Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Židovský hřbitov se nachází asi 700 m východně od obce Hřešihlavy. V jeho těsné blízkosti vede turisticky zančená cesta z Hřešihlav na Zvíkovec. Nachází se ve svahu vpravo od cesty (ve směru od Hřešihlav) asi jen 100 m za posledním domem obce. Založen byl na počátku 19. století. Na poměrně zaplněném hřbitově (682 m2) se dochovalo cca 55 náhrobků pocházejících z let 1826-1911. Obvodové zdivo hřbitova je místy pobořeno, z márnice dochováno jen obvodové zdivo. Volně přístupný.
Doporučujeme
Šárecký potok
Délka toku: cca 19,5 km. Na území Prahy cca 15 km.Povodí: cca 62,9 km2.Šárecký potok pramení v okrese Praha – západ v Chýni u Hostivic a ústí v Dejvicích zleva do Vltavy. Na území Prahy vtéká u Hostivic.Protéká katastry Ruzyně, Liboc, Veleslavín, Vokovice, Nebušice, Sedlec a Dejvice.
Doporučujeme
Zdymadlo Smíchov
Zdymadlo Smíchov tvoří plavební komory Smíchov a Mánes, Štítkovský a Staroměstský jez a plavební kanály. Současnou podobu nabylo v letech 1911 – 1922. Slouží u umožnění splavnosti Vltavy v tomto úseku.
Doporučujeme
Vokovice
V písemných pramenech se Vokovice objevují až v roce 1370, kdy tehdy Okovice a zdejší dvůr náležel svatovítské kapitule. Název patrně označoval osadu, kde lidé zhotovovali okovy do studní. V polovině 15. století tu existoval další dvůr, který byl manstvím pražské arcibiskupství. Až do druhé poloviny 19. století nebyl vývoj Vokovic příliš rychlý, v této době má obec ještě jen 183 obyvatel. Ve druhé polovině 19. století se tento vývoj velmi zrychlil, zřejmě i v souvislosti s výstavbou blízké železnice. Původně byly Vokovice zemědělskou obcí, kde se v široké míře pěstovalo vinařství. Na přelomu 19. a 20. století už vstupují i s poměrně výrazným průmyslem. Byla to továrna na čokoládu Standar a šamotová továrna Dietz, která stávala v místech křižovatky Evropské a Vokovické. Vlečka továrny dokonce dlouhou dobu křižovala tramvajové koleje. Místní pojmenování Červený vrch je připomínkou někdejší přítomnosti rudy a její těžbu. V roce 1922 byly Vokovice připojeny k Velké Praze. V letech 1960-1972 vzniklo na Červeném vrchu sídliště pro téměř 10.000 obyvatel. V roce 1970 pak byla dokončena na Litovickém potoce stavba přehradní nádrže Džbán.