Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Židovský hřbitov se nachází téměř v centru obce Přistoupim v sousedství sportovního hřiště. Založen částečně ve svahu byl údajně roku 1713. Postupně byl rozšiřován až do dnešní plochy, která činí 3.999 m2 a dochovalo se zde na 600 náhrobků z doby od založení hřbitova až do počátku druhé světové války. Hřbitov byl nedávno opraven a je v dobrém stavu, je také uzamčen a nahlédnout je tak možno přes zeď (není příliš vysoká). Jen pár metrů od hřbitova směrem do centra obce se nachází bývalá synagoga, postavená v roce 1842 s novorománskými prvky. Bohoslužby se v ní konaly až do počátku druhé světové války. V roce 1949 byla prodána obci a adaptována pro potřeby obecního úřadu. Ten zde sídlí dodnes (2010).
Kostel Maková hora, Smolotely, text v přípravě
Golf Resort Kunětická Hora je multifunkční sportovní areál, který leží přesně mezi Pardubicemi a Hradcem Králové v blízkosti obce Dříteč. Jedná se o jeden z nejluxusnějších areálů u nás, který nabízí kvalitní služby a široké sportovní aktivity pro všechny lidi bez rozdílu věku či výkonnosti. Golfové hřiště nabízí 18 jamek a nejlepší pozvánkou na to si zde zahrát je, že ho projektoval uznávaný architekt Graham Marsh. Ústředním bodem 140 ha hřiště je jezero, kolem kterého se táhnou dráhy jamek. Navíc jsou zde ještě dvě menší jezírka a dalším charakteristickým prvkem je mnoho písečných bunkerů, zvlněných fairwaye a víceúrovňových greenů. Vlastní hřiště je náročné, ale může si zde klidně zahrát každý golfista, bez ohledu na svůj handicapu. Sestava jamek je klasická a dělají dohromady par 72. Při hře Vám bude dělat doprovod silueta majestátního hradu Kunětická Hora. Golf Resort Kunětická Hora nabízí také driving range, chipping a putting greens a cvičné bunkers včetně indoor 4 golfových simulátorů a golfové výukové centrum. Služby mají vysoký standart. Klubovna jež zasazená do svahu, obsahuje nejen recepci a pro shop, ale o patro výše i velkou restauraci pro 120 hostů s venkovní krytou terasou. Součástí areálu je i ubytování hotelového typu s 21 pokoji. V blízké budoucnosti je v plánu výstavba tenisových kurtů, minigolf a Natur Centrum. V nich budou návštěvníci hýčkáni v římských lázních, masážních vlnách, perličkových koupelí a v solní jeskyni. Hřiště je domovem klubu Golf Club Kunětická Hora.
Klášter dominikánů u kostela sv. Vavřince a sv. Zdislavy najdeme ve městečku Jablonné v Podještědí v Libereckém kraji, v okresu Česká Lípa. Ve své první podobě byl klášter založen kolem roku 1250 majitelem zdejšího panství Havlem Markvarticem, pánem na hradě Lemberku a jeho chotí, Zdislavou. Ta byla z Křižanova na Moravě a roku 1907 byla blahoslavena a v roce 1995 svatořečena. Manželé ve stejné době založili také dominikánský klášter v Turnově. Chtěli tak duchovně i kulturně povznést kraj a právě žebravá řehole dominikánů jim k tomu, jako nositelka nových myšlenek, měla pomoci. O podobě konventních budov v jejich původní podobě není mnoho zpráv. Pravděpodobně byly dostavěny již před rokem 1269, tehdy se zde konala kapitula česko-polské dominikánské provincie. To již ovšem Zdislava nežila a byla pochována v klášterním kostele sv. Vavřince. První etapu kláštera v Jablonném ukončily husitské války. V roce 1425 byl klášter vypálen a řeholníci museli hledat spásu v Praze. Na první obnovu, ze dřeva a hlíny, si musel klášter počkat až na počátek 16. století. V tomto stavu vydržel areál až do roku 1683, tehdy začala, za přispění majitelů okolních panství - Putzů na Mimoni a Berků na Lemberku – barokní přestavba. Výstavbu ovšem komplikovaly finanční nesnáze. Dominikáni, jako žebravá řehole, velkými prostředky nedisponovali a tak stavba postupovala jen velmi pomalu. Budovy konventu byly konečně dokončeny roku 1700, dalším krokem měla být stavba nového chrámu. Převorovi Hyacintu Misseniovi se podařilo pro jeho výstavbu získat Františka Antonína, hraběte Berku z Dubé. Ten věnoval nemalé finanční prostředky a zejména jeho zásluhou vznikl nový klášterní kostel sv. Vavřince a sv. Zdislavy. V roce 1729 byl monumentální chrám, ve stylu vrcholného baroka vysvěcen. Autorem projektu byl Jan Lukáš Hildenbrandt. Na základě dvorského dekretu císaře Josefa II. z 1786 byl klášter zrušen. Význam klášterní kostela vzrostl po velkém požáru v roce 1788. Tehdy lehal popelem velká část města i s dosavadním farním kostelem narození P. Marie. Proto byla farnost přenesena právě do konventního chrámu sv. Vavřince, který byl požárem poznamenán daleko méně. Dominikáni se do Jablonného opět vrátili v roce 1945, jejich působení však bylo násilně přerušeno roku 1950 nastupující komunistickou diktaturou. Epizodní návrat v roce 1969 trval jen do nástupu normalizace. Definitivně se řeholníci vrátili až po roce 1990. V roce 1996 byl kostel povýšen na baziliku minor.V ambitu kláštera je galerie s obrazy Míly Doležalové a muzeum sakrálního umění. Katakomby s ostatky sv. Zdislavy jsou přístupné pouze o hlavní pouti, tedy poslední květnovou sobotu.