Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Divadlo Hybernia
Divadlo Hybernia se nachází v centru města, v Paláci U Hybernů . Hlavním repertoárem divadla jsou muzikály.
Římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice se nachází při výjezdu ze Sezemic směrem na Holice. Kostel Nejsvětější Trojice byl pravděpodobně vystavěn již koncem 12. století v pozdně románském stylu, o čemž nasvědčují zbytky cihelného zdiva v západní části kostela. Po roce 1270 byl poměrně malý kostelík rozšířen pro potřeby nově vzniklého kláštera cisterciaček. Další přestavby a úpravy probíhaly ve druhé polovině 14. století a kostelu dodali pozdně gotický ráz. Klášter cisterciaček ovšem zcela zanikl roku 1421 v době husitských válek, přičemž také kostel utrpěl značné škody. Ovšem s opravami kostela se začalo poměrně záhy. Kostel prošel několika opravami i v 16. a 17. století a roku 1726 byl barokně upraven. Dochované plány barokní přestavby jsou signovány "Carl Antoni Reina". Roku 1873 byl kostel renovován a regotizován pod vedením A. Schmoranze. Jde o poměrně rozsáhlou jednolodní stavbu s trojboce uzavřeným presbytářem a dvěma přilehlými gotickými kaplemi. Presbytář a kaple sv. Antonína na jižní straně lodi pocházejí z doby kolem poloviny 14. století a severní kaple sv. Anny, která byla vystavěna v letech 1380 – 1390, je patrně dílem Parléřovy huti Václava IV.  V interiéru zaujme monumentální architektura hlavního oltáře s bohatou sochařskou výzdobou stejně jako severní a jižní boční oltář, oba pocházejí z doby kolem poloviny 18. století. V blízkosti kostela Nejsvětější Trojice stojí mohutná dřevěná zvonice s cibulovou věží vysoká 15 metrů. Kostel je přístupný v době pravidelných nedělních bohoslužeb od 9:30hod.    L.R.
Doporučujeme
Zámek Znojmo
Dříve románský hrad, později přestavěný na barokní zámek. To je dnešní dominanta města Znojma. Řeka Dyje tvořila přirozenou obrannou překážku proti Rakousku. Proto v těchto místech vždy stávalo opevněné místo, které bylo opěrným bodem při obraně hranic. Původně zde tedy bylo slovanské hradiště a za Břetislava I. v první polovině 11. století sem bylo přeneseno sídlo znojemských údělných přemyslovských knížat. Historie zámku Tehdy vznikl první kamenný hrad, kolem kterého začalo vznikat samotné město. V polovině 11. století byla vybudována románská rotunda P. Marie. Hrad byl v majetku krále a na přelomu 12. a 13. století byl přestavěn do gotické podoby. Bylo vylepšeno opevnění a hradní jádro se rozšířilo o nové paláce. Na hradě často pobývali přemyslovští králové a později i Lucemburkové. Byl často místem významných diplomatických jednání a roku 1437 na znojemském hradě zemřel císař a král Zikmund Lucemburský. Od poloviny 15. století význam hradu klesá a ocitá se často v zástavě. Postupně chátrá a během třicetileté války je značně poškozen švédskými jednotkami. V roce 1710 postoupil císař Josef I. znojemský hrad pánům z Deblína. Ti jej zbořili a na jeho místě postavili barokní zámek. Později ještě nechalo město Znojmo zbořit hradby a v jejich místech byl postaven areál pivovaru. Když roku 1784 Deblínové vymřeli, byla na zámku zřízena vojenská nemocnice. Ještě v 19. století byly klasicistně upraveny fasády a zámek získalo do vlastnictví město. Z románského hradu se po přestavbě na trojkřídlý barokní zámek dochovaly zejména rozsáhlé sklepy. Na nádvoří je Břetislavská studna s dřevěným rumpálem. V prostorách zámku je dnes umístěna expozice Jihomoravského muzea věnovaná historii Znojma. Tipy na výlet Ve Znojmě a jeho okolí najdete Památník Prokopa Diviše, dominikánský klášter, kapucínský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, děkanský chrám sv. Mikuláše, rotundu sv. Kateřiny a Jihomoravské muzeum nebo Znojemský hrad. V nedalekých Hlubokých Mašůvkách najdete zříceninu hradu Lapikus nebo kostel Navštívení Panny Marie. Navštívit můžete dále zámek Plaveč, zámek Kravsko, rotundu Nanebevzetí Panny Marie nebo zámek Jevišovice a vodní nádrž Jevišovice. Ubytovat se můžete přímo ve Znojmě.
Větrný mlýn se šesti perutěmi postavil v roce 1866 starosta obce Jakub Veselý za svým gruntem. Mlýn fungoval až do druhé světové války, za které bylo mletí zakázáno. V roce 1944 byl poškozen vichřicí a obnoven se čtyřmi perutěmi. Roku 1949 se v něm naposledy šrotovalo. O čtyři roky později ještě dostal novou střechu, pak ale chátral. V roce 1967 jako zchátralý byl prodán k rekreačním účelům. Deset let trvala jeho obnova a v roce 1995 dostal novou střechu ze štípaného šindele. Mlýn je stavba holandského typu s otočnou střechou. Vnější průměr je 9,03 m, výška zdí 6,95 m a celková výška mlýna 10,2 m. Mlýn je v soukromém vlastnictví a vstup je umožněn jen výjmečně po předchozí dohodě s majiteli.