Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Historie hradu Počátky hradu sahají před rok 1375, kdy hrádek prodal Hanuš z Helfenburku pražskému arcibiskupství. Nástupce Jana Očka z Vlašimi, arcibiskup Jan z Jenštejna hrad velkoryse přestavěl. V bouřlivých dobách hustiských válek poskytl hrad útočiště arcibiskupovi Konrádovi z Vechty, který zde roku 1431 zemřel. Helfenburk pak přechází do šlechtických rukou rodu Smiřických. Roku 1467 byl hrad dobyt. Hrad střídal majitele a obydlen byl ještě po celé 16. století. Po roce 1591 zpustl. Podoba hradu Původní skalní hrad využívající skalního útvaru nebyl nijak výstavný a dominantním materiálem bylo dřevo. Vodním zdrojem byla studna mezi skalními bloky opatřená rumpálem. V další fázi dostal zděný palác a několik dalších lehčí konstrukcí. V nádvoří byla vyhloubena nová studna opatřená mohutným šlapacím kolem. V této době také vznikla kaple na skalní věži. Za Jana z Jenštejna byla přestavěn obytný palác a úprav se dočkaly i další dispozice. Zásadní přestavbou byla ale výstavba nového hradebního okruhu, kdy hrad získal dvojnásobnou plochu. Byla vybudována nová hradební zeď s ochozem a cimbuřím, v čele pak s obytnou čtverhrannou věží s poledním patrem vysazeným na okružní římse. Druhé patro věže obsahovalo sál vybavený prevétem. V novém ohrazení byly vybudovány dvě brány s kolébkovým padacím mostem. Jedna pak byla s brankou pro pěší. Hrad dnes Do dnešní doby se nejvíce zachoval právě naposledy vybudovaný mohutný hradební pás se čtverhrannou veží i když necitlivě restaurovanou. Do hradu se i dnes vchází branou vedle níž je branka pro pěší. Dále se pak v hradním areálu zachovaly zbytky paláce, konírny s cisternou a zmíněná kaple ve skalním pylonu. Hradní areál je volně přístupný, vstup do věže je pak možný v sezóně. Tipy na výlet Na výlet můžete jít na hrad Úštěk, zříceninu hradu Ronov, zříceninu hradu Hřídelík, podívat se na pískovcovou skálu Smrtka, zříceninu hradu Vítkovec nebo barokní zámek Stvolínky. V Kravařích najdeme expozici lidového bydlení.  Ubytování si můžete vybrat třeba v Úštěku.
Zajímavě barevná zděná rozhledna se nachází na jižním okraji obce Přáslavice. Rozhledna vznikla v rámci nově vybudovaného zázemí sportovního areálu s restaurací a otevřena 3.10.2009. Její výška je 21 m a vede na ni 82 schodů. Z rozhledny za dobrých podmínek je výhled na Hornomoravský úval, město Olomouc, Drahanskou vrchovinu, Oderské vrchy, Jeseníky, Hostýnské vrchy a další. Přístupná je dle uvedených webových stránek, parkování je možný na parkovišti přímo u sportovního areálu.
Znak probošta Jana Františka Rasche z Aschenfeldu nad vstupním portálem Starého proboštství na III-nádvoří Pražského hradu. Za jeho úřadování, ve druhé polovině 17.století, došlo k rozsáhlé přestavbě budovy.
Doporučujeme
Tvrz Zavlekov
V obci Zavlekov kdysi bývaly tvrze dvě. Starší z počátku 14. století, o níž bude dále řeč a z níž se na skále nad vsí dochovaly výrazné zříceniny, a mladší z poloviny 16. století, z níž je dnes hospodářsky využívaný objekt. Zříceniny staré tvrze jsou volně přístupné. Historie tvrzi Již od 13. století vlastnili ves Zavlekov páni z Velhartic. V majetku postupně několika jejich rodových větvích zůstala až do roku 1480. Starou tvrz založil jeden z Velharticů Dluhomil počátkem 14. století. První písemné zmínky o ní pocházejí z konce téhož století. V roce 1480 prodal Jan Herštejnský z Velhartic tvrz se vsí Půtovi Švihovskému z Rýzmberka, jehož syn Břetislav je v roce 1544 prodal Janu Dlouhoveskému z Dlouhé Vsi. Tvrz je v kupní smlouvě popisována jako pustá a Jan si proto dole ve vsi nechal postavit tvrz novou, komfortnější. Starou tvrz tak zřejmě k obytným účelům nepoužívali již Švihovští z Rýzmberka. Podoba tvrzi Stará tvrz stávala na skalisku při severním okraji vsi a byla od okolního terénu oddělena dosud částečně dochovaným šíjových příkopem. Tvrz tvořil jeden objekt lichoběžníkového půdorysu, z něhož dosud stojí zdivo do výše prvního patra. V první polovině 19. století ji Taaffeové nechali romanticky upravit, zpevnili zdivo a k severozápadnímu nároží nechali přistavět okrouhlou baštu. Tipy na výlet Jedním z výletních cílů může být umělá zřícenina Nalžovské Hory nebo tvrz Kašovice. Nedaleko odsud směrem k Sušici můžete vystoupit na rozhlednu Svatobor.  Podívat se můžete také na zámek Svojšice, Muzeum Šumavy v Sušici nebo hrad Velhartice. Ubytování jistě najdete v Sušici.   M.K.