

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Muzeum ve Žluticích Měšťanský barokní dům, situovaný na náměstí vedle radnice, původně šestiosý patrový dům, novodobé spojení oken, v mázhausu valené klenby. Dům původně ze 16.století, současná podoba z 2.poloviny 18.století, fasáda upravovaná ve 20. století. Muzeum patří pod Krajské muzeum Karlovarského kraje.
Stálá expozice
dějiny města a okolí, dokumentované archeologickými nálezy, listinami a renesančním Žlutickým kancionálem.
Velkoplošný model bitvy na vrchu Vladaři.
Věznice s hrdelním právem útrpným v mezích zákonů našich předků.
Historické sklepení muzea a okruh v městských podzemních chodbách, lapidárium.
Doporučujeme
Čertovo břemeno Tvoří výrazný žulový útes. Na horní ploše skály jsou miskovité prohlubně, podle pověsti jsou to otisky zad a kopyt čerta.
Doporučujeme
Kostel sv. Gotharda - Slaný Trojlodní gotický kostel sv. Gotharda stojí při Vinařického ulici na jihovýchodním okraji historického centra.
Původně zde byla v letech 1131-1150 vystavěna trojlodní románská bazilika. Fragmenty této stavby se střílnovým okénkem můžeme najít na severní straně kostela. Ve 14. století pak na jejím místě dnešní gotická stavba kostela sv. Gotharda. Stál v těsném sousedství městských hradeb, částečně tak byl začleněn do této fortifikace.
Trojlodní kostel s pětiboce uzavřeným presbytářem se sakristií na jižní straně je osvětlen hrotitými okny s pozdně gotickými kružbami. Do předsíně se vstupuje nádherně profilovaným portálem s pozdně gotickou plamínkovou dekorací. Na severní venkovní straně presbytáře je zazděn náhrobek vladyků ze Šimberka.
Presbytář je zaklenut dvěma poli paprskovité, hvězdovité klenby rozdělené žebrovými pruty na kosodélníky a trojúhelníky. Východní pole má na svorníku plastiku tváře Krista. V roce 1890 zde byly objeveny v polech klenby fresky z počátku 16. století. Hlavní loď je od bočních oddělena třemi páry pilířů, z toho první pár nese kruchtu. Hlavní loď se směrem k západu mírně rozšiřuje. Na několika místech můžeme vidět na konzoly ve tvaru lidských obličejů. Hlavní oltář nacházející se na rozměrném kamenném obětním stole má obraz sv. Gotharda. V hlavní lodi se u pilířů nachází dalších šest bočních oltářů (sv. Anny, sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, sv. Barbory, sv. Máří Magdalény a sv. Floriána). Všechny oltáře pocházejí z druhé poloviny 18. století. Kromě toho se v severní lodi nachází oltář sv. Kříže a křížová cesta, v jižní lodi pak barokní oltář Panny Marie. Na kruchtě jsou varhany z pražské rodiny Jiřího Reise. Další pozorností nesmí ujít pozoruhodná cínová křtitelnice z roku 1511.
Kostel je během dne vesměs přístupný veřejnosti.
Doporučujeme
Zámek Slavkov u Brna Monumentální barokní zámek ve Slavkově u Brna je spjat zejména s rodem Kouniců.
Historie a stavební vývoj
Ve 13. století postavil řád Německých rytířů pozdně románskou řádovou komendu, která byla později upravena na tvrz. V roce 1506 získali slavkovské panství Kounicové, kteří ve 2. polovině 16. století nechali tvrz přestavět na dvoukřídlí renesanční zámek. Koncem 17. století zahájil Dominik Ondřej Kounic barokní přestavbu zámku. Stavba a výzdoba trvaly dohromady téměř sedmdesát let. Ale výsledek je velkolepý.
Nádherné interiéry
Zámek má 115 pokojů a impozantní zahradu ve francouzském stylu. Nejzajímavějším prostorem zámku je centrální oválný společenský sál. Zde zaujme především fresková výmalba vídeňského tvůrce J. Pichlera, autora fresek i v kapli Svatého Kříže v jižním křídle zámku. Zámeckou expozici tvoří obrazárna v dobových interiérech, díla byla součástí kdysi velmi bohatých kounicovských sbírek výtvarného umění 17. a 18. století. Na počátku roku 2004 byly interiéry doplněny dalším vybavením a ve spojení s bohatou výzdobou stěn působí reprezentativně a honosně.
Bitva u Slavkova
Bitva u Slavkova, se váže i k historii zámku. Francouzský císař Napoleon Bonaparte v ní porazil rakousko-ruskou armádu, vedenou rakouským císařem Františkem II. a ruským carem Alexandrem I. Právě zde, v historickém sále zámku, bylo podepsáno příměří dne 6.12.1805. Za 2. světové války zámek obsadila německá vojska, v roce 1945 byl zámek značně poškozen. V roce 1952 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce. Nyní je zámek v majetku města Slavkov u Brna a byl jmenován národní kulturní památkou.
Zámek Slavkov-Austerlitz žije neobyčejně pestrým kulturním životem. Součástí zámku je také muzeum.
Vstupné
PROHLÍDKOVÁ TRASA – A - HISTORICKÉ SALONKY
severní křídlo (tzv. „malý okruh“) prohlídka expozice Kultura bydlení na šlechtickém sídle od renesance po 19. stoletíDospělí 90 KčDůchodci 65 KčDěti, studenti, ZTP 50 KčRodinné (2 dospělí + 2÷4 děti) 250 KčProhlídková trasa – 9 prohlídkových místností.
PROHLÍDKOVÁ TRASA - B - HISTORICKÉ SÁLY
západní a jižní křídlo (tzv. „malý okruh“)prohlídka nejvýznamnějších prostor – např. Historický sál, Sál předků, Rubensův sál, kaple atd.Reprezentativní prostory zámku s bohatou freskovou a štukovou výzdobou, dobovým mobiliářem a částí kdysi proslulé obrazové sbírky rodu Kouniců.Dospělí 90 KčDůchodci 65 KčDěti, studenti, ZTP 50 KčRodinné(2 dospělí + 2÷4 děti) 250 Kč
HISTORICKÉ SALONKY A SÁLY – A + B
celé první patro (tzv. „velký okruh“)Dospělí 160 KčDůchodci 110 KčDěti, studenti, ZTP 90 KčRodinné (2 dospělí + 2÷4 děti) 410 KčZvýhodněná cena pro zájemce o prohlídku celého 1. patra.
VIRTUÁLNÍ BITVA 1805
Dospělí 60 KčDůchodci 50 KčDěti, studenti, ZTP 40 KčRodinné (2 dospělí + 2÷4 děti) 180 Kč
HISTORICKÉ SÁLY A SALONKY + VIRTUÁLNÍ BITVA
Dospělí 180 KčDůchodci 140 KčDěti, studenti, ZTP 95 KčRodinné (2 dospělí + 2÷4 děti) 480 Kč
PODZEMÍ
Dospělí 70 KčDůchodci 50 KčDěti, studenti, ZTP 40 KčRodinné (2 dospělí + 2÷4 děti) 180 Kč
VÝSTAVY A PŘÍLEŽITOSTNÉ PROHLÍDKY
Dospělí 30 KčDůchodci 20 KčDěti, studenti, ZTP 10 Kč Rodinné (2 dospělí + děti) 90 Kč Prohlídky depozitáře (dle rozsahu)Prohlídky parku a skleníku (dle rozsahu)Prohlídka půd (dle rozsahu)
Tipy na výlet
V nedalekých Bučovicích najdete renesanční zámek, židovský hřbitov nebo Muzeum Bučovice. Vydat se můžete třeba na rozhlednu Bukovanský mlýn, památník Mohyla míru, zámek Kyjov, Vlastivědné muzeum Kyjov, zámek Šlapanice, renesanční zámek Nové Zámky, barokní zámek Milotice, rozhlednu Johanka u Hýsel nebo pseudogotický zámek Bzenec.
Ubytovat se můžete přímo ve Slavkově u Brna.