

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Čelákovice Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Čelákovice.
Doporučujeme
Rozhledna Terezka u Proseče Rozhledna Terezka se nachází při obci Paseky asi 2,5 km jižně od Proseče.
Rozhledna v kombinaci dřevo-ocel měří více než 25 m a byla otevřena v srpnu 2004 jako druhá rozhlena v mikroregionu Toulcovy maštale. Má krytou vyhlídkovou plošinu a čtyři mezipatra.
Rozhledna je přístupná od dubna do října.
Doporučujeme
Hlavní nádraží Pardubice. Hlavní nádraží pardubice.
Doporučujeme
České muzeum hudby České muzeum hudby je specializovaná část Národního muzea. Sídlo muzea se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně, postaveném v 17. století podle projektu Francesca Carattiho. Stálá expozice zde umístěná se jmenuje Člověk – nástroj – hudba a dílčími expozicemi Českého muzea hudby jsou Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka.
Sbírky představují staré i vzácné hudební nástroje, notové zápisy vybraných hudebních skladeb, písemnosti spojené s jednotlivými hudebníky, staré gramofonové desky a další hudební artefakty včetně ukázek jednotlivých hudebních nahrávek. Národní muzeum oživilo barokní církevní prostor opět hudbou, protože součástí muzea je i koncertní síň.
Popis expozice
Expozice Člověk – nástroj – hudba má za cíl představit hudební nástroje nejen jako pozoruhodné doklady řemeslné a umělecké zručnosti, ale jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.
První kroky návštěvníků vedou do sálu, kde se připomíná rozmanitost hudby 20. století tak, jak ji uchoval film, televize, fotografie a záznam zvuku. To vše podkresleno skladbou Milana Caise Čtyři elementy. Další část expozice je věnována hudbě a její podobě v dobách, kdy si člověk hudební nástroje sám vyráběl. Projdeme historií a poznáme jednotlivé možnosti, jak může hudební nástroj tón tvořit, jak vypadal zápis hudby pro různé typy hudebních nástrojů i jak a při jakých společenských příležitostech se na ně hrálo. Dojmy z prohlídky jistě umocní originální architektonické řešení expozice, dynamická aplikace světla a zvuku.
Je možné si ve sluchátkách pustit nahrávky vystavených hudebních nástrojů a pro děti je připraven kvíz, který je provede expozicí.
Na co se můžete těšit
Původně barokní kostel sv. Máří Magdaleny na Malé Straně
Expozice Člověk – nástroj – hudba
Vystaveno je 400 historických hudebních nástrojů mimořádné hodnoty: kladivkový klavír, který vznikl kolem roku 1785 a jehož autorem je pravděpodobně F. X. Christoph – hrál na něj W. A. Mozart při své první návštěvě Prahy v lednu 1787, housle N. Amatiho (z doby kolem roku 1650), skleněná harmonika, niněra s řezbou „Zvěstovaní“ (neznámý autor, 18. století).
Koncerty a komentované prohlídky pro odborníky, veřejnost, nevidomé či zrakově postižené