

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zřícenina hradu Okoř Malebná zřícenina bývalého gotického hradu Okoř se nalézá v okrese Praha- západ, asi 4 km severně od městečka Buštěhrad. Jeho počátky spadají do 13. století, kdy zde stál původní hradní objekt s výstavnou kaplí.
Na Okoř je cesta…
Dnešní podoba hradu pochází z přestavby, kterou kolem roku 1359 provedl jeho tehdejší majitel, bohatý pražský měšťan František Rokycanský ze Starého Města pražského. Příslušníci bohatých rodin si v okolí Prahy ve snaze vyrovnat se šlechticům budovali v průběhu 14. století četná výstavná sídla. Okoř patřil mezi ty největší. Do podoby hradu se významně zapsali koncem 15. století páni z Donína, kteří v 15. století zvýšili obranyschopnost Okoře, výstavbou vnějšího opevnění a dělostřeleckými baštami. Ve stavebních úpravách pokračovali i Bořitové z Martinic. Důležitou součástí obrany Okoře byl rybník, který jej obklopoval ze tří stran.
Jako mnoho dalších českých hradů i Okoř byl těžce postižen za třicetileté války a noví majitelé jimiž byli jezuité z koleje u sv. Klimenta na Starém Městě pražském jej museli pro své potřeby barokně upravit. Po zrušení řádu Josefem II. v roce 1773 byl hrad ponechán svému osudu a velmi rychle zchátral. V 19. století znamenala zřícenina inspiraci pro mnoho romantických umělců. Od roku 1920 patřil Klubu českých turistů. Zřícenina hradu se rekonstruuje a je přístupná veřejnosti.
Bohatá minulost, pestrá současnost
Hrad je klasickou ukázkou velké blokové dispozice a v době svého vzniku náležel k nejvýstavnějším objektům v zemi. Dominantou zříceniny hradu je ve východní části torzo vysoké hranolové věže se zbytky raně gotické kaple v přízemí.
Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů. K nejoblíbenějším patří tradiční rozloučení s prázdninami v podobě Festivalu Okoř.
Dnes spravuje trosky hradu Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy.
Pokud byste hledali v okolí ubytování, najdete ho v okolí Prahy.
Doporučujeme
Dům čp. 16 (ulice K Horkám) Dům čp. 16, ulice K Horkám. Praha 15, Hostivař.
Doporučujeme
Městské opevnění - Stříbro Městské opevnění města Stříbra se skládalo ze dvou částí. Jedno opevňovalo samotné centrum, druhé pak ještě navíc jižní předměstí, tato druhá část byla opevněna v 16. století. Do vnitřní části se vstupovalo dvěma branami (ani jedna se nedochovala). Do jižního předměstí se vstupovalo třemi branami, menší bránou a fortnou. Hradby nebyly patrně nijak velkolepé, tvořila je patrně jen zeď z lomového kamene.
Z opevnění vnitřního města se dochovaly jen skromné zbytky hradeb při ulici Hradební. Z opevnění jižního předměstí (Nové Město) se dochovalo podstatně více. Při ulici Sokolské je to zbytek hradby, dále pak most s bránou (1555-1560), Koubkova branka v ulici Ruská (1574) a jedna bašta v ulici Plzeňská.
Doporučujeme
Obřadní síň Nového židovského hřbitova na Olšanech Nespornou dominantou území hřbitova je novorenesanční budova obřadní síně. Nad průčelím z ní vystupuje věžovitá část klenutá kupolí s helmicovitou střechou, na průčelní stěně otevřená podvojným oknem rámovaným pilastry s jónskými hlavicemi. Na vrcholu střechy stojí čtyřboká lucerna rovněž s helmicovitou stříškou. V prostoru předsíně, před vchodem do hlavního obřadního prostoru, je osazena pamětní deska se stručnými historickými údaji. Projekt vytvořil arch. Bedřich Muenzberger.