

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně Lázně Bělohrad leží v blízkosti Jičína v pěkné krajině krkonošského podhůří. Městečko proslulo svými lázněmi, které se jmenují Anenské slatinné lázně. Jméno dostaly po pruské šlechtičně, která stála u zrodu pokusů s léčivými účinky místní rašeliny. To bylo před 120 lety a byla tak započat zdejší lázeňská tradice.
Vlastní lázně jsou obklopeny přírodním parkem Bažantnice se sportovním areálem a tenisovými kurty. Klienti do Anenských lázní přijíždějí převážně s onemocněním pohybového ústrojí, které se léčí velmi účinnou slatinnou sironoželezitou rašelinou, jejíž ložiska leží v blízkosti lázní. Vedle klasických léčebných pobytů jsou k dispozici také pobyty rekondiční a speciálně zaměřené. Hosté též užívají minerální vodu ze zdejšího Annamariánského pramene, arzenoželezité kyselky. V lázeňském areálu je pamatováno na sportovní vyžití hostů. Mohou si zahrát tenis, minigolf nebo vypůjčit kolo. Zdejší okolí je neobyčejnou krajinou se spoustou lesů i jedinečných památek. To vše v čistém ovzduší krkonošského podhůří.
Historie zámku
V roce 1872 koupil Bělohradské panství pražský průmyslník Dormitzer od hraběte Aichelburga. S nim jsou spojeny první kroky, které vedly k založení lázní. Nechal postavit tři koupelnové lázně, které ovšem byly v provozu jen v létě a měly spíše očistný než léčivý charakter. O vznik lázní se zasloužila roku 1885 pruská hraběnka Anna z Asseburgu, která panství toho roku koupila. Nechala odkrýt v hraběcí bažantnici ložisko rašeliny a lázeňsky je využívat ke koupelím. V roce 1888 byly již lázně uznány za léčivé. Roku 1891 byl vystavěn velký lázeňský dům ve švýcarském slohu, s křídly na obě strany a po hraběnce se začal nazývat Anenské sirné slatinné lázně. Roku 1901 byl navrtán arzenoželezitý pramen, který byl pojmenován Anna-Mariánský. Je to mineralizovaná kyselka. V roce 1905 byla povolena změna názvu obce na Lázně Bělohrad a byl získán statut lázeňského místa. V roce 1936 byl dostavěn nový komfortní hotel, dnešní Grand a v roce 1963 byla z vily Esplanade zřízena dětská lázeňská léčebna nemocí pohybového ústrojí. Roku 1996 byl otevřen nový lázeňský hotel Anna Marie.
O lázních
Přírodní léčivé zdroje: sirno-železitá slatinná zemina
Indikace: kožní nemoci a popáleninové stavy, nemoci neurologické, nemoci pohybového ústrojí, obezita a nadváha, pooperační a poúrazové stavy
Léčba: revmatické choroby, bolesti páteře, Bechtěrevova choroba, artrózy, stavy po úrazech a ortopedických operacích, kořenové syndromy při onemocnění páteře a chabé periferní obrny, léčba jizev po úrazech a popáleninách
Procedury: peloidní zábaly a koupele, léčebný tělocvik, masáže, elektroléčba, magnetoterapie, uhličité a přísadové koupele, perličkové, vířivé, skotské střiky, podvodní masáže, fototerapie, plynové injekce, koupel rašelinová, kryoterapie , kyslíková léčba, laser, léčebný tělocvik, parafínový zábal rukou, parní lázeň a další.
Lázeňské objekty: Lázeňský ústav Grandhotel, lázeňské domy a hotely Janeček, Anna Marie, Léčebna dětí a dorostu
Kapacita 492 lůžek
Volný čas: cykloturistika, fitness centrum, kadeřník, knihovna, kosmetické studio, krytý bazén, minigolf, petanque, boccia, půjčovna kol, sauna, stolní tenis, výlety po okolí, bohatý kulturní program
Kontakt: Anenské slatinné lázně, a.s, Lázeňská 165, 507 81 Lázně Bělohrad, http://www.belohrad.cz
Tipy na výlet
Na výlet se můžete vypravit na přírodní památku Hřídelecká hůra, zámek Lázně Bělohrad nebo Fričovo muzeum. Navštívit můžete také zříceninu hradu Bradlec, raně gotický hrad Pecka, zámek Lomnice nad Popelkou, zříceninu hradu Kozlov nebo rozhlednu Tábor u Lomnice nad Popelkou. V Nové Pace je k vidění stálá expozice v Suchardově domě, věnovaná slavné sochařské rodině.
Ubytovat se můžete přímo v Lázních Bělohrad.
Klášterní kostel provozuje Vlastivědné muzeum v Šumperku jako jednu ze svých expozic. Kostel zasvěcený Zvěstování Panny Marii byl dostavěn v první třetině 14. století při dominikánském klášteře. V té době byl druhým chrámem ve městě. Po velkém požáru města roku 1513 byl opraven a stal se pohřebním kostelem šumperských Žerotínů. Po všeobecném rušení klášterů za vlády Josefa II. Roku 1784 připadl městu.Kompletní rekonstrukce proběhla v 90.letech 20. století. Od roku 2005 kostel slouží veřejnosti ke koncertní a výstavní činnosti i jako shromažďovací sál pro významné společenské události ve městě i v případě zájmových skupin. Vzhledem k charakteru objektu jej Vlastivědné muzeum provozuje i jako specifickou expozici.
Doporučujeme
Kaplička Malá Hraštička Kaplička Malá Hraštička se nachází na Příbramsku v obci Malá Hraštice. Podle legendy má kouzelnou moc. Uzdravuje ty, co se u ní modlí. Pověst praví, že dokonce uzdravila mladou dívku, které se zastavilo srdce. Nejen, že dál prožívala šťastné dětství, ale také se šťastně vdala a prožila krásný a plodný život.
Doporučujeme
Kostel sv. Stanislava - Mořina Kostel sv. Stanislava - Mořina