

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Masné krámy - Moravské Budějovice Původní masné krámy se v Moravských Budějovicích nacházely na dnešním náměstí Míru. První zmínka je o nich z roku 1522 a sloužily až do roku 1837 kdy byly na nátlak občanů zrušeny. V roce 1839 byl vybudován v Purcnerově ulici nový objekt ve tvaru podkovy se 12 novými obchody. Tento objekt svému účelu sloužil až do 30. let 20. století. Pak zde ještě bývaly klubovny různých spolků, ale jinak objekt dále chátral. Záchranu přinesla až rekonstrukce v roce 1972, kdy byl objekt adaptován na muzeum. Koncem 80. let prošel úpravou a v letech 2001-2002 generální rekonstrukcí. Od roku 2003 je tu tak opět muzeum s ojedinělou expozicí řemeslné a průmyslové výroby.
Doporučujeme
Synagoga Loštice Loštická synagoga stojí v ulici Ztracená, kde se kdysi nacházela židovská čtvrť.
První synagoga v Lošticích, patrně dřevěná byla zbudována již v roce 1560. Tehdy se však židovská čtvrť nacházela kolem farního kostela sv. Prokopa. Do těchto míst se čtvrť přestěhovala kolem roku 1727. Většina ze zhruba 22 domů se dodnes v přestavbách dochovala. Synagoga tehdy už jako zděná zde byla vystavěna v souvislosti se stěhováním čtvrti kolem roku 1727. Její dnešní podoba pochází z přestavby v letech 1805-1806. V roce 1928 postihl židovskou čtvrť požár, který zničil na 16 domů. Svému účel synagoga jako většina stejných staveb sloužila do druhé světové války. Po skončení války se vrátily jen tři osoby a zdejší komunita již nebyla obnovena. Synagoga pak sloužila jako skladiště, hudební škola a muzeum hrnčířství. V letech 1989-1990 byla stavba staticky zajištěna a později v letech 2006-2011 byla za spolupráce několika institucí rekonstruována.
Dnes tak synagoga slouží ke kulturním účelům a hlavně jako expozice zdejší židovské komunity. Přístup je během otvírací doby nebo po předchozí domluvě.
Doporučujeme
Štola č. 1 Štola č. 1 byla ražena v rámci rozsáhlých průzkumných prací bývalými Jáchymovskými doly v letech 1952 – 1953. Od roku 2005 je ve správou pověřil Krajského muzea Sokolov, kterému se v roce 2008 podařilo realizovat první část projektu rehabilitace areálu – zpřístupnění štoly, v druhé etapě by mělo dojít k vybudování náznakové expozice připomínající utrpení politických vězňů v pracovních táborech v 50. letech 20. století.
Ve štole jsou k vidění různé typy důlní výztuže, která slouží pro zabezpečení pracoviště v nezpevněné hornině nebo v kritických místech , dále je zde nainstalována kolejová důlní dráha o rozchodu 600 mm, s ukázkami důlní dopravy (důlní elektrický vrátek, výklopný vůz pro převoz vytěženého materiálu, osobní vůz pro přepravu pracovníků zvaný „Pullman“ pro 12 horníků a klanicový vůz pro přepravu delších předmětů). Historické objekty zabezpečení štoly proti útěku politických vězňů jsou reprezentovány dvojicí ocelových uzavíracích mříží – katrů – v úvodní části štoly. Za katrem z kolejnic je pohled do opuštěné štoly, v pozadí původní výdřeva z 50. let.
Stálá expozice
Areál štoly č. 1, důlní technika
památky na tzv. "Jáchymovské peklo"
muklovské schody
důlní kolejová doprava na rozchodu 600 mm.
Doporučujeme
Muzeum umění Olomouc Muzeum umění Olomouc, dříve známé jako Galerie výtvarného umění, je muezum poměrně mladé (bylo založeno v roce 1952 jako součást Vlastivědného muzea), nicméně dnešním významem jedno z nejdůležitějších u nás. Samostatnou budovu dostalo muzeum v centru města po roce 1989. Význam Mueza umění Olomouc hledejme nejen v počtu spravovaných sbírkových předmětů (cca 200 000), což je řadí hned za Národní galerii v Praze, ale také po stránce odborného záběru a výstavního programu. Krátkodobými a střednědobými výstavami i dlouhodobými expozicemi představuje výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost ve třech objektech:
Arcidiecézní muzeum Olomouc
Arcidiecézní muzeum Kroměříž
Muzeum moderního umění
Stálá expozice
Dům milovníka umění – Umění a řemeslo přelomu 19. a 20. století.
Expozice představuje jedno z nejplodnějších uměleckých období na přelomu 19. a 20. století: secese, moderny, expresionismu, kubismu ve stylové jednotě mnoha výtvarných druhů - architektury, malířství, užité tvorby, grafiky, krásné knihy atd.