Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Zbraslavské náměstí
Na zbraslavském náměstí stojí hospoda Škoda lásky. Ne to není náhoda, ale hospoda ve které točil mladý Jaromír Vejvoda pivo a kde se mu v hlavě rodily první melodie. Hospoda je zvenčí označena nejen českým názvem populární vejvodovy polky, ale i devíti názvy cizojazyčnými. Víc se jich tam nevešlo, maďarsky (SEJ HAJ ROZI), dánky (HVOR ER MIN KHONE), švédsky ( UT I NATUREN), anglicky (ROLL OUT THE BARREL), španělsky (POLKA DEL BARRIL), německy (ROSAMUNDA), ještě jednou švédsky (DAGS FOR EN POLKA), portugalsky (BARRIL DE CHAPP) a francouzsky (FRIDA OUM PAPA). Každý rok se na Zbraslavi koná přehlídka malých dechových orchestrů pod názvem Vejvodova Zbraslav. Stává se stejně tradiční jako motocyklový a automobilový závod do vrchu Zbraslav-Jíloviště. Trať závodu začíná na náměstí kde je hned prudký vrch Špýchar, pak krátká rovinka, nato serpentina Na Baních se stálým stoupáním. Cíl je u kilometru 16,800 nad Jílovištěm. Trať měří 5,5 km má nejvyšší stoupání ve Špýcharu – 8,25 promile. Nejrychleji dosáhl času vůz Opel-Beyschlag, řízený jezdcem Joersenem v roce 1908. Ten ji zvládnul za 3 min a 55 sekund. Joersen se vymrštil tygřím skokem od startu, takže co nebylo na autě připevněno, ho okamžitě opustilo. V průměru 98 km/h vylétl na výšinu.
Autobusová zastávka Cukrovar Čakovice ve směru do centra Čakovic.
Doporučujeme
Fügnerovo náměstí
Fügnerovo náměstí vzniklo v roce 1893 a bylo pojmenováno po českém vlastenci a prvním starostovi tělocvičné organizace Sokol, Jindřichu Fügnerovi. Z východu a ze západu ho ohraničuje magistrála, Sokolská a Legerova ulice. Pod oběma pruhy jsou podchody pro pěší. Převážnou část náměstí vyplňuje parková zeleň.
Na severozápadním konci ústředního hřbitova při ulici Na Najmanské se nachází oddělený nový židovský hřbitov, sloužící od června roku 1965 o výměře 3370 m2. V letech 1986-1988 zde byla postavena moderní obřadní síň podle projektu architekta Ligockého. Nový židovský hřbitov je v podstatě jedinou hmotnou dochovanou židovskou památkou, pokud nepočítáme stavby postavené dle architektů hlásících se k židovské víře. Starý rozsáhlý židovský hřbitov založený v roce 1872 o velikosti 23.537 m2, byl zlikvidován v letech 1984-1988 a přeměněn na park, nesoucí dnes název Dr. Milady Horákové. Pohřbívat se na něm zakázalo již daleko předtím v roce 1961. Zbořena byla i obřadní síň z roku 1913. Dnes na tento hřbitov zde upomíná jen pomník obětem holocaustu. Zmizely i všechny synagogy, ta v centru města z roku 1879 se nacházela při dnešní ulici Zeyerova. V roce 1939 byla vypálena nacisty a ještě v roce 1940 zbytky zbořeny a rozebrány. Na její památku upomíná již jen pamětní deska na stěně domu. Obdobný osud stihl i všechny další synagogy (Přívoz, Hrušov, Zábřeh, Vítkovice). Oheň spalující vítkovickou synagogu z roku 1911 dokonce uhasl až po téměř dvou týdnech.