Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Ledová jeskyně Naděje
Ledová jeskyně se nachází na severním svahu Suchého vrchu asi 1 km severozápadně od Hamru u Naděje. Jeskyně je známa místním již od nepaměti a to jako Ledová díra, turisticky začala být využívána od 70 let. 19. století kdy byla do údolí vybudována úzká serpentinová stezka. Sestup do jeskyně byl dříve možný jen po větvích hrubě otesaného kmene, později sem byl umístěn žebřík. Na přelomu 19. a 20. století byla do vchodu instalována mříž a v nedalekém mlýně v Hamru byl za poplatek k dispozici klíč. Po roce 1945 byl přístup do jeskyně opět volný, ale její výzdoba tak začala být poškozována. V roce 1980 byla na dva roky speleology uzavřena a prováděl se zde průzkum. Po jeho skončení byl přístup opět volný, stále však docházelo k ničení ledové výzdoby a tak byl v roce 1988 vchod opět uzamčen a klíč k vyzvednutí na Správě CHKO Lužické hory. V roce 1995 byla jeskyně ohrožena mohutným sesuvem balvanů v suti nad vchodem, jelikož hrozba stále trvá je vstup dovnitř nyní zakázán.Pseudokrasová puklinová jeskyně vznikla mrazovým zvětráváním, při němž se vytvořilo množství větších i menších puklin, překrytých později suťovým polem. Jeskyně tvoří asi 30 m dlouhá a 2-4 m široká puklina, na povrchu utěsněná sutí a hlínou. Vpravo od vchodu je delší, téměř rovná chodba. Levá část je téměř nepřístupná, neboť se prudce svažuje a bývá často zaplněna ledem nebo vodou. V jeskyni není cirkulace vzduchu a tak se zde udržuje po celý rok stálá teplota v blízkosti bodu mrazu. Z par v ovzduší se pak vytváří jinovatka, rampouchy a podlahový led jež dosahuje síly v nejižším místě jeskyně až 2 metry. Nejhezčí výzdba bývá v předjaří kdy tající sníh vniká puklinami do jeskyně, v létě se zde pak spíše udržuje jen podlahový led. V letech 1988-1996 vlivem změny klimatuse vrstva ledu snížila téměř o metr.
Rybník v Miškovicích. Mezi ulicemi Polabská a Tuháňská.
Doporučujeme
Náměstí 25. března
Náměstí 25. března se původně nazývalo Komenského náměstí. K přejmenování došlo po připojení Čakovic k Praze v roce 1968.Současný název, 25. března, připomíná rok 1945, kdy se Čakovice staly objetí náletu spojeneckého letectva. Americké a anglické bombardéry zde během půl hodiny, v době mezi 11.15 – 11.45 hod., svrhly na obec a její okolí cca 2000 tříštivých bomb. Následkem bylo několik desítek mrtvých a raněných a cca 250 poničených domů.I přes tragičnost této události a oběti je třeba tuto skutečnost vidět v kontextu průběhu II. světové války. Ve snaze protiněmecké koalice dosáhnout co nejrychlejší porážky Německa. Samozřejmě, že při tak masivním nasazení sil docházelo na straně spojencům i chybám.
Na severní straně historického centra v ulici Vodárenská stojí nová secesní vodárna. Na konci 19. století bylo rozhodnuto vystavět nový vodovod s novou vodárnou, jelikož původní systém již rostoucímu městu nepostačoval. Secesní věž ve tvaru kalichu, vysoká 37 m byla vystavěna roku 1904 podle projektu Osvalda Polívky. Dno kulatého železného zásobníku o objemu 412 m3 je ve výšce 26,5 m. Objekt je dodnes funkční.