Zlínský kraj Praha Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Vysočina Středočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Jihočeský kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj
Kalendář akcí
Tip na výlet
Most pod Bulovkou přes Vltavu spojuje Libeň s Holešovicemi. Byl postaven podle projektu V.Možiše a uveden do provozu v roce 1976. Je určen pro železniční dopravu a na libeňském břehu navazuje na tunel v Bílé skále. Skládá se z pěti polích 77,5 m dlouhých, které jsou uloženy na kruhových pilířích o průměru 8 m. Most je 387,5 m dlouhý, 10 m široký a svírá s korytem řeky úhel 45°. Most nemá oficiální název. Pojmenování je odvozeno od polohy mostu.
Doporučujeme
Zkamenělý zámek
Skalní útvar Zkamenělý zámek se nachází přibližně 3 km východně od Svratky. Vrcholový skalní útvar je tvořen hrubozrnnými dvojslídnými okatými ortorulami a vznikl vypreparováním z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čvrtohorách. Ostatně velmi obdobně vznikla převážná většina ostatních skalních útvarů ve Žďárských vrších. Skalní bloky zde dosahují výšky až 10 m, jsou podkovovitě uspořádány a ohraničují průchodem otevřený vnitřní prostor o rozměrech 40x16 m. V okolí jsou patrné zbytky valů a příkopů starobylého slovanského hradiště. Pod skalami je vytvořen balvanový proud přecházející v rozvlečené suťové pokryvy na svazích, západně pod skalami je vypreparován ještě menší skalní blok. Přírodní památka je volně přístupná a prochází tudy turisticky značená cesta. T.A.
Doporučujeme
Husova kazatelna
Přírodní památka s názvem Husova kazetelna se nachází jen několik málo kilometrů od obce Petrovice na Sedlčansku. Jde o zhruba 2,5 metru vysoký viklan s hlubokou mísou na temeni. Spočívá na nepatrné základně, takže při troše šikovnosti s ním může zdatný člověk zahýbat. Tato přírodní památka je ukázkou zvětrávání žulových hornin. Vzhledem k tomu, že zde v okolí mistr Jan Hus pobýval, není vyloučeno, že zde nemohl kázat, přímé důkazy o tom však nejsou. Petrovičtí jezuité ve snaze pošpinit Husovo jméno, nazývali kámen posměšně čertovou kazatelnou.
Expozice Národního muzea na zámku v Litomyšli je zaměřena na klávesové hudební nástroje. Pestrá paleta nástrojů ze sbírky Českého muzea hudby prezentuje nástroje v kontextu doby a hudebního života společnosti. Na co se můžete těšit Renesanční zámek s rozsáhlým parkem, dějiště operního festivalu Smetanova Litomyšl Vystavené klavichordy, cembala a klavíry – výsledek staletého technického, výtvarného a zvukového vývoje Řada klavírů spjatých se známými osobnostmi – např. s Rudolfem Frimlem, Zdeňkem Fibichem, Aloisem Hábou Mnoho nástrojů je v hratelném stavu a na některé si mohou návštěvníci zahrát Jedná se o stálou expozici Národního muzea.