

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Turecká věž - Nymburk Zajímavá technická památka stojí v ulici Na Přístavě. Jde o renesanční vodárnu postavenou z cihel a kamení v roce 1597. Patrně tak pro tento účel byla upravena jedna z hradebních věží. Nová renesanční vodárna nahradila zřícenou dřevěnou stavbu. Na jižní straně je u vstupu dochovaný pískovcový renesanční portálek.
Doporučujeme
Prosecké skály Prosecké skály byly vyhlášeny chráněným přírodním výtvorem v roce 1968. Rozloha cháněného území je 4,3 ha. Tvoří je druhohorní pískovce jejichž spodní část je usazena na dně sladkovodního jezera a horní na mořském dně. Skály byly v minulosti zdrojem stavebního písku. Po těžbě se zde dochovala řada malých lomů a spleť chodeb. Na jižních svazích se vyskytují teplomilné rostliny. Například srdivka sedmihradská, či chrpa porýnská.
Doporučujeme
Hrad Ostroh (Seeberg) Historie hradu
Hrad Seeberg byl po svém založení jedním z vojenských opěrných bodů, které vytvářely zázemí při německé kolonizaci Chebska. Původně románský hrad zde již stál koncem 12. století. První písemná zmínka je až z roku 1322. Ludvík Bavorský jej tehdy zastavil a po nevyplacení zástavy se stal majetkem Koruny české. Za vlády Karla IV. patřil městu, na konci husitských válek jej věnoval císař Zikmund svému kancléři Janu Šlikovi.
V roce 1461 přechází do majetku významného chebského patricijského rodu Junkerů. Později se o něj střídá řada šlechticů až jej v roce 1703 prodává Jacques Gerard městu Cheb. Chebští sem dosazují správce, ale o hrad příliš nepečují. Po té co byly založeny Františkovy Lázně, byla zde zřízena restaurace a hrad se stal oblíbeným výletním místem lázeňských hostů. Po druhé světové válce patřil různým organizacím a zchátral. Až v letech 1986-90 byl zrekonstruován a znovu otevřen pro veřejnost.
Dispozice hradu
Dispozice hradu byla dvojdílná. Na východní straně za malým příkopem se rozkládalo předhradí. Dnes zde stojí mladší hrázděné objekty. Vlastní jádro v době románské obíhala hradba s brankou, k níž v severovýchodním nároží přiléhalo věžovité stavení. Zástavba v zadní části zanikla patrně v renesanci, kdy hrad prodělal zámeckou přestavbu.
Hrad Seeberg je dnes přístupný v době sezony a je zde umístěna expozice dějin nábytku, života venkovského lidu a porcelánu.
Tipy na výlet
V okolí najdete celou řadu památek. Vydat se můžete třeba na zříceninu tvrze Pomezná, hrad Hazlov nebo na Goethovu skalku. Za návštěvu jistě stojí hrad Libá nebo hrad Vildštejn. Nedaleko Františkových Lázní najdete sopku Komorní hůrka. V témže městě najdete také rozhlednu Zámeček a rozhlednu Salinburg.
Ubytovat se můžete ve Františkových Lázních.
Doporučujeme
Kostel Nejsvětější Trojice - Písek Naproti historickému centru přes řeku se nachází bývalý hřbitov s kostelem Nejsvětější Trojice. Stavba je goticko-renesanční z let 1549-1576. Kostel tvoří obdélná loď s trojbokým presbytářem a sakristií. Na jižní straně najdeme zdobený renesanční portál, na západní pak jednoduchý gotický lomený.
Uvnitř se nachází dřevěná intarzovaná kazatelna se znakem M. Huerty (17. století), hlavní tabulový oltář Nejsvětější Trojice, sochy sv. Petra a Pavla a bronzový epitaf S.L. Montana (1603). Při kostele stojí barokní zvonice z roku 1675 s kaplí v přízemí.
Kostel stojí v místě bývalého hřbitova, dnes upraveného na pietní park s náhrobky píseckých osobností. Mezi nimi např. historika A. Sedláčka nebo houslovýho virtuoza O. Ševčíka.