Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Statek Vraných
Statek Vraných pochází z roku 1777 a patří mezi skvosty lidové architektury v Praze.
Doporučujeme
Zámek Dírná
Barokní zámek Dírná, někdejší sídlo vladyků a později Vratislavů z Mitrovic, stojí na místě středověké tvrze, která je dnes jeho součástí. Zámek nalezneme v obci na západním okraji rybníka.   Historie zámku                                           První písemné zmínky o vsi Dírná pocházejí z roku 1354, kdy ji drželi bratři Oldřich Pluh z Dírného a Jošt. V roce 1397 je majitelem Dírné Mikuláš Roth, purkrabí na Hluboké, který se svým bratrem Albrechtem připojili pečeť ke stížnému listu české šlechty proti upálení mistra Jana Husa. Po Bílé hoře se panství dostává do rukou pánů Vratislavů z Mitrovic. Kryštof Vratislav zde vystavěl, na místě vyhořelé tvrze, nový zámek, který nechal František Adam Vratislav v letech 1757–1759 přestavět v barokním slohu. Při přestavbě byl dřevěný most nahrazen kamenným a naproti zámku byl založen v letech 1759–1761 park s letohrádkem, do jehož podoby zasáhl i známý barokní architekt J. L. von Hildebrandt. Podoba zámku Dnešní zámek je dvoupatrová budova, do které se přichází po kamenném mostě do přízemí bývalé věže, která byla při barokní přestavbě zcela obezděna až po střechu. Starý vchod do věže se zachoval s gotickým ostěním v úrovni druhého poschodí. Přízemní místnosti jsou klenuté, v prvním patře se nachází sál. Od 50. let 20. století až do roku 1990 patřil zámek ČKD Dukla Praha. Dnes je sídlo opět v rukou hraběcí rodiny Vratislavů z Mitrovic, která zde nabízí hoteliérské služby. Návštěva zámku Dírná může být spojena také s nedalekým zámkem v Červené Lhotě a výlety do nádherné okolní přírody. Navštívit můžete také zámek Pluhův Žďár, tvrz Dráchov nebo Blatské muzeum v Soběslavi. Výběr z ubytování najdete v Soběslavi.
Na značené cestě vedoucí z rozcestí pod restaurací Na Tokáni směrem do obce Doubice narazíme na úzkou skalní průrvu. V 19. století zde nechal majitel zdejšího panství Ferdinand kníže Kinský instalovat schody. Místu se rovněž říkalo Trpasličí rokle, či Andělské nebo Úzké schody. Zdejší trochu náročnější úsek lze po značené trase obejít. Doporučujeme ale absolvovat tuto část, nad úzkými schody se totiž nacházejí skalní plošinky ze kterých jsou krásné výhledy na okolní skalní útvary zdejšího údolí.
Doporučujeme
Moravskoslezské Beskydy
Moravskoslezské Beskydy jsou pohoří rozkládající se ve východní části České republiky podél slovenských hranic. Pohoří Moravskoslezských Beskyd je součástí tzv. Západních Karpat. Moravskoslezské Beskydy se rozkládají na území okresů Frýdek-Místek, Nový Jičín a Valašské Meziříčí. celé Moravskoslezské Beskydy patří do povodí Odry. Nejznámějšími řekami jsou Horní Bečva a Dolní Bečva, Ostravice a Morávka. Největšími vodními nádržemi jsou Šance a Morávka. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je dobře známá Lysá hora vysoká 1 326 metrů. Na jejím vrcholu je vysílač. Původní Bezručova chata již v minulosti vyhořela, ale dnes se připravuje její obnovení. Dalšími nejznámějšími vrcholy Moravskoslezských Beskyd je pověstmi opředený Radhošť (1 129 m) se sochou slovanského boha slunce a hojnosti Radegasta. Tato socha však není přímo na vrcholu, ale nachází se o kousek dále směrem na Pustevny. Pustevny jsou sedlem mezi Radhoštěm a Tanečnicí (1 084 m). Dále k východu se tyčí masiv Smrku (1 276 m) a Malého Smrku (1 174 m). Dalšími za zmínku stojícími vrcholy jsou Velký Javorník (1 071 m) a Malý Javorník (839 m). Tuto malebnou krajinu zdobí mozaika luk, pastvin, remízků a rozsáhlých lesů, valašské a goralské chalupy, ale i města a městečka se svým neopakovatelným kouzlem. Příroda je zde vskutku divoká, což dokresluje i výskyt některých druhů zvířat. Za zmínku stojí rys ostrovid, vlk a ojediněle se ze Slovenska zatoulavší se medvěd. Dokonalé přírodní krásy se tady prolínají s pestrou možností rekreačních aktivit pro každé roční období, pěší turistiku doplňuje hustá síť cyklostezek, krytých bazénů i letních koupališť, k dispozici jsou jízdárny, plachtění na rogalech a paragliding. Příznivci zimních sportů nedají na Beskydy dopustit díky vynikajícím sněhovým podmínkám. Beskydy ovšem nejsou jen příroda, ale také historie a osobitá kultura. Počátek osídlení oblasti sahá do pravěku. Legendární jeskyně Šipka o tom poskytla řadu unikátních dokladů. Jednotlivá období vývoje zanechala na tváři měst, městeček i vesnic své stopy. Rozvoj řemesel a obchodu umožnil některým městům vystavět unikátní domy, dodnes dokládající zručnost renesančních i barokních stavitelů. Proslulý je valašský skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, Štramberská trúba s rozhlednou a řada zajímavých míst v podhůří - Kopřivnice s muzeem historických automobilů Tatra, kloboučnické muzeum v Novém Jičíně, sklářské hutě v Karolince anebo mohutný hrad Hukvaldy. Půvaby Beskyd si můžete vychutnat i nad místními specialitami, které by vždy měla doprovázet pravá valašská slivovice. Pro zachování přírodních a kulturních hodnot rozsáhlých území beskydské krajiny, valašských pasek, ojediněle zůstaly dřevěné stavby důmyslné lidové architektury, byly Beskydy v roce 1973 vyhlášeny za Chráněnou krajinnou oblast.