rybníky - Štěpnický a Ulický dosahující až k hradbám. Zámek je obklopen nádhernou renesanční zahradou a anglickým parkem s klasicistním skleníkem. V zámecké zahradě se nachází galerie předního českého malíře Jana Zrzavého, představitele české avantgardy. Uvnitř zámku jsou honosné historické interiéry s jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami.
Sakrální památky a pestrý kultruní život
V bývalém purkrabství je dnes muzeum s etnografickými sbírkami, pohyblivým betlémem a expozicí o historii města. Návštěvník Telče by jistě neměl opomenout návštěvu kostela sv. Jakuba založeného současně s městem, roku 1386 vyhořel. Dnešní podoba je z 15. stol. Na 60 m vysoké věži přiléhající ke kostelu jsou dochovány dva zvony: Jakub a Marie. Dále Jezuitskou kolej, postavenou v letech 1651 - 1655. Přízemí má křížovou klenbu, po zrušení řádu budova sloužila jako kasárna. K areálu koleje patří i jezuitský kostel Jména Ježíšova, dokončený v roce 1679. Barokní podoba je zachována, atypická je orientace boční fasády směrem do náměstí.
V Telči se koná mnoho kulturních akcí, srpnové „Prázdniny v Telči“ s folklórovým festivalem, „Telčské parní léto“, při kterém se pořádají výletní jízdy historického parního vlaku a v září lze zavítat na divadla, koncerty a výstavy v rámci „Svatováclavských časů“.
Doporučujeme
Zámek Napajedla Napajedelský zámek - barokní skvost na rozhraní regionů
Zámek Napajedla je postaven ve stylu pozdně francouzského baroka. Je to elegantní, jednoduchá volně stojící dvoukřídlá budova ve tvaru písmene „U“, kde ve třech podlažích, mimo pokojů služebných a příslušenství, bylo přes 50 obytných místností. Dominantou zámku je zcela jistě nádherný kruhový zrcadlový sál, který sloužil především pro přijímání návštěv na zámku či k tančení při slavnostních příležitostech. Dále je zde salonek holandských mistrů, barokní salonek, rozlehlá zámecká jídelna a celá řada dalších zajímavých prostor. V místnostech v prvním patře jsou vysoké stropy, které jsou bohatě štukované.
Vchod s hlavním schodištěm je na východní straně budovy. Ze severní strany je terasa, která je podsklepená. Reprezentativní zámecká budova monumentalizovaná svou polohou představuje nepochybnou kvalitu z hlediska dějin moravské barokní architektury a představuje svébytný vklad do evropských uměleckých proudů poslední třetiny 18. století. Je nutno dodat, že výstavba zámku pokračovala i za dědiců panství, rodu Kobenzlů, Stockau a Baltazzi. Zvláště poslední ze jmenovaných majitelů panství se výrazně zapsal do historie Napajedel založením hřebčína - chovu anglických plnokrevníků v roce 1886. První polovina 20. století, za vlastnictví paní Marie Baltazzi přinesla neobarokní stavební úpravy a do dnešních dnů se objekt dochoval v málo pozměněné podobě. Zámek je obklopen desetihektarovým parkem z větší části v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a romantickým rybníčkem s lekníny uprostřed parku.
Aktivity na zámku
V současné době je zámek příjemným místem k odpočinku, centrem kulturního a sportovního života, příjemným bodem ke společenským setkáním. Je rovněž jedinečným místem pro konání svatebních obřadů či svatebních hostin, rodinných oslav, různých firemních a společenských akcí. Nejen při těchto akcích můžete využít nově zrekonstruovaných pokojů ve třetím patře zámku, které jsou zařízeny v shabby chic stylu. Ubytování na zámku si můžete dopřát v průběhu celého roku a vybírat můžete například z nabídky balíčků zvýhodněného zámeckého ubytování.
V zámku Napajedla můžete nyní navštívit výstavu Afrika a výstavu Historických kočárků a panenek. Máte také možnost navštívit prohlídku historických prostor zámku a galerii vín a obrazů v nově otevřených sklepech zámku.
Zámek napajedla je také místem kde se konají Kurzy vaření v rámci Moravského kulinářského institutu www.mokul.cz. V roce 2011 byl na zámku založen J. A. Bata golf club, nyní tak můžete využít Indoor golfového centra v prostorách zámku Napajedla a v létě i driving range, puttingu a chippingu v zámeckém parku www.jabatagolfclub.cz.
Filozofie zámeckých služeb
„Hledejme společně cestu k lepšímu životu..."
V dnešní uspěchané a hektické době často nemáme čas se zastavit. Řítíme se světem hlava nehlava, zapomínáme na volný čas, rodinu, přátele, nestaráme se o své tělo a ducha. Někdy bychom rádi zpomalili, ale neumíme to anebo je pro nás těžké být se sebou samým, s vlastním já. Zámek Napajedla se svým holistickým přístupem k životu, k člověku nabízí rozličné aktivity, kterými vás chce obohatit a inspirovat ve vašem životě. Naše vize je postavena na pěti základních pilířích, které vás budou směřovat ke spokojenějšímu životu. Jsou také prevencí a vedou k dobré psychofyzické kondici.
POHYB – pravidelný pohyb vede ke zlepšení zdravotního stavu, a proto vám nabízíme v našem zámeckém areálu různé sportovní aktivity: golf, tenis, jógu, nordic walking, projížďky na kole.
ROVNOVÁHA – vyváženost všech činností je základem spokojeného života – strava, pohyb, relaxace, práce, rodina, seberozvoj – vše musí být v harmonii, abyste mohli být ve svém životě šťastní. Pokud nevíte, jak na to, rádi vám ukážeme cestu.
STRAVA - vyvážená strav tvoří základní kámen zdravého života. Kvalitní suroviny pro přípravu jídla by měli být samozřejmostí. V zámku Napajedla vám nabídneme pokrmy ve stylu „slow foodů, tzn. z lokálních surovin.
SEBEROZVOJ – život každého z nás by neměl být stagnace. Měl by to být koloběh, který pluje stále dopředu. Pokud chceme vzkvétat, měli bychom se zajímat o dění kolem sebe, vzdělávat se.
ZÁBAVA – VOLNÝ ČAS – v našem životě nesmí chybět zábava, relaxace, inspirace. Tu zde můžete nacházet nejenom na prohlídkách, výstavách, ale také kurzech vaření či designu.
Adresa:
Zámecká 265
Napajedla 763 61
www.zameknapajedla.cz
info@zameknapajedla.cz
Tipy na výlet
Podívat se můžete na zemědělskou usedlost Topolná. Ve Starém Městě najdete Památník Velké Moravy a v Uherském Hradišti kostel sv. Františka Xaverského, františkánský klášter, Starou radnici nebo Slovácké muzeum. Po kraji se rozhlédnete z rozhledny Rovina. U obce Modrá najdete Archeoskanzen Modrá u Velehradu a klášter Velehrad. Podívat se můžete na manýristickou kapli sv. Barbory nebo Kamennou studánku nedaleko Buchlovic.
Ubytovat se můžete v Napajedlech nebo v Otrokovicích.