

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Šachetský potok Délka toku: cca 2 km.Povodí: cca 6,3 km2.Šachetský potok pramení v okrese Praha – západ u obce Kosoř a ústí v Radotíně do Radotínského potoka. Část toku tvoří hranici mezi Prahou a Středočeským krajem.Protéká katastrem Radotín.
Doporučujeme
Muzeum Vysočiny Jihlava Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí od roku 1953 ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji.Stálá expozice se nachází v renesančních domech čp. 58 a 57. A to v měšťanském domě s unikátní dvoupatrovou dvoranou s dvojkřídlým arkádovým ochozem na toskánských sloupech a „Domě mistrů“, který byl dříve majetkem nejbohatšího městského cechu-soukeníků.
Za návštěvu stojí originální expozice dolování stříbra a mincování Jihlavy v podzemních prostorách středověkého sklepení, či moderně pojatá historie Jihlavy od renesance až po průmyslovou revoluci. Kromě již zmíněných výstav se v budovách nachází například expozice nerostných surovin, zoologie a botaniky Českomoravské vrchoviny. Stálou expozici každoročně doplňují krátkodobé tématické výstavy a přednášky pro veřejnost.
Správní budova Muzea Vysočiny - sídlo ředitelství, ekonomického oddělení, přírodovědného oddělení, společenskovědného oddělení a knihovny.
Doporučujeme
Peklo nad Zdobnicí - roubený most Dřevěný krytý věšadlový most se nachází u obce Peklo vzdálené 2 km od Vamberka.Most přes říčku Zdobnici byl postaven v roce 1840. V současnosti již není zcela dřevěný, ale část konstrukce je ocelová. Bednění mostu není svislé jak tomu bývá obvyklé, ale podélné. Svoji šířkou 6,2 m patří k širším dřevěným mostům v republice. Jeho délka je 17,2 metru a vnitřní světlá výška 5,3 metru. V roce 1982 prošel most velkou rekonstrukcí, která přišla na 1.000.000 korun.
Doporučujeme
Národní galerie - Klášter sv. Jiří Bývalý benediktinský ženský klášter svatého Jiří s přilehlou bazilikou sv. Jiří je nejstarším českým klášterem a je situován ve východní části komplexu Pražského hradu při Katedrále sv. Víta. Byl založen r. 973 knížetem Boleslavem II. a jeho sestrou Mladou, která byla jeho první abatyší. Jeho založení má souvislost se založením pražského biskupství téhož roku. V roce 1782 byl v rámci josefínských reforem zrušen a užíván částečně jako kněžský domov, v části objektu byla kasárna. V letech 1964 - 75 byl adaptován pro expozice Národní galerie. Ta zde v současnosti vystavuje stálou výstavu - Expozice umění 19. století v Čechách.
Popis expozice
Přehlídka českého malířství, sochařství a užitého umění 19. století je koncipována jako názorná přehlídka všech důležitých výtvarných směrů a jejich představitelů. Snahou je prezentovat, že se české umění vyvíjelo a úspěšně vyrovnávalo se všemi hlavními dobovými myšlenkovými a slohovými proudy tak jako v jiných zemích Evropy.
Expozice nabízí specifickou kulturní atmosféru Čech, a především Prahy 19. století. Návštěvníkům ji přibližuje skrz obrazy, plastiky, modely a skici k náhrobním plastikám a pomníkům, řadou malířských i sochařských podobizen předních osobností společenského a kulturního života minulého století, ale také ukázkami užitého umění.
Expozice v klášteře sv. Jiří, na rozdíl od předcházející ve Veletržním paláci, na svém začátku potvrdí souvislost s českým uměním konce 18. století srovnáním děl N. Grunda s díly F. X. Procházky nebo Ch. Seckla s pracemi L. Kohla, ukončena bude už generací narozenou v rozmezí padesátých a šedesátých let, ukázkami raných prací autorů, např. G. Maxe, B. Knüpfera, E. K. Lišky, M. Pirnera nebo J. Schikanedera, zatímco jejich pozdní díla zase utvoří ve Veletržním paláci názornou předehru k nástupu generace 90. let (A. Slavíček, F. Kaván, J. Preisler, A. Hudeček). Tedy generace, která již řeší nové výtvarné principy a myšlenky a od svých učitelů se vědomě a programově odlišuje. Generace 90. let je pádným a v dějinách výtvarného umění uznávaným předělem mezi tradičním pojetím 19. století a moderních názorů uplatňujících se od 90. let 19. století a začátkem 20. století.