

Kalendář akcí

Tip na výlet
Muzeum historických motocyklů, které můžeme navštívit v Bečově nad Teplou nabízí ukázku více jak 50 exponátů historických motocyklů. K vidění jsou také historická jízdní kola a motocyklové motory. V expozici jsou k vidění takové unikátní stroje jako např. první vyráběný motocykl značky DKW, PUCH 500 se čtyřpístovým dvouválcovým motorem, Schüttoff 500 OHV nebo Wagner 500 OHC, který je jedniným odchovaným kusem na světě a další výjimečné motocykly.V prvním patře muzea je nainstalována expozice dřevěných hraček a rodinných loutkových divadel a loutek.Muzeum se nachází přímo uprostřed náměstí v Bečově nad Teplou a je zřízeno v historické budově bývalého okresního soudu.
Stálá expozice
Stálá expozice historických motocyklů, která se každoročně doplňuje a rozšiřuje (její součástí jsou i historická jízdní kola).
Stálá expozice České hračky dokumentuje vývoj od lidových tradic až po současné výrobce.
Doporučujeme
Zámek Lužany Renesanční zámek Lužany stojí na levém břehu řeky Úhlavy ve stejnojmenné obci. Zámek a jeho areál slouží dnes představitelům české vědy a kultury, studentům, vedení fakult a pracovišť vysokých škol.
Historie zámku
Na místě dnešního lužanského zámku stála v roce 1245 dřevěná tvrz, která byla v roce 1583 přestavěna v jednopatrový renesanční zámek. Na počátku 19. století byl pak zámek přestavěn v barokním stylu. Lužanské panství měnilo často majitele, až jej v roce 1886 koupil Josef Hlávka pro svou matku Annu, kde později sídlil se svojí ženou. Když byl J. Hlávka během své dlouhé nemoci upoután na invalidní vozík, většinu času se svou Marií trávil právě v lužanském zámku. Dokladem tohoto pobytu jsou akvarely Leopolda Schmidta, které je možno na zámku spatřit. Po svém uzdravení a smrti milované Marie začal známý architekt uvažovat o přestavbě objektu. Zámek Lužany je ze tří stran obklopen parkem, na který navazuje renesanční užitková zahrada.
Přestavby zámku za J. Hlávky
V letech 1886 - 1887 nechal Hlávka část původní renesančně barokní stavby zbourat. Na jejím místě postavil dvoupodlažní novostavbu s půdorysem ve tvaru písmene Y. Z původní barokní byla vybudována dominantní šestipatrová velká věž s hodinami. Obytná část budovy je typologicky navržena jako severoitalská vila, v jejímž přibližném středu se nachází reprezentační schodiště, kterým se vchází do prvého patra, kde se dodnes nachází Hlávkův původní byt. V přízemí zámku je umístěna expozice věnována dílu a odkazu Josefa Hlávky. Ve všech prostorách zámku se nachází řada vzácných uměleckých děl, zejména portrétů majitele, jeho současníků a přátel. Některé z nich jsou dílem Hlávkových hostů jako např. V. Hynaise, M. Švabinského, J.V. Myslbeka a J. Mařáka. Na hlavním schodišti je umístěn velký portrét knížete Metternicha, dále podobizna v životní velikosti prorektora Nadání a nejvyššího maršálka zemského knížete Lobkovice a menší portrét Antonína rytíře Randy, který se stal nástupcem J. Hlávky, předsedy ČAVU a Nadání.
Expozice
Expozice představuje zejména Hlávkův byt, který tvoří dnes modernizovaná velká kuchyně, pracovna, sál Českého kvarteta, malý salonek, knihovna, malá jídelna a ložnice s koupelnou. Interiér bytu je jedním z mála zachovaným obytným prostorem v České republice, který má veškerý mobiliář a štukovou výzdobu včetně výmalby provedeny ve slohu novorenesance. Současně s přestavbou přistavěl Hlávka k zámku, jako samostatné křídlo, jednopatrovou kapli, zasvěcenou Panně Marii, sv. Václavovi a sv. Antonínovi.
V sedmdesátých letech 19. století započal Hlávka plánovat také přestavbu zámeckého parku. Celý proces trval více než 35 let. Z té doby se v parku zachovala celá řada vzácných dřevin, dubů, olší, lip i bílých topolů. Mezi nejvzácnější stromy zámeckého parku patří liliovník tulipánokvětý, mohutný strom příbuzný známé magnólii. Na základě poslední vůle majitele Lužan je zámek od roku 1908 vlastnictvím Nadání. V současnosti se zde konají zasedání řídících orgánů Nadání, předávány jsou zde ocenění nesoucí Hlávkovo jméno významným českým vědců a umělcům i vynikajícím vysokoškolským studentům. Na zámku se konají vědecké konference a semináře, jednají zde i kolegia rektorů Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického, Akademie věd České republiky a dalších vysokých škol a vědeckých institucí.
Tipy na výlet
Navštívit můžete zříceninu hradu Skála, barokní zámek Příchovice nebo gotický vodní hrad Švihov. Zajímavý rozhled po okolí budete mít z rozhledny Kožich u Libákovic.
Ubytovat se můžete v třeba ve Švihově.
Doporučujeme
Betlém v Hlinsku Příští zastávkou bude Betlém v největším městě regionu Železné hory v Hlinsku. Ve středu města na pravém břehu řeky Chrudimky se nachází jedinečné seskupení roubených objektů, které zde vznikaly v průběhu několika desítek let od poloviny 18. století. Obyvateli těchto domků byli drobní řemeslníci, především hrnčíři a tkalci. V roubenkách jsou umístěny expozice ukazující bydlení a dílny lidových řemeslníků. Po rekonstrukci byly v roce 1993 byly zpřístupněny první objekty, v současné době mohou návštěvníci obdivovat všech jedenáct opravených roubených objektů, které pocházejí z poloviny 18. století. Akce v roce 2008 18. března až 6. dubna VELIKONOCE NA BETLÉMĚ - Výstava ve všech roubených objektech, která přibližuje tradiční lidové zvyky. Prodej velikonočních dárečků.4. dubna až 22. června BÁCHORKY Z VYSOČINY - Výstava prací žáků Základní umělecké školy v Hlinsku.8. července až 31.října Kouzelný čas her - Výstava věnovaná tradičním dětským hračkám a hrám.22. září až 26. září ŽIVÁ HISTORIE VII. - Týden pro školy, vyprávění o životě našich předků, ukázky řemesel apod. Upozornění: účast na tomto programu je nutné předem objednat.13.prosince až 31.prosince nebo až 4. ledna BETLÉM VÁNOČNÍ - Výstava ve všech roubených objektech, lidové betlémy, unikátní mechanický betlém R.Frinty
Doporučujeme
Autobusová zastávka Luka Autobusová zastávka Luka.