

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Rozhledna Líský u Slaného Během roku 2008 byla postavena na mírném návrší u obce Líský telekomunikační věž operátora T-mobile s vyhlídkovou plošinou. Věž má konstrukci jednoho tubusu kolem kterého se šroubovitě obtáčí schodiště (141 schodů) vedoucí na vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m. Webové stránky operátora hovoří sice o celoročním otevření, skutečnost je však jiná. Rozhledna je otevřena od května do října o sobotách, nedělích a svátcích v odpoledních hodinách. V jinou dobu je potřeba návštěvu domluvit na telefonu 602183240.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Starý Jičín Zřícenina hradu Starý Jičín se vypíná na Starojickém kopci, nedaleko města Nový Jičín, v Moravskoslezském kraji.
Historie hradu
Původně gotický hrad, zde založili ve 30. letech 13.století Huckenwagenové. Konkrétně Arnold z Hückeswagenu, šlechtic pocházející z Porýní, jenž zastával důležité místo v družině Přemysla Otakara I. Hrad Starý Jičín patřil tak mezi nejstarší moravské hrady. Toto místo lákalo k osídlení už v pradávných dobách. Také Slované zde po svém příchodu založili hradiště. Po svém založení měl hrad funkci vojenskou a strážní. Hlavně vzhledem ke své strategické poloze blízko obchodní cesty do Polska a také u vstupu do Moravské brány. Počátkem 14. století se stal držitelem hradu rod pánů z Kravař, kteří hrad rozšířili přistavěním paláce při západní hradbě.
Po několika změnách majitelů po husitských válkách získává panství na počátku 16. století rod pánů ze Žerotína. Ti provedli poslední stavební úpravy, když přistavěli renesanční palác a renesanční dělové bašty. Za účast na stavovském povstání ztratil Vilém Bedřich ze Žerotína čtyři pětiny majetku. Mezi nimi i panství Starý Jičín. 1624 bylo panství přiřčeno charvátskému bánovi Mikuláši Frankopávovi z Tržacu. Hrad byl v průběhu třicetileté války obsazován vojsky obou táborů. Po válce se v držení Starého Jičína vystřídala řada rodů. Koncem 18. století se hrad i panství dostávají do majetků rodů Seilernů, kteří jej drželi do roku 1906. Ovšem majitelé už neměli o hrad zájem, ten rychle chátral až se z něj stala zřícenina.
Hrad dnes
Zachovaly se části hradeb, hranolová věž se vstupní branou, zdivo renesančního paláce a dělové bašty. Nejlépe zachovalou částí je vnitřní hrad, jehož vnější obvodové zdi se zachovaly až do výše 2. patra, zachováno též torzo okrouhlé věže. V roce 1996 byla zrekonstruována strážní věž a upravena na hradní kavárnu a vyhlídku, kde je umístěna expozice historie hradu.
Tipy na výlet
V Novém Jičíně najdete Muzeum Novojičínska, radnici, renesanční Žerotínský zámek, kostel Nejsvětější Trojice nebo městské opevnění. Nedaleko odsud se nachází barokní zámek Kunín, zřícenina hradu Štramberk nebo zřícenina hradu Šostýn.
Ubytovat se můžete v Novém Jičíně.
Doporučujeme
Čertův odpočinek Čertův odpočinek je geologická pozoruhodnost nacházející se na hlavní vrcholové skále Černé hory (1085 m.n.m.) v Jizerských horách.Nazývá se tak skalní útvar s bohatým výskytem skalních hrnců a rýh. Podle legendy vznikl když zbožní lidé s kříži vyháněli pekelné síly z hor. Některé kameny čerti upravili tím, že si na ně sedli (tak vznikly skalní hrnce) a zanechali i při tom otisky svých ocasů (což jsou odtokové rýhy skalních hrnců).
Doporučujeme
Slezskoostravská radnice - Ostrava Slezskoostravská radnice byla vystavěna v letech 1911-1913 podle projektu profesora Viktorina Šulce z Plzně, který byl dopracován Ing. Jaroslavem Volencem a Františkem Doležalem. Součástí radnice je secesní zasedací síň s ornamentálními štuky, který funguje zároveň i jako koncertní síň. V letech 2000-2001 byla budova rekonstruována. V radniční věži je nainstalována elektronická zvonkohra, která každou hodinu hraje známé slezské melodie, o poledni pak slezskou hymnu.