Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Autorem je Matěj Václav Jäckel, který sousoší zhotovil roku 1709 na objednávku opata kláštera cisterciáků v Oseku Benedikta Littweriga. Uprostřed sousoší, stojí Panna Maria s Jezulátkem, k ní vzhlíží vpravo klečící sv. Bernard v řeholním rouchu, andílek před ním drží opatskou pokrývku hlavy. V levé části kromě andílků jsou atributy Kristova utrpení - kříž, hřeby, kladivo a kleště, figura kohouta a veraikon - upomínka na pověst o Veronice, která zmučenému Kristu podává šátek k otření tváře, do něhož se zázrakem otiskl jeho obličej. Sv. Bernard z Clairvaux byl řeholním reformátorem a náboženský myslitel žijící v Burgundsku ve 12.století, který zakládal kláštery. Originál sousoší je umístěn v Gorlici na Vyšehradě. Na mostě je kopie, Kterou roku 1979 vytvořil autorský tým ve složení  M. Vajchr, V. Hlavatý, J. a P. Vitvarovi, M. Tomšej, A. Viškovská-Altmanová a J. Wolf. 
Doporučujeme
Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla stojící na vyvýšeném místě v Řeporyjích je v jádru románská stavba z 12. století. Původní dispozice byla čtvercová se čtyřmi apsidami. Později byla přistavěna hranolová věž. Roku 1772 přestavěn architektem A. Schmiedem v obdélný kostel s novým kněžištěm. Počátkem 20. století provedl František Mach rekonstrukci původní stavby. Zajímavostí je, že zde v letech 1909 – 12 působil spisovatel Jindřich Šimon Bar. Kostel stojící na nevysokém návrší na bývalé řeporyjské návsi, měl ojediněleou dispozici: byla to románská centrální stavba z poloviny 12. století se čtvercovou lodí a čtyřmi apsidami na bocích, k níž byla přistavěna později hranolová věž. Tuto vzácnou románskou stavbu však v roce 1772 poničila barokní přestavba, při které byla původní čtvercová loď nahrazena obdélnou s novým kněžištěm. Z románské stavby se zachovala jenom věž se sdruženými okny, západní apsida a zbytky zdiva v nárožích lodi. Na základě průzkumu z let 1900-01 byla provedena rekonstrukce původní stavby. Dnešní kostel je jednolodní, s hlavním oltářem z druhé poloviny 18. století. V letech 1909-12 spravoval zdejší kostel spisovatel Jindřich Šimon Baar, působící jako farář v sousedním Ořechu.
Doporučujeme
Zámek Velké Březno
Zámek Velké Březno leží na pravém břehu Labe, asi 7 km východně od Ústí nad Labem. Historie zámku Ve městě se postupně vystřídaly všechny typy panských sídel, tedy hrad, tvrz, starý zámek a nový zámek. Starý zámek se ve Velkém Březnu dochoval také. Vystavěli jej v renesančním slohu roku 1528 Salhausenové, ale dnes je veřejnosti nepřístupný. Nový zámek byl postaven v letech 1842 – 1845. Řadí se tak mezi nejmladší zámky v České republice a je to také jedna z posledních feudálních staveb u nás. Jeho výstavba je spojena s rodem Chotků, kteří zdejší panství vlastnili od roku 1841 až do znárodnění v roce 1945. Nový zámek koncipovaný jako empírovou vilu nechal postavit nejvyšší purkrabí Českého království Karel Chotek, podle plánů vídeňského stavitele Foerstera. Objekt je tak typickým představitelem malého šlechtického sídla. Zámeček, k němuž byly během stavby připojeny boční domky pro služebnictvo, ale vypadal poněkud jinak než dnes. Dnešní vzhled je výsledkem náročné přestavby, která proběhla v letech 1885 – 1910, zámek během ní dostal novorenesanční háv a obklopil se anglickým parkem. Podoba zámku Zámek ve Velkém Březnu je obdélná budova s balkonem, nad kterou se zvedá věž. Nad ní jsou patrová stavení se sedlovými střechami. Před zámkem je bazén a vodotrysk. Interiéry zámku nabízí dobové vybavení, které používala rodina Chotků, zejména zakladatel zámku Karel, a také připomíná Žofii Chotkovou, manželku následníka trůnu Ferdinanda d´Este, která spolu s ním zahynula roku 1914 v Sarajevu. Dále je možné uvnitř vidět zrcadlový sál s převýšeným stropem, krbem a štukovou výzdobou, jídelní sál s novorenesančním, bohatě řezaným dřevěným obložením, knihovnu a galerii portrétů rodiny Chotků. Na zámku pobýval přítel Chotků, hudební skladatel Franz List. Návštěvníci mohou využít i nezvyklé noční prohlídky zámku. Zámek je také je oblíbeným místem svatebních obřadů. Tipy na výlet Na výlet se můžete vydat k Váňovskému vodopádu, na zříceninu hradu Střekov, zříceninu hradu Blansko nebo skálu Milenci. V nedalekém Ústí nad Labem můžete navštívit místní zoo, prohlédnout si muzeum města nebo vystoupit na Erbenovu vyhlídku. V Trmicích najdete zámek ve stylu novogotiky. Ubytování najdete přímo v Ústí nad Labem.
Doporučujeme
Vrch Milá
Vrch Milá se tyčí asi 10 km severně od Loun. Na stěnách čedičové vrchu vysokých až 20 metrů můžeme vidět typickou sloupcovitou odlučnost čediče. Oblast vrchu je chráněným územím, roste zde teplomilná květena a vyskytuje různí živočichové. Z vrcholu přístupném turisticky značenou cestou je výhled do okolí.