Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Muzeum miniatur
Muzeum miniatur se nachází v areálu Strahovského kláštera. Jsou zde vystaveny desítky unikátních miniatur. Všechny miniatury jsou dílem Anatolije Koněnka (*1954), profesionálního umělce a pedagoga ze sibiřského Omska. Jeho dovednost však neslouží jen umění, ale našla uplatnění i v tak složité oblasti jakou je mikrochirurgie oka. Miniaturní skvosty vytváří vlastními technologiemi a pomocí vlastnoručně zhotovených nástrojů již 20 let. Většina exponátů je tak malá, že si je lze prohlédnout pouze pod mikroskopem nebo pomocí lupy. Expozice a zajímavosti Blecha podkovaná zlatými podkovami o velikosti 0,25 x 0,2 mm Karavana velbloudů v oušku jehly, Eiffelova věž ve višňové pecce Nejmenší jízdní kolo na světě, které má délku pouhé 2 mm. Nejproslulejším Koněnkovým dílem, které zde také najdete, je od roku 1997 zapsáno i v Guinnessově knize rekordů, je knížka o rozměrech 0,9 x 0,9 mm. Písmeny vysokými pouhých 0,07 mm je zde vytištěna Čechovova povídka Chameleon. Místo papíru jsou použity velmi jemné plátky březové kůry. Kniha má třicet stránek – text o hustotě 220 znaků na stránku je doplněn třemi Koněnkovymi kresbami.  
Doporučujeme
Vyšehradský tunel
Vyšehradský tunel spojuje Rašínovo a Podolské nábřeží. Byl vybudován v letech 1903 – 1905. Tunel je 32 m dlouhý, 9 m široký, 5 m vysoký a je určen pro automobilovou a tramvajovou dopravu a pro pěší. Název tunelu je odvozen od Vyšehradu.
Rozhledna Bohdanka otevřená pro veřejnost v květnu 2011 stojí na úpatí bezejmenného vrchu nedaleko silnice č. 339 z Bohdanče do Třebětína. Rozhledna z dřevěné kulatiny je spojená pomocí ocelových komponentů. V takto použité technologii jde v současné době (2012) o nejvyšší rozhlednu v ČR i v Evropě. Konstrukce stavby je vysoká 52,2 m, vyhlídková krytá plošina je ve výšce 42 m a vede na ní 216 schodů. Na stavbu bylo použito 160 m3 kulatiny a 30 tun oceli. Rozhledna přišla na 18.281.982,- z toho velkou většinu pokryla dotace z ROP SČ za pomocí dotace EU. Výhled z rozhledny je převážně západním směrem na obec Bohdaneč a okolí, dále pak severním a jižním směrem. Výhled na východ kryje vrch na jehož úpatí rozhledna stojí. Rozhledna je otevřena od dubna do října. K rozhledně vede z obce naučná stezka, parkování je možné na okraji pole pod rozhlednou. Z obce je potřeba se vydat směrem na Třebětín za rybníkem v obci pak vlevo na asfaltovou cestu až k odbočce na rozhlednu kde je zákaz vjezdu.
Pozdně barokní rozsáhlý zámek ve městě Heřmanův Městec na Chrudimsku slouží dnes jako domov důchodců, není pro veřejnost přístupný, lze si však prohlédnout zámecké nádvoří a překrásný park v anglickém stylu.           Historie zámku Zámek stojí v místech, kde původně stávala městecká tvrz ze 14. století. Roku 1591 je již tvrz v pramenech nazývána zámkem. Roku 1623 byl zámek spálen císařskými vojsky. Původní podoba zámeckého sídla byla ve slohu renesančním, nádvoří zdobily ze tří stran arkády. Roku 1784 byl zámek důkladně přestavěn hrabětem Václavem Šporkem. Tehdy v něm byla velká kuchyně, dvanáct sklepů a čtyři konírny, v prvním poschodí jídelna, velký sál, dvanáct pokojů a kaple Tří králů. Zámek v té době dostal přibližně současnou podobu. Teprve po zbourání hostince "U černého orla" ze strany Velkého náměstí a vodákova stavení s pivovarem na straně druhé byla v roce 1876 započata nová velká přestavba sídla za majitelů knížat Kinských. Roku 1890 bylo dokončeno křídlo do parku a zřízena zimní zahrada, do roku 1932 bylo přistavěno křídlo západní. V přízemí na západní straně byla nádherná jídelna s gobelíny a s dřevěným vyřezávaným stropem z modřínového dřeva, s uměleckou výzdobou od vídeňského mistra Grüneho. Zimní zahrada obsahovala mnoho palem a exotických rostlin. Na východní straně byla zřízena kaple. Hlavní schodiště ve východním křídle je zdobeno obrazem Štěpána knížete Kinského. Zámecká knihovna obsahovala mnoho děl anglických, německých a francouzských, některé až ze sedmnáctého století. Na jaře roku 1945 byl v zámku umístěn generální štáb německé armády, kdy byl zámecký park využíván jako letiště. Pak obsadila zámek i Rudá armáda. Do roku 1948 sloužil objekt jako letní sídlo ministerstva zahraničních věcí. V té době jej několikrát navštívil i ministr Jan Masaryk. Od roku 1952 je v zámku umístěn domov důchodců hlavního města Prahy.       Dispozice zámku                            Městecký zámek je patrový objekt s poměrně složitým půdorysem a novobarokním členěním fasád. U severozápadního nároží se tyčí vysoká šestiboká novogotická věž z roku 1850, nad vstupním rizalitem je trojúhelníkový štít se znakem Kinských. Na zámek navazuje rozlehlý park, přecházející volně v lesopark. Zámecký park v anglickém slohu byl zřízen v roce 1784 Šporky z bývalé obory s rybníkem a staletými duby. V parku je přírodní divadlo pro více než 600 diváků. Tipy na výlet V Heřmanově Městci najdete synagogu. Navštívit můžete třeba barokní zámek Choltice, zříceninu tvrze Svojšice, zříceninu hradu Lichnice nebo zříceninu hradu Rabštejnek. Ubytovat se můžete v Heřmanově Městci nebo v Chrudimi.