

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Expozice české loutky a cirkusu, která je umístěna do prostor rekonstruovaného renesančního domu na historickém náměstí v Prachaticích, je pod patronací Národního muzea.
Návštěvník se zde seznámí s dějinami českého loutkářství. Tomu je věnována první část expozice, která nabízí průřez historií české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla, divadla cestujících rodinných společností až k profesionálním scénám. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků z dílen lidových loutkářů se návštěvníci mohou těšit na díla takových mistrů, jakými byli M. Aleš, V. Sucharda nebo J. Trnka. V jednotlivých sálech je navozena atmosféra dětských pokojíčků, mikulášských trhů i inscenací slavných loutkových her.
V rámci druhé expozice je poprvé v ČR prezentována historie cirkusů, varieté a kouzelnictví. Vystaveny jsou nejen plakáty, fotografie, dokumenty, ale návštěvník se ocitne v cirkusové manéži s hrazdami, perskou tyčí, jednokolkami, žonglérským náčiním a s cirkusovými kostýmy. Vystavené historické magické rekvizity a aparáty - nejstarší z 1. poloviny 19. století - ožívají v rukou předních českých kouzelníků ve filmové projekci. Dějiny českého cirkusu dokumentují takové exponáty jako frak Karla Kludského, 80 let staré cirkusové náčiní nebo unikátní model cirkusu Alfa v měřítku 1:43. Vývoj cirkusových disciplin dokumentují např. motocykl, na kterém jezdili medvědi s Cibulkou, jednokolky, akrobatické nářadí, koňské a medvědí postroje a jiné historické relikvie cirkusových dynastií.
V žádném jiném českém muzeu není vystavena historická putovní atrakce – panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou.
Stálé expozice
Loutkářská část: marionety a dekorace, grafický materiál.
Cirkusy a varieté: náčiní, kostýmy, grafický materiál.
Na co se můžete těšit
Expozice loutkářství, kouzelnictví a cirkusů 18., 19. a 20. století
Loutky lidových loutkářů i Mikoláše Alše či Jiřího Trnky
Kolekce loutek Arnošty Kopecké, vnučky legendárního Matěje Kopeckého
Loutkové divadélko pro každého návštěvníka
Expozice cirkusů – první v ČR: artistické náčiní, kostýmy, plakáty a fotografie
Historické cestovní panoptikum (cca 1890) – jediné svého druhu v ČR, pohyblivá mořská panna
Model cirkusu Alfa, frak Karla Kludského, artistické náčiní, motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou, jednokolky, hrazdy – vše v ozvučené manéži
Kouzelnické servanty – poodhalení kouzelnických tajemství
Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích je stálou expozicí Národního muzea.
Doporučujeme
Kostel sv. Václava - Vrbčany Na východním okraji obce na mírném návrší stojí dnes barokní kostel sv. Václava.
Zdejší místo si zvolili již pohanští předkové za kultovní místo. Zdejší kostelík byl patrně založen jako předrománský kolem roku 990. To zřejmě doložil i arechologický průzkum pod podlahou kostela, který odkryl základy jednolodní svatyně o rozměrech 7x6 m s apsidou. První písemná zmínka o kostele je z roku 1126. Někdy okolo roku 1150 byl patrně románsky upraven a později pak prodělal gotické úpravy. Jeho dnešní barokní podoba pochází z roku 1728, ve stejném roce byla postavena i zvonice stojící před vchodem do kostela v ohradní zdi hřbitova, fungující zároveň jako jeho vchod.
Jednolodní kostel má plochý rákosový strop, presbytář je zaklenut gotickou paprsčitou klenbou s žebry. Na severní straně přiléhá sakristie. Pod omítkou se našly fragmenty románských oken. Hlavní oltář (1799) s obrazem sv. Václava od Jana Heřmana je z roku 1893. Postranní oltář sv. Anny (1791) s obrazem sv. Anny z roku 1893. Dále se zde nacházejí obrazy představující osm výjevů ze života sv. Václava a kazatelna s bohatými ornamenty.
Doporučujeme
Kaple Panny Marie Bolestné - Soběslav Jednoduchá a malá kaple Panny Marie Bolestné se nachází západně od města Soběslav, v lese na levém břehu Lužnice, nedaleko starobylého hradiště Svákov.
Kaple je stavba cihelná, zbudovaná v novorománském slohu roku 1865 a kolem roku 1900 doplněna o zvonici. V jednoduchém interiéru se nachází oltář od Břetislava Kafky s obrazem Panny Marie Bolestné. Kaple je přístupná příležitostně a z města Soběslav sem vede turisticky značená cesta. V blízkosti se nachází svákovský pramen s legendární léčivou vodou a vyhlídkový altán s kamennou podezdívkou.
Doporučujeme
Městská policie Praha Slivenec Městská policie Praha Slivenec.