Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Kostel Nejsvětější Trojice se nachází západně od centra města, v parku při ulici Plzeňská. Byl vystavěn v letech 1609-1615, tehdy za městskými hradbami. V pozdějších staletích byl několikrát upraven. Kolem hřbitova se rozkládal až do roku 1931 hřbitov, definitivně zrušen byl roku 1967 a dodnes se z něj zachovaly některé náhrobky. Pozdně renesanční kostel od roku 2003 slouží Pravoslavné církvi.
Na severním okraji Mirotic se nachází židovský hřbitov, založený v první polovině 17. století. Pak byl dvakrát rozšířen (1740 a 1805). Hřbitov velký 3.417 m2 je ohrazen zdí s márnicí z počátku 20. století. Nachází se zde na 250 náhrobků (1647-1946) různě roztroušených po hřbitově. Židovský hřbitov je uzamčen, kolem něj vede turisticky značená cesta z Mirotic do Boud.
Doporučujeme
Ořešník
Mohutný skalní blok vystupující ze zalesněného hřebene asi 2 km jižně od Hejnice. Vyhlídkouvou částí je vysoká žulová věž s křížem přístupná po železných schodech a částečně opatřená zábradlím. Místo bylo zpřístupněno již v roce 1898. Je odtud náherný výhled severním směrem na Hejnici a oblast Frýdlantska. Kříž zde již stával odpradávna a vždy se něšel někdo kdo o něj pečoval a pokud se rozpadl nebo byl zničen povětrnostními vlivy, našel se někdo kdo instaloval nový. Při výstupu i pohybu na skále je potřeba dávat pozor, místo je i nebezpečné. Za zmínku stojí kdy se tu v roce 1819 zřítili dva františkánští mniši z hejnického kláštera při instalaci nového kříže a v roce 1922 pak devítiletý chlapec E. Krause. Místo je přístupné po turisticky značené odbočce.
Hřbitovní kostel Panny Marie se nachází při ulici Dlouhoveská a Nuželická. Založen v první polovině 14. století. V průběhu 15. století proběhla přestavba při níž byla vystavěna Kabátovská kaple. Do dnešní podoby byl kostel upraven v roce 1591. Kabátovská kaple se dochovala do dnešní doby v původním stavu s hvězdicovou klenbou. Oltář je barokní z 18. století, jinak vnitřní výzdoba pochází většinou z doby poslední úpravy na konci 16. století. V kostelní zdi jsou zasazeny náhrobní kameny původně se nacházející v dalžbě kostela a jsou z doby po roce 1500.