

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Sv. Jan Nepomucký Bronzová socha sv. Jan Nepomuckého je nejznámější sochou Karlova mostu. Zhotovit jí v roce 1683 nechal svobodný pán Wunšvic za náklad 7000 zlatých. Na jejím vzniku se podílelo několik mistrů. Hliněnou skicu sochy vytvořil vídeňský sochař Matyáš Rauchmüller. Dřevěný model zhotovil v roce 1682 Jan Brokoff. Bronzový originál v roce 1683 v Norimberku odlil Wolfgang Jeroným Heroldt.Plastika znázorňuje světce s tradiční gloriolou s hvězdami. Je umístěna na trojdílném podstavci s reliéfy zachycujícími jeho příběh.
Doporučujeme
Wortnerův dům AJG V lednu 1993 mohla uměnímilovná veřejnost poprvé navštívit výstavní sály v tzv. Wortnerově domě v centru Českých Budějovic (U Černé věže 22), půvabné renesanční stavbě z poloviny 16. století s gotickým jádrem, charakteristickým cimbuřím a nárožními věžičkami na atice. Tyto starobylé prostory jsou určeny pro výstavy menšího a středního rozsahu a jsou několikrát za rok obměňovány.
Stálá expozice
Výstavní síně pro krátkodobé výstavy.
Wortnerův dům je pod správou Alšovy jihočeské galerie (AJG) jejíž další objekty jsou Zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou a Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni.
Doporučujeme
Rosenauerův mlýn Technická památka Rosenauerův mlýn stojí na katastru Velkých Hydčic na ostrově proti městu Horažďovice. Dnes zde je muzeum mlynářství a využití vodní energie. Mlýn zároveň slouží jako malá vodní elektrárna. Historie objektu se počala už v polovině 17. století, kdy objekt sloužil jako papírna. Prvním vlastníkem a papírnickým mistrem byl Mikuláš Tempel. Poté se majitelé často střídali, až se roku 1807 stal majitelem Josef Rosenauer, syn význačného vodohospodáře a lesního Inženýra Josefa Rosenauera. Tím se tato část větve rodu Rosenauerů dostává do Horažďovic, kde sice již vymřela po meči, ale v ženské linii pokračuje dodnes. Roku 1834, po 164 letech existence, skončila v objektu své působení papírna, protože Rosenauerové ji přeměnili na mlýn. Objekt dnes poskytuje celou řadu služeb. Můžeme vidět historickou původní expozici mlýna, život a zvyky mlynářů, praktické ukázky mlýnských strojů a vývoj využití vodní síly.
Stálá expozice
Historická expozice původního mlýna
Život a zvyky mlynářů
Praktické ukázky mlýnských strojů a jejich funkce
Vývoj využití vodní síly, skutečné vodní stroje v činnosti
Doporučujeme
Masné krámy - Horažďovice Masné krámy dnes najdeme v Hradební ulici.
Řeznické krámy se společnou porážkou jsou na zdejším místě již od 16. století. Po požárech v roce 1619 a 1689 byly obnoveny. Ještě v roce 1837 tu stály dvě řady krámků naproti sobě. Dnešní podoba již jen jedné dochované řady pochází z počátku 19. století. Za dobu své existence počet krámků nepřekročil číslo 20.