

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zřícenina hradu Starý Stránov Nedaleko vsi Zámostí kdysi vedl přes řeku Jizeru dřevěný most. Patrně na jeho ochranu zde byl vystavěn někdy koncem 13. století malý hrádek. Jeho přestavbu provedla na přelomu 14. a 15. století větev rodu Myšků ze Žlunic. Václav Myška z Hrádku dokonce doprovázel mistra Jana Husa v roce 1415 do Kostnice. Koncem 15. století přestal Hrádek plnit svoji obytnou funkci a brzy zpustnul. Dodnes se zachovaly zbytky, které pohltila obytná zástavba.
Cesta do opevněného areálu přicházela od jihu a byla zajištěna před příkopem zemní baštou. Vnitřní plocha hradu měla půlkruhový obrys a nebyla nijak velká. Prakticky celou polovinu v části nad řekou vyplňovala dlouhá palácová budova. Jestli v hradním jádru existovala nějaká další zástavba není dodnes známo.
Do dnešní doby se z hradní zříceniny zachovala téměř celá západní vnější stěna paláce a část její severní a jižní strany. V této vnější stěně původního paláce jsou patrny stopy po původních oknech. K této vnější zdi paláce byly přistavěny obytné domky.
Doporučujeme
ZOO Park Vyškov Zoopark Vyškov je zoologická zahrada v tomto jihomoravském městě. Jeho historie se počala roku 1956, kdy zde vznikla malá zoologická zahrad poblíž vyškovského zámku.
Za domácími zvířaty z celého světa
Vyškovská, svými rozměry spíše rodinná ZOO, je zaměřena především na chov primitivních i exotických druhů domácích a hospodářských zvířat. V současné době chová 81 druhů a plemen zvířat, celkem ve 452 exemplářích. V roce 2006 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého areálu, která zahrnula nový vstupní areál s prodejnou suvenýrů a sociálním zařízením. Byly vystavěny nové výběhy pro domácí zvířata Afriky, Asie a Jižní Ameriky. V areálu bylo vybudováno dětské hřiště, venkovní terasa s občerstvením a restaurace s ubytovacími prostory. Před vstupem bylo vybudováno nové rozlehlé parkoviště. Plocha celé zoo se tím zdvojnásobila z 1,6 ha. na 4.ha. V plánu jsou další modernizační úpravy. ZOO Vyškov také pořádá mnoho akcí pro širokou veřejnost.
Dvoreček naší babičky
Velkou atrakcí je stále „Dvoreček naší babičky“- imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. Chovají se zde velbloudi jednohrbí i dvouhrbí, lamy, koně shirští, koně fjordští, tarpani i poníci, skot watussi, skotský náhorní skot, jaci domácí, gajal, zakrslí zebu, kozy, ovce a prasata přikuklená, hrabavá i vodní drůbež, včetně jejich divokých předků. Dalšími zajímavými zvířaty jsou lemur kata, lemur běločelý, hulman posvátný, kočka divoká, psík mývalovitý, pštrosi dvouprstí, nanduové, dravci a sovy.
Vyškovský DinoPark
Největší atrakcí se od roku 2006 stal DinoPark. Je to unikátní zábavní park, kde uvidíte pod širým nebem sestavené scény ze života druhohorních zvířat ve skutečných velikostech, 3D kino s příběhem mladého Apatosaura, paleontologické hřiště pro děti a naučnou stezku. Všechny modely dinosaurů jsou ozvučeny a některé se dokonce pohybují. Unikátem světového významu je v DinoParku umístěná živá druhohorní rostlina Wolemia nobilis. Také zde je postaráno o občerstvení návštěvníků dvěma stánky s terasou. Další DinoPark můžete navštívit například v ZOO Plzeň.
Doporučujeme
Muzeum Českého lesa Stálé expozice muzea, sídlícího v budově bývalého františkánského kláštera, jsou věnovány přírodě Českého lesa a jeho podhůří, dějinám a národopisu regionu. Mezi nejzajímavější exponáty patří modely husitských zbraní či hradů Přimdy a Tachova, přístupný je též bývalý klášterní refektář s původní výzdobou.
Stálá expozice
Národopis, historie okresu od počátku slovanského osídlení do r. 1945
příroda Českého lesa a jeho podhůří (zástupci živé flory a fauny-obojživelníci)
expozice umění- gotické památky, sousoší Poslední Večeře Páně v životní velikosti
funkční orchestrion
Doporučujeme
Dienzenhoferovy sady Dienzenhoferovy sady, nazvané po jednom z nejvýznamnějších pražských stavitelů, jsou v místě, kde bývala botanická zahrada. Po jejím přestěhování Na Slupi byl její pozemek rozparcelován. Část byla využita jako veřejná městská zeleň. Dnešní Dienzenhoferovy sady.