

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zřícenina hradu Buben Hrad Buben stával na příkré ostrožně nad pravým břehem Mže u Plešnic.
Historie hradu
Z temného středověku k nám doléhají první zmínky o hradu Buben, jenž byl sídlem jakéhosi Gumpolda, žijícího na sklonku 12. věku. Jestli to byl náš hrad, nevíme. Ovšem první nesporná zmínka o existenci hradu je z roku 1349 a 40 let později je uváděn jako "hrádek Buben" na cestě k Plzni. Jeho vznik je dáván do souvislosti se skutečností, kdy Karel IV. odňal hrad Nečtiny tamnímu rodu, spřízněnému s Bavory ze Strakonic a užívajícímu přídomku "z Jeřeně". Právě příslušníci rodu Bavorů ze Strakonic Buben tedy založili. V jejich rukou, či v rukou dalších šlechtických rodů, zůstal Buben až do poloviny 16. století. Tou dobou byl jeho stav již nevyhovující pro nově se tvořící životní styl šlechty a byl ponechán svému osudu.
Snahy o záchranu
V červenci roku 1927 zakoupil Plzeňský odbor KČT zříceninu s přilehlým lesem a pastvinou od velkostatkáře Fingera a v roce 1929 byly na hradě zahájeny zemní a stavební práce a v roce 1932 byla vybudována pod hradem restaurace s ubytovnou. Po válce vše přešlo do majetku státu. Nejprve zmizela vrata v bráně i u sklepa a v 60. létech byla zrušena i restaurace a zub času i lidská neúcta začaly opět pracovat. Až v roce 1991 byla opět zajišťována a od roku 1995 je v provozu opět i restaurace.
Podoba hradu
Buben byl ve své době klasickým šlechtickým hradem. Do nevelkého předhradí, z jehož ohrazení vystupovala čtverhranná stavba, se vcházelo čtverhrannou věžovitou branou. Jádro obíhal parkán zpevněný obdélnou baštou. V jeho čele se vedle věže brány na skalce tyčila čtverhranná, dnes zaniklá, nevelká, zřejmě obytná věž, za níž se pravděpodobně nacházela další stavba. Patrový palác ve tvaru písmene L zaujal zadní část jádra, která byla nejlépe chráněná. V patře obsahoval i roubenou komoru, která tak zlepšovala jeho majitelům komfort. V klidných letech nabízel Buben svým majitelům veškeré pohodlí té doby a nemusely být prováděny výraznější stavební úpravy.
Tipy na výlet
Nedaleko od hradu se nachází vodní nádrž Hracholusky. Na sever od hradu se nachází barokní zámek Luhov a od něj směrem na západ další barokní zámek - Trpísty.
Ubytovat se můžete v Plzni.
Doporučujeme
Rozhledna Borůvková hora Vrch Borůvková hora (899 m.n.m.) na kterém rozhledna stojí se nachází asi 7 km západně od Javorníku.
Roku 1742 zde byla vytyčena polsko-česká hranice. Více jak 200 let nepředstavovala bariéru pro pohyb lidí a výstavbu turistických objektů. Po roce 1945 se však hodně změnilo a na 50 let zdejší vrch poznamenalo. Za tuto dobu zde zchátraly všechny doposavad postavené objekty. V roce 1870 zde byla vystavěna první horská chata. Byla však dřevěné konstrukce a brzo zchátrala. Po 10 letech na jejím místě vznikla 17 m vysoká rozhledna. I ona dlouho nevydržela. Dne 30.8.1908 byla slavnostně otevřena již třetí dřevěná trojpodlažní věž o výšce 21 m s vyhlídkovou terasou v úrovni 15 m. Vedle ní byla v roce 1911 vybudována skromná horská bouda nabízející občerstvení. Roku 1922 se věž zřítila. V roce 1930 byla otevřena další chata za iniciativy sekce Moravskoslezského sudetského horské spolku z Javorníku. Sloužila až do roku 1945, v 50. letech byla zničena. Stejně tak dopadla i turistická bouda vystavěná roku 1935 pod vrcholem Biala Studnia.
Dnešní věž dřevěné konstrukce o výšce 25,4 m a vyhlídkovou plošinou na úrovni 24 m na kterou vede 155 schodů, vystavělo město Javorník v roce 2006. Rozhledna poskytuje kruhový výhled a tak za dobrého počasí je výhled na Otmuchovské a Nyské jezero v Polsku, Kralický Sněžník, Šerák, Praděd, Smrk a vůbec velkou část Jeseníků.
Rozhledna je otevřena celoročně, vedle ní se nachází zděný přístřešek pro turisty a v blízkosti ještě kiosek s občerstvením, který je otevřen od dubna do října o víkendech, v hlavní sezoně pak každý den.
Doporučujeme
GOLF & COUNTRY CLUB HODKOVIČKY Golf & Country Club Hodkovičky leží přibližně 10 minut od centra našeho hlavního města a rozléhá se od Mostu inteligence až po čokoládovny Orion.
Hodkovičky se mohou pyšnit celoročním provozem na letních greenech, devíti jamkovým, plně zavlažovaným hřištěm a největším outdoorovým tréninkovým zázemím v České republice, jehož součástí je 75 míst pro trénování odpalu, z toho je 21 vyhřívaných pro trénink mimo hlavní golfovou sezónu, tři putting greeny a tři chipping greeny. Pokud byste chtěli trénovat i po setmění, Hodkovičky Vám nabídnou kompletně osvětlené tréninkové plochy.
Pokud s golfem začínáte nebo byste chtěli odstranit špatné návyky, můžete oslovit jednoho z našich šestnácti profesionálních trenérů, kteří jsou v Hodkovičkách k dispozici po celý rok. Myslíme i na Vaše děti. Pokud byste je chtěli naučit tomuto atraktivnímu sportu, otevíráme 2 x ročně, vždy na jaře a na podzim, dětské kurzy pod záštitou Tréninkového centra mládeže.
Nově vybudovaná moderní klubovna Vám pak poskytne veškerý komfort pro Váš trénink či samotnou hru. Naleznete zde klubovou recepci, dvě restaurace s vinotékou a wi-fi internetem, cigar bar, golfový simulátor a samozřejmě šatny a sprchy.
Doporučujeme
Rešovské vodopády Rešovské vodopády se nachází zhruba 7,5 km jihozápadně od Rýmařova. Říčka Huntava zde vyhloubila hluboký kaňon s několika vodopády. Ten nejvyšší má 10 m a nejlepší scenérie vodopád poskytuje při vyšších průtocích. Romantické zhruba 1 km dlouhé údolí je turisticky přístupné po chodnících, lávkách a žebřících.