

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Březinka u Bernartic Další z mnoha věží, které vznikly díky mobilním operátorům, najdeme v okrese Tachov, v okolí Bernartic. Perličkou je, že tato rozhledna nese zařízení všech tří mobilních operátorů, i když na počátku stavby byla společnost Eurotel. Věž stojí na kótě zvané V Březinkách (576 m), ale ne na nejvyšším místě. Stavba byla zahájena v roce 2001 a na podzim 2002 proběhla kolaudace. První návštěvníci stoupali po jejích 178 točitých schodech 3. května 2003. Celková výška věže činí 48,5 metrů, vyhlídka je ve výšce 33,5 metrů a spatříme z ní přilehlou část Šumavy a Českého lesa. Další zajímavostí je, že identické stavby stojí na Kozlovském kopci u České Třebové, či na Tobiášově vrchu u Jesenice. Věž je během turistické sezóny volně přístupná.
Doporučujeme
Agharta Jazz Centrum Blízko Staroměstekého náměstí se nachází klub zaměřený na jazzovou hudbu. Součástí je i obchod s CD nosiči, samozřejmě s jazzovou hudbou.
Doporučujeme
Zadní synagoga - Třebíč Nová (Zadní) synagoga pochází z roku 1669. V roce 1693 byla poškozena a následně v letech 1705-1707 opravena. Po roce 1837 byla přistavěna na severní straně ženská galerie. Svému účelu sloužila synagoga až do roku 1926, poté byla využívána jako skladiště. Vlivem špatné údržby se synagoga dostala v polovině 80. let 20. století do havarijního stavu. Naštěstí v průběhu 90. let ji zachránila nákladná rekonstrukce, dokončena v roce 1997.
V interiéru zaujmou návštěvníky hlavně cenné nástěnné malby z počátku 18. století. Synagoga je pak využívána ke konctrům, výstavám a jiným kulturním účelům. Na ženské galerii se pak nachází stálá výstava židovské kultury. Synagoga je otevřena denně.
Doporučujeme
Rosenauerův mlýn Technická památka Rosenauerův mlýn stojí na katastru Velkých Hydčic na ostrově proti městu Horažďovice. Dnes zde je muzeum mlynářství a využití vodní energie. Mlýn zároveň slouží jako malá vodní elektrárna. Historie objektu se počala už v polovině 17. století, kdy objekt sloužil jako papírna. Prvním vlastníkem a papírnickým mistrem byl Mikuláš Tempel. Poté se majitelé často střídali, až se roku 1807 stal majitelem Josef Rosenauer, syn význačného vodohospodáře a lesního Inženýra Josefa Rosenauera. Tím se tato část větve rodu Rosenauerů dostává do Horažďovic, kde sice již vymřela po meči, ale v ženské linii pokračuje dodnes. Roku 1834, po 164 letech existence, skončila v objektu své působení papírna, protože Rosenauerové ji přeměnili na mlýn. Objekt dnes poskytuje celou řadu služeb. Můžeme vidět historickou původní expozici mlýna, život a zvyky mlynářů, praktické ukázky mlýnských strojů a vývoj využití vodní síly.
Stálá expozice
Historická expozice původního mlýna
Život a zvyky mlynářů
Praktické ukázky mlýnských strojů a jejich funkce
Vývoj využití vodní síly, skutečné vodní stroje v činnosti