

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Malé náměstí Malé náměstí leží v místě, kudy vedla cesta k brodu, který byl v místě dnešního Mánesova mostu. Byly zde objeveny pozůstatky starého osídlení. Náměstí má trojúhelníkovitý tvar a je obklopeno řadou historických domů. Ve 14. století ze tomuto místo říkalo Věnečnícký nebo též Vlásenkářský trh. Podle zboží, s kterým se zde obchodovalo. Ve druhé polovině 15. století zde zhotovovaly koňské postroje a tak se zde říkalo V uzdářích nebo též Pod uzdáři. V 17. století se název změnil na Malý ryneček. Současný název náměstí nese od poloviny 19. století. Název Malé ho odlišuje od sousedního „velkého“ Staroměstského náměstí.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Sokolčí Zříceniny hradu Sokolčí stojí na tvrdé skále (jejíž strmou stranu vyhledávají horolezci) nad potokem Černá přibližně 4 km východně od městečka Kaplice. Na volně přístupný hrad na okraji Slepičích hor z Kaplice vede turistické značení.
Soudě dle dispozice byl hrad založen v průběhu první poloviny 14. století, ale písemné prameny o něm mlčí až do roku 1387, kdy jej Beneš z Velešína prodal Oldřichovi z Rožmberka, který jej následně připojil k novohradskému panství. O dalších osudech hradu opět nic nevíme, roku 1541 při zápisu do obnovených desk zemských se již uvádí jako pustý.
Vcelku malý hrad byl opatřen předhradím a za příkopem se rozkládajícím hradním jádrem. Do hradu se vstupovalo věžovitou branou, při čelním pohledu k hradu napravo od ní stála v nároží čtverhranná věž a na ni byl patrně podél hradby navázán palác. Na druhé straně od brány byl též palác. Po další zástavbě již není stop. Zmíněné stavby (kromě paláce za věží) se do dnešních dnů dochovaly do výše cca 1,5 metru, dále je zde patrno několik střepů hradby.
Nedaleko odsud u obce Besednice můžete vystoupat na rozhlednu Slabošovka a trochu se porozhlédnout po kraji. Navštívit můžete i zříceninu hradu Pořešín nebo se podívat na vodní nádrž Soběnov. Vystoupit můžete také na vrch Vysoký kámen, lidově nazývaný Slepice.
Ubytovat se můžete buď v Kaplici nebo ve Benešově nad Černou.M.K.
Doporučujeme
Židovský hřbitov Ivančice Ivančický židovský hřbitov se nachází severně od centra města při ulici Mřenková.
Založený v 16. století byl dvakrát rozšířen v 17. století. Je po pražském a kolínském hřbitově třetí nejstarší v ČR. Na poměrně velkém hřbitově (10.771 m2), je různě zaplněn na 1500 náhrobky renesančního, barokního, klasicisitního a moderního typu. Některé náhrobky jsou zdobeny feliéfy se židovskou symbolikou. Nejstarší by měl pocházet z roku 1552. Dochovala se i novorománská obřadní síň z roku 1902.
Velmi hezký a zajímavý hřbitov je přístupný po předchozí domluvě.
Doporučujeme
Sv. Ludmila Na tomto místě stála od sklonku 17.století původně socha sv. Václava jako vítěze mezi dvěma anděly od Ottavia Mosta, italského sochaře z Padovy. Když se roku 1784 při povodních zřítila do Vltavy byla nahrazena současnou sochou sv. Ludmily s malým Václavem, která původně stála na Pražském hradě. Jejím autorem je Matyáš Bernard Braun a přesná doba vzniku, stejně jako dárce, není známa. Sv. Ludmila byla manželkou prvního historicky doloženého vládce Čech Bořivoje. za svoji mučednickou smrt roku 921 a kvůli výchově svého vnuka, českého patrona sv. Václava, byla prohlášena za českou národní světici. Zde je znázorněna se závojem v levé ruce, jímž byla uškrcena, pravou rukou ukazuje do bible, v níž se učí malý Václav číst. Na reliéfu podstavce je zobrazeno Václavovo usmrcení. Torzo Mostovy sochy, které bylo z Vltavy vyloveno, se nachází v Lapidáriu Národního muzea. Také originál sv. Ludmily byl přemístěn do vyšehradské Gorlice, na mostě je kopie od J. Kačera a z roku 1999.