Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Kamenný most - Písek
Na severozápadním okraji historického centra se nad řekou Otavou klene starobylý gotický most postavený v roce 1270. Most o délce 111 m a šířce 4,5 m má šest oblouků půlkruhových a jeden mladší segmentový. Most měl dříve dvě mostní věže, jedna se zřítila při povodni v roce 1768, druhá byla zbořena roku 1825. Pilíře jsou z velmi pečlivě tesaných kvádrů spojených k sobě železy, založených na dřevěných roštech a některé přímo do upravená skály. To podněcuje myšlenku, že při stavbě mostu zřejmě bylo dočasně odkloněno řečiště řeky. Na kvádrech bylo nalezeno na 20 kamenických značek. Výzdoba na mostě je částečně původní a částečně mladší barokní. Most dnes slouží pouze pro pěší, automobilová doprava je na něm vyloučena.
Doporučujeme
Tvrz Cuknštejn
Historie tvrzi Tvrz byla postavena někdy v letech 1488-91 Vilémem Pouzarem z Michnic. V letech 1496-1549 držel tvrz Oldřich Pouzar, který zastával významné místo na Pražském hradě. Po jeho smrti není o tvrzi mnoho zpráv. V roce 1618 odešel z tvrze její tehdejší majitel, Jiří Káb z Rybňan. Opuštěný hrádek byl vydrancován vojskem. Následně byl darován generálu Buquoyovi jako součást novohradského panství. Tomu rodu patřil až do roku 1945. Na tvrzi probíhalo několik natáčení, například natáčení pohádky Královský slib. Podoba tvrzi Tvrz je obytnou a hospodářskou stavbou. Kromě příkopu tvořily opevnění i samotné obytné budovy. Jejich dispozice vytvářela uzavřený čtvercový dvůr s jediným vjezdem i vstupem. Zdi byly velmi silné a ještě navíc zpevněné mohutnými opěráky. Průčelní dvoupatrové křídlo má vjezd se dvěma gotickými branami. V 16. století byla přistavěna osmiboká věž. I přes menší barokní úpravy si tvrz ponechala gotický ráz. Přízemní místnosti jsou klenuté a v patrech plochostropé. Pouze sál v západní části tvrze je sklenut křížovou klenbou s hřebínky. Tipy na výlet Nedaleko odsud najdete hrad Nové Hrady nebo tvrz Žumberk. Po okolí se můžete rozhlédnout z rozhledny Kraví Hora. Ubytovat se můžete v Nových Hradech.
Zvonice ve Staroújezdské ulici.
Muzeum českého granátu můžeme navštívit v Třebenících, kde je jeho expozice umístěna do původně luteránského kostela. Tradice muzejnictví je zde překvapivě dlouhá. První třebenické muzeum vzniklo již v roce 1872. Základem sbírek se stala soukromá sbírka MUDr. Václava Paříka. Muzeum přináší komplexní přehled těžby a českého granátu, kolekci šperků z českého granátu včetně sady šperků Ulriky von Levetzow. Exponáty si lze nejen prohlížet, ale i nasbírat přímo před muzeem. Ti kdo si chtějí odvézt památku na návštěvu muzea domů, si mohou v pokladně zakoupit šperk z českého granátu. Muzeum žije bohatým kulturním životem. Využívá se jako místo pro konání svateb, či koncertní sál v rámci Třebenického hudebního léta. Stálá expozice Historie Třebenicka Těžba a zpracování českého granátu Historické a současné granátové šperky Muzeum je pobočkou Oblastního muzea v Litoměřicích.