

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Seminský akvadukt - Semín Semínský akvadukt se nachází na Opatovickém kanále v blízkosti obce Semín zhruba 3 km severozápadním směrem od Přelouče.
Betonový most převádí Opatovický kanál přes Sopřečský potok.
Doporučujeme
Čimice Původ jména je odvozován od osobního jména Čám, později se změnilo na Čiemice a Čímice. První písemná zmínka pochází z roku 1334, kdy patřila pražskému proboštovi. Za husitských bouří ji zabrali Pražané od nich ji získal Bohuněk z Bohunic. Dále se majitelé často střídali. V roce 1592 kupuje Čimice Jan Bryknar z Brukštejna a připojil je k libeňskému panství. Čimice v rámci tohoto panství zůstaly jen malou vískou. V polovině 19. století kdy vznikaly moderní politické obce měly Čimice velmi málo obyvatel a to nestačilo na samostatnou obec. Proto byly připojeny katastrálně k Dolním Chabrům. V roce 1921 bylo z Čimic vyčleněno 62 ha území a připojeno k Bohnicím. Již od 30. let 20. století se začalo v Čimicích intenzivně stavět a to zejména v jižní části území. V roce 1960 byla zhruba tato oblast připojena k Praze. Byla to však zhruba jen polovina Čimic. Severní část katastru stále zůstala součástí Dolních Chaber. V letech 1976-1986 bylo postaveno v jižní části Čimic nové sídliště. Poté bylo postaveno sídliště i v severní části. Čimice jako další katastry kde probíhala intenzivní panelová výstavba neoplývá mnoha památkami. Prakticky jedinou čimickou památkou je kaplička sv. Jana Nepomuckého. Čimice jsou spíše bohaté na přírodní památky. Těmi jsou Čimické údolí a Drahaňské údolí.
Doporučujeme
Zámek Radíč Raně barokní zámek v Radíči je jednopatrová budova pocházející z konce 17. století s bohatou vnitřní štukovou výzdobou. Zámecké výklenky byly původně opatřeny sochami světců sv. Víta a sv. Jana Nepomuckého od významného sochaře Jana Brokoffa z roku 1713. Později byly přeneseny na kamenný most přes Mastník, později umístěny u blízké kaple.
Zámek rytířů a princezen – zámek Radíč
… barokní zámek s atmosférou pohody romantického venkova … ideální místo pro svatby a rodinné výlety s dětmi.
Slavnostní otevření nově opraveného jižního křídla zámku s interiéry zdobenými nástropními malbami z období raného baroka a zařízeny ve stylu francouzských zámeckých usedlostí proběhlo v roce 2012. Zámek je otevřen pravidelně v návštěvnickém provozu čtvrtek – neděle, o prázdninách pak celý týden mimo pondělí.
Pro své dospělé i dětské návštěvníky připravil tým průvodců ze sedlčanského divadelního spolku Našlose zážitkové prohlídky zámku – ZÁŽITKOVÉ PROHLÍDKY VŠEMI SMYSLY aneb ochutnejte na vlastní kůži, jak vypadá, zní a voní zámek Radíč. Jsou připravena 2 zábavná témata prohlídek: pro rodiny s malými dětmi vždy oblíbené téma Hledání čarovného pokladu s rytířem, pro starší objevitele pak téma Tajemné šifry a symboly v barokních malbách s barokním malířem. Návštěvník se stává součástí příběhu zámku, v interiérech nejsou žádné bariéry, naopak - průvodci v dobových kostýmech motivují velké i malé návštěvníky zámku, aby při prohlídkách zapojili všechny smysly – zrak, sluch, hmat, čich a dokonce i chuť. Prohlídka je především zábavou, ale návštěvníci se také dozví na základě podprahového a smyslového vnímání základní informace o historii zámku, jeho architektuře a raně barokních malbách. Milovníci interiérového designu jistě nadchne propojení baroka s ležérním stylem jakoby lehkým vánkem přiváté z jižní Francie.
Pohoda romantického venkova nekončí samotnou prohlídkou interiérů jižního křídla zámku. Pro radost dětských očí je připravena Dětská zbrojnice z dílny papírového platnéře Jiřího Havlise z Borovan, kde se kluci mohou alespoň na chvíli proměnit v opravdové rytíře v brnění s meči, štíty, halapartnami apod.– vše právě na míru pro malé rytíře. Část kolekce je připravena i k prodeji, pokud se nějaký malý rytíř už nebude chtít odloučit od vybraného meče, či helmice. Nezapomínáme ani na holčičky – je pro ně připraven Budoár pro princeznu, kde se mohou třeba i s maminkou proměnit díky šatům inspirovaným rokokem, parukám, krinolínám, korunkám a jiným veledůležitým doplňkům v opravdové princezny.
Zámecké zahrady jsou upraveny jak pro odpočinek dospělých, tak radovánky děti v duchu romantického tématu „zámek rytířů a princezen“. Pro malé rytíře je připravena i půjčovna dětské zbroje a kolbiště pro rytířské turnaje, kde si mohou ověřit své rytířské dovednosti. Pro princezny je připraven pak osedlaný poník na procházky po zahradě. Dospělým odpočinek zpříjemníme piknikem s první a jedinou bio Kávou3Vůní od Biopekárny Zemanka, moravskými frgály či delikatesními čokoládovými lanýži Lucie Glaister. Budou-li se chtít návštěvníci ponořit hlouběji do svých smyslů, mohou ochutnat i zámecký Nápoj lásky inspirovaný jednou z milostných barokních maleb z interiérů zámku. Pro milou vzpomínku mohou navštívit na závěr zámecký Boutique ve staré francouzské almaře, který prezentuje hand-made výrobky probouzející smysly značky Chateau Radíč Collection, jež ocení všechny staromilsky laděné duše milující něžný design romantického venkova v kombinaci s kvalitou.
Přijďte ochutnat na vlastní kůži, jak vypadá, zní a voní zámek Radíč…
Shrnutí:
Zámek rytířů a princezen – zámek Radíč …barokní zámek s atmosférou pohody romantického venkova
Ideální místo pro svatby a rodinné výlety s dětmi
Zážitkové prohlídky zámku prohlídky všemi smysly aneb ochutnejte na vlastní kůži jak vypadá, zní a voní zámek Radíč. První prohlídky zámku bez bariér, kde se i dětský návštěvník nejen dívá, ale i dotýká exponátů, ochutnává, čichá, naslouchá… Témata prohlídek: 1) Hledání čarovného pokladu s rytířem – prohlídka na míru pro rodiny s dětmi, 2) Tajemné symboly a šifry v barokních malbách s barokním malířem – prohlídka pro dospělé
Interiéry ve francouzském stylu zdobené zrestaurovanými barokními freskami
Dětská zbrojnice pro malé rytíře z dílny papírového platnéře Jiřího Havlise z Borovan
Budoár pro princeznu, kde se malé holčičky promění v princezny s šatičkami inspirovanými rokokem
Zámecké zahrady pro odpočinek dospělých i radovánky dětí s rodinným piknikem na dekách
První kavárna s bio Kávou3Vůní od Biopekárny Zemanka, s moravskými frgály, delikatesními čokoládovými lanýži Lucie Glaister a Nápojem lásky Chateau Radíč
Boutigue ve francouzské almaře s hand-made výrobky probouzející smysly
Více na www.zamekradic.cz
Historie zámku
První doložená zmínka o Radíči pochází z roku 1376, kdy na místní rytířské tvrzi sídlil rod Valovských z Úsuší. Za vlády Karla Leopolda Henegka radíčská tvrz vyhořela. Henegk pak vystavěl blíže spáleného sídla nový zámek a v roce 1682 založil mariánskou kapli. Majitelé zdejšího panství se v průběhu staletí rychle střídali. Na základě pozemkové reformy byla pak v letech 1923 - 1926 většina radíčského velkostatku rozparcelována mezi rolníky. Na zbytkovém statku se do roku 1945 vystřídalo ještě několik majitelů, např. prezident čsl. banky v Praze JUDr. Oberthor. Zámek i velkostatek byl v roce 1944 obsazen velením SS. Po roce 1945 se panství dostalo pod národní správu, v roce 1947 bylo opět rozparcelováno a zbytek přešel v roce 1950 pod státní statky.
Dispozice zámku
Zámek v Radíči je čtyřkřídlá patrová stavba kolem nádvoří. Vyšší východní křídlo je obdélné, členěné lizénovými rámci a vysokou římsou. Tři ostatní křídla jsou nižší s jednoduššími fasádami. Hlavní portál je raně barokní, na západním průčelí vidíme zahradní portikus, na hřebeni střechy východního křídla se vypíná vížka. Proti východnímu průčelí zámku stojí raně barokní, původně loretánská, zámecká kaple. V sálech 1. patra se nachází štuková výzdoba a nástěnné malby z konce 17. století. V empírovém pokoji pobýval po nuceném odchodu z pražské univerzity italský učenec, doktor filosofie a kněz-reformátor Bernard Bolzano (1781-1848).
V nedalekém okolí můžete navštívit zříceninu hradu Kozí hřbet, zříceninu hradu Ostromeč nebo vystoupit na rozhlednu Drahoušek u Osečan.
Ubytování naleznete na Nové Živohošti nebo v Sedlčanech
Doporučujeme
Vodní nádrž Lipno Vodní nádrž Lipno se skládá ze dvou částí. Samotné mohutné vodní nádrže s hrází a elektrárnou a malé vyrovnávací nádrže u Vyššího Brodu.
Myšlenka o soustavě přehrad pochází již z roku 1892. O výstavbě současné nádrže bylo rozhodnuto až po druhé světové válce. Přípravné práce probíhaly v letech 1946-1947, samotná výstavba pak v letech 1952-1959. Vznikla tak mohutná vodní nádrž o ploše 4.870 ha táhnoucí se od obce Lipno nad Vltavou až téměř k Želnavě. V největší šířce měří 5 km, průměrná hloubka je 6,5 m a u hráze pak maximální hloubka 25 m. Přes nádrž vedou tři přívozy a jeden most. V zimním období, když je silný led si někteří odvážlivci v autech krátí cestu přes zamrzlou nádrž.
Hráz je z jedné třetiny betonová gravitační a ze dvou třetin je zemní sypaná. Má délku 296 m a výšku 25 m. U hráze se nachází špičková podzemní elektrárna. Kaverna hydrocentrály je vylámana v žulovém masivu asi 200 m pod povrchem. Její rozměry se dají srovnat s hlavní lodí Svatovítského chrámu na Pražském hradě. Z vodních turbín je pak voda odváděna 3,6 km dlouhým tunelem do vyrovnávací nádrže s názvem Lipno II. nacházející se u Vyššího Brodu.