Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Doporučujeme
Vodní nádrž Souš
Nějakých šest kilometrů severně od Tanvaldu se nachází jedna ze dvou nádrží vystavěných v letech 1911-1915. Po katastrofálních povodních zde měly být vybudovány dvě soustavy vodních nádrží, nakonec byla odsouhlasena jen jedna soustava dvou nádrží. Jedna na Bílé Desné a druhá na Černé Desné. Nádrž na Bílé Desné se krátce po dokončení 18.9.1916 protrhla a způsobila velké škody (viz samostané heslo). Z tohoto důvodu byla přehrada Souš na Černé Desné v letech 1924-1927 rekonstruována. Od 60. let 20. století je využívána i pro vodárenské účely. Hráz nádrže je přímá z hlinitých písků s drobným šterkem. Návodní těsnění tvoří hlinitá vrstva o síle 3-5 m, opatřená na návodním lícem ještě těsnícím pláštěm silným 2 metry. Výška přehrady činí 21 m a délka 364 m. Celkový objem vody v nádrži je 6,3 mil. m3 vody. Součástí nádrže je malá vodní elektrárna o výkonu 22 kW. Kolem nádrže nevede turisticky značená cesta, jen komunikace Desná – Hejnice, která je určena pouze pro osobní automobily. Nádrž i hráz není přístupná.
Doporučujeme
Rozhledna Ježník
Současná rozhledna Ježník na vrchu s názvem Vyhlídka (552 m.n.m.) je již třetí stavbou na tomto místě. První rozhledna vysoká 25 m zde byla postavena již v roce 1894 a to Moravskoslezským studentským horským spolkem. Po otevření nedaleké rozhledny Cvilín, však o ní zájem upadl a pro špatný stav musela být stržena. Další rozhlednu se podařilo vybudovat v roce 1934, ale osud byl velmi podobný a rozhledna se zřítila. Dnešní rozhledna dřevěné konstrukce postavené na kamenných soklech o výšce 17,5 m byla otevřena v roce 2001. lokalizace: Krnov - Ježník        přístup: volný               turistické značení: ANO – místní značení                      hromadná doprava: Krnov 3 km                  parkování: v blízkosti sanatoria cca 750 m
Doporučujeme
Dům Mozarteum
Mezi zajímavé domy Jungmannovy ulice patří dům, který nás zaujme svou neobvyklou fasádou z neomítaných cihel vsazených do železobetonového rámu. Je to stavba geometrické moderny – Mozarteum. Pro nakladatele hudebnin Mojmíra Urbánka ji navrhl v letech 1911-12 architekt Jan Kotěra. Do září 1913 byla budova postavena. Součástí domu byla koncertní síň adaptovaná Kotěrovým žákem Josefem Kalouskem pro maximálně 400 osob, který se stal v Praze pojmem. V jeho pamětní knize jsou zapsáni význační skladatelé jako Leoš Janáček, Arthur Rubinstein, Edvard Grieg a další. V domě také vzniklo prodejní gramofonové oddělení. V letech 1933-38 mělo v koncertním sále působiště avantgardní divalo D 34 Emila Františka Buriana. Po znárodnění v roce 1949 zůstalo prodejní oddělení hudebnin zachováno. Sál Mozartea byl ale adaptován na nahrávací studio Supraphonu později Pantonu. V restitucích byl objekt vrácen rodině Urbánkových, který v duchu kulturních tradic pronajali síň Mozartea, zbavenou již balkonu a lóží na zřízení galerie.
Doporučujeme
Zámek Žinkovy
Ve městyse Žinkovy asi 8 km od města Nepomuku stojí na břehu Žinkovského rybníka překrásný pohádkový pseudoslohový zámek. Velkolepé zámecké sídlo dnes však není přístupné veřejnosti.                                        Historie zámku Na místě žinkovského zámku stávala původně vodní tvrz se dvěma obytnými staveními a obrannou věží. Jako rodové sídlo Drslaviců ze Žinkov byl připomínán již roku 1176. Ve 13. století založili Drslavici východně odtud na skalním ostrohu nový hrad zvaný Potštejn. Starý hrad byl roku 1679 přestavěn pány z Klenové na trojkřídlý renesanční zámek, později upravovaný hraběcím rodem Vrtbů v barokním stylu. V roce 1883 koupil zámek hrabě Jan z Harrachu, který jej dal opravit a k severnímu křídlu přistavěl novou budovu. Již v roce 1897 koupil Žinkovy vídeňský architekt Karl von Wessely. Vnější podoba zámku získala nedlouho poté malebnou pseudoslohovou podobu s arkýři, štíty a věžemi. Přestavba proběhla podle plánů vídeňské stavební kanceláře Helmer a Fellner. Při této historizující úpravě získal zámek podobu půvabného romantického šlechtického sídla. Pozdější úpravy ještě proběhly v roce 1916, kdy zámek vlastnil podnikatel Karel Škoda. Po roce 1948 sloužil zámek jako zotavovna. Dnes je zámecký komplex v soukromých rukou a čeká jej proměna v luxusní hotel. Okolí žinkovského zámku situovaného na břehu romantického rybníka a přístupné zámecké zahrady jsou krásným místem pro romantické procházky a relax. Zajímavostí je, že zámek je z každé strany jiný, jako by se jednalo o různé, v souladu propojené objekty. Tipy na výlet V nedalekém Nepomuku si můžete prohlédnout chrám sv. Jana Nepomuckého, barokní zámek Zelená Hora nebo se projít přes červený most. Severně od Nepomuku najdete zříceninu kláštera v Klášteře. Ubytovat se můžete v Klatovech.