Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Kostel sv. Václava se nachází na kopci ve východní části obce Mikulovice a tvoří tak její výraznou dominantu. Původní kostel sv. Václava zde stál již před rokem 1384, kdy máme první doklad o zdejší obci. Na konci třicetileté války byl však tento kostel vypálen švédskými vojsky. Stavba značně utrpěla a musela být několikrát rekonstruována. Ovšem její stav byl v 18. století natolik nevyhovující, že bylo rozhodnuto o vystavění nového kostela na místě starší stavby. Základní kámen byl položen 25.8.1768 a stavba byla dokončena v roce 1769. V presbytáři se nachází cenná fresková výmalba od Josefa a Václava Kramolínů z roku 1790. Nejstarší památkou interiéru je cínová křtitelnice z roku 1487, která byla součástí výbavy původního kostelíka.  Ke kostelu patřila též dřevěná fara a dům zvaný „Poušť“či „Prosík“, kde bývala před rokem 1760 první mikulovická jednotřídka. V kostelní věži se nachází pět zvonů, z nichž nejstarší jsou zvon „Poledník“ z roku 1519 a „Velký zvon“ pocházející z roku 1558. Kolem kostela se rozprostírá „starý“ hřbitov, v jehož rozích jsou postaveny menší zvoničky.  Na zdejším hřbitově je v rodinné hrobce pochována rodina vnuka Boženy Němcové, Karla Němce. Kostel je přístupný v době pravidelných bohoslužeb v neděli od 10:30hod.
Doporučujeme
Hoštice
Obec Hoštice, někdy je k nim připojen přídomek u Volyně, se nachází v okrese Strakonice, v Jihočeském kraji. Nad vsí se tyčí vrch Kalný a žije zde téměř 200 obyvatel. Jsou známé především díky natáčení slavné filmové trilogie Slunce, seno... I když od natáčení již uběhlo mnoho let, obec je stále hojně navštěvovaná a každý den si ji prohlíží desítky turistů. Od natáčení sice uběhla již řada let a vesnice změnila svou tvář, ale návštěvníky stále láká srovnat filmové záběry se skutečností.Poprvé jsou Hoštice zmiňovány ve 13. století jako sídlo vladyků z Hoštic. V roce 1315 získaly Hoštice od královny Elišky Přemyslovny privilegia tzv. králováckých obcí. V průběhu středověku spadaly do tzv. Volyňského újezdu, v pozdějších letech byly součástí panství Hluboká a také Kašperku. V 16. století je dostal dědičně do držení Vilém z Rožmberka, ale v roce 1593 byly prodány Arnoštu Vitanovskému z Vlčkovic a rod z Vlčkovic je vlastnil až do konce 17. století. pak už se v jejich držení střídaly jen lokální panské rody.  Dominantou obce je Kostel Narození Panny Marie z roku 1593 jehož zdivo je renesanční.  Vybavení je pseudorenesanční a barokní, které výsledkem úprav, které proběhly v 18.století. Zajímavostí je, že jeho osa nesměřuje k východu jako u jiných kostelů. Na hřbitově u něj je hrob legendy české country Michala Tučného. Další památkou, která si také zahrála v divácky vděčné filmové trilologii je Hoštický zámek. Dnes je nepřístupný. Je jednopatrový s uprostřed raně barokním portálem. Nejspíš byl postaven v 17. století na místě původního renesančního panského obydlí Vitanovských z Vlčkovic. Návštěvníci obce by jistě neměli opomenout židovský hřbitov z 18.století, na který narazí při cestě pěšky severozápadním směrem do obce Strunkovice. Nachází se na něm 30 náhrobků s hebrejskými nápisy, někdy už téměř nečitelnými. Ve vsi se dochovalo několik statků s barokními štíty. Do Hoštic se lze stylově vypravit vlakem. Z proslulé filmové zastávky si cestou do obce vzdálené 1 km, mohou turisté všimnout blízkého „strašidelného“ Karasova mlýna v údolí Volyňky, který se v trilogii také objevil.Každoročně se zde v srpnu koná country festival Stodola Michala Tučného, který tak uctívá památku velmi populárního zpěváka, který v Hošticích prožil konec svého života.
Židovský hřbitov se nachází za městským hřbitovem u ulice Míru v blízkosti sportovního hřiště. Hřbitov byl založen v roce 1899 a dnes se na jeho ploše 812 m2 dochovalo 27 náhrobků převážně novodobých z 20. století. Hřbitov má opravenou obřadní síň a obvodová zeď je v dobrém stavu. Hřbitov je uzamčen a je tak možno nahlédnout pouze přes zeď. V obci se nacházela synagoga a to nedaleko kostela. Vznikla přestavbou staršího domu v letech 1893-1894. Po druhé světové válce byla budova využívána jako modlitebna Církve československé hustiské.
Farní kostel sv. apoštolů Petra a Pavla se nachází v centru obce Batelov, na náměstí Míru. První zmínka o existenci kostela sv. Petra a Pavla v Batelově pochází z poloviny 14. století. Jednalo se s největší pravděpodobností o prostou jednolodní stavbu s dřevěnou věží. Stavba nového kostela, který nahradil tento starší kostelík, byla započata r. 1755 z iniciativy Jana Kryštofa barona de Klee a dokončena o pět let později za jeho syna Františka Ludvíka. Výrazná klasicistní úprava hlavního průčelí pochází z roku 1836. Ve druhé polovině 19. století, v letech 1874 – 1875, byl kostel poměrně nákladně rekonstruován, o což se zasloužil tehdejší farář František Vondráška. Kostel je poměrně monumentální stavba s dvouvěžovým průčelím, kterému dominuje velkoryse pojaté trojramenné schodiště. Schodiště je dekorováno sochami šesti světců – a to sv. Petra a Pavla (1884), sv. Cyrilla a Methoděje (1885), sv. Jana Křtitele a sv. Jana Nepomuckého (1888). Většina mobiliáře pochází z konce 18. a počátku 19. století. Rozměrné varhany byly vystavěny roku 1839 Františkem Svítilem z Nového Města na Moravě.   L.R.