Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Pozdně barokní rozsáhlý zámek ve městě Heřmanův Městec na Chrudimsku slouží dnes jako domov důchodců, není pro veřejnost přístupný, lze si však prohlédnout zámecké nádvoří a překrásný park v anglickém stylu.           Historie zámku Zámek stojí v místech, kde původně stávala městecká tvrz ze 14. století. Roku 1591 je již tvrz v pramenech nazývána zámkem. Roku 1623 byl zámek spálen císařskými vojsky. Původní podoba zámeckého sídla byla ve slohu renesančním, nádvoří zdobily ze tří stran arkády. Roku 1784 byl zámek důkladně přestavěn hrabětem Václavem Šporkem. Tehdy v něm byla velká kuchyně, dvanáct sklepů a čtyři konírny, v prvním poschodí jídelna, velký sál, dvanáct pokojů a kaple Tří králů. Zámek v té době dostal přibližně současnou podobu. Teprve po zbourání hostince "U černého orla" ze strany Velkého náměstí a vodákova stavení s pivovarem na straně druhé byla v roce 1876 započata nová velká přestavba sídla za majitelů knížat Kinských. Roku 1890 bylo dokončeno křídlo do parku a zřízena zimní zahrada, do roku 1932 bylo přistavěno křídlo západní. V přízemí na západní straně byla nádherná jídelna s gobelíny a s dřevěným vyřezávaným stropem z modřínového dřeva, s uměleckou výzdobou od vídeňského mistra Grüneho. Zimní zahrada obsahovala mnoho palem a exotických rostlin. Na východní straně byla zřízena kaple. Hlavní schodiště ve východním křídle je zdobeno obrazem Štěpána knížete Kinského. Zámecká knihovna obsahovala mnoho děl anglických, německých a francouzských, některé až ze sedmnáctého století. Na jaře roku 1945 byl v zámku umístěn generální štáb německé armády, kdy byl zámecký park využíván jako letiště. Pak obsadila zámek i Rudá armáda. Do roku 1948 sloužil objekt jako letní sídlo ministerstva zahraničních věcí. V té době jej několikrát navštívil i ministr Jan Masaryk. Od roku 1952 je v zámku umístěn domov důchodců hlavního města Prahy.       Dispozice zámku                            Městecký zámek je patrový objekt s poměrně složitým půdorysem a novobarokním členěním fasád. U severozápadního nároží se tyčí vysoká šestiboká novogotická věž z roku 1850, nad vstupním rizalitem je trojúhelníkový štít se znakem Kinských. Na zámek navazuje rozlehlý park, přecházející volně v lesopark. Zámecký park v anglickém slohu byl zřízen v roce 1784 Šporky z bývalé obory s rybníkem a staletými duby. V parku je přírodní divadlo pro více než 600 diváků. Tipy na výlet V Heřmanově Městci najdete synagogu. Navštívit můžete třeba barokní zámek Choltice, zříceninu tvrze Svojšice, zříceninu hradu Lichnice nebo zříceninu hradu Rabštejnek. Ubytovat se můžete v Heřmanově Městci nebo v Chrudimi.
Doporučujeme
Sloup kláštera - Louny
Sloup kláštera - Louny.
Doporučujeme
Podhorní vrch
Podhorní vrch (847 m.n.m.) se nachází asi 5 km severovýchodně od Mariánských Lázní. Vrchol je vulkanického původu a je tvořen čedičem, ve kterém zde bývají uvězněny žlutozelenošedé olivíny, velké krystaly nefelínu a některé další minerály. Podhora má dva vrcholy. Nepřístupnou Velkou Podhoru (847 m.n.m.) a Malou Podhoru (829 m.n.m.) na které se nachází vyhlídková plošina. V sedle mezi dvěma těmito vrcholy byla před druhou světovou válkou postavena výletní Hannakamova kavárna. Těšila se velkého zájmu lázeňských hostů a ve 30. letech 20. století se tu konaly i srazy německých spolků. Druhá světová válka sice přinesla pokles turistů, ale i tak si kavárna nemohla příliš stěžovat na nezájem hostů. Školili se zde dokonce záškodníci nacistické organizace Zeppelin k poválečné diverzní činnosti. Po osvobození pátrala po těchto záškodnících dokonce americká CIC. Dne 16.6.1945 přijeli dokonce na Podhoru aby něco o nich zjistili od majitele kavárny Adalberta Hannakama. Bohužel ho již našli spolu s manželkou a jejich služebnou zastřeleného. Pachateli byli zřejmě členové organizace Zeppelin. Po válce kavárna chátrala a později byla rozebrána na stavební materiál. Dochovaly se jen základy zdiva a sklepení. Na tomto místě dnes stojí 35 m vysoký vysílací stožár vybudovaný v roce 1980 ministerstvo vnitra, dnes slouží radioamatérům. Na vyhlídku vede v roce 1977 obnovené schodiště. Je odtud dobrý výhled na Krušné hory s vrcholem Klínovec, Doupovské hory, mohutný vrch Dyleň, vrchol Přimda se zříceninou hradu a celý hřeben Českého lesa s výrazným Čerchovem. Dále pak vrch Vladař, Branišovský vrch, vysílač Krašov a vrchol Krasíkova se zříceninou hradu. Na svahu hory se nachází opuštěný čedičový lom. Materiál odtud byl velmi kvalitní a používal se jako podklad silnic. V zimě 1968 došlo k havárii drtiče, z nedostatku peněz na opravu byl lom opuštěn a většina zařízení rozkradena. Také zde byly nalezeny olivíny.
Bývalý špitál - Louny.