

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Městské opevnění - Kouřim Jedno z nelépe dochovaný středověkých městských fortifikacích v českých zemích. Opevnění bylo budováno od poloviny 13. století až do začátku 16. století. Opevnění bylo až do třicetileté války opravováno, potom ponecháno svému osudu. Po posledním požáru na začátku 19. století bylo v souvilosti s rozšiřováním města vynuceno místní bourání hradeb a také zánik tří ze čtyř městských bran.
Opevnění v podstatě tvořily dva hradební pásy z lomového kamene a místy kvádrů, vzdálené od sebe přibližně 14 m, mezi nimi se nacházel parkán, po kterém se pak pohybovali obránci města. Vnitřní hradba vysoká 6-7 m měla zkosené cimbuří, střílny a dřevěný ochoz. Bylo zpevněno pravoúhlými dovnitř otevřenými baštami. Vnější hradba pocházející z období pozdní gotiky byla zpevněna 18 půlválcovými věžemi vzdálených od sebe v rozmezí 50-100 m. Tyto věže vyčnívaly před hradbu aby umožnily boční palbu. Před vnější hradbou se pak nacházel příkop a val. Do města byl umožněn vstup pomocí čtyř bran, později doplněných předbraním.
Do dnešní doby se dochovalo velká část městského opevnění na různých místech po celém svém bývalém okruhu. Dochovalo se také v různém stavebním stádiu 6 bašt, 16 z 18 půlválcových věží a jedna ze čtyř městských bran (Pražská). Mezi Ptačím rynkem a ulicí Růžová bylo dochované městské opevnění parkově upraveno.
Doporučujeme
Hrad Klenová Návštěva hradu Klenová je spojení jedné z nejvýznamnějších galerií současného umění, historických staveb a krásné přírody Pošumaví. Hrad se nachází v stejnojmenné obci s přibližně 123 obyvateli v okrese Klatovy, kraj Plzeňský. Hrad Klenová patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším památkám západních Čech. Svoji dlouhou historií se řadí také k nejstarším hradům u nás. Romantickou atmosféru hradu doplňuje zámek z 19. stol. a upravený park se zámeckou restaurací. Z hradu Klenová je monumentální výhled na celé Klatovsko.
Historie hradu
První písemní zmínka o hradu Klenová pochází ze 13. stol. Hlavním účelem pevnosti bylo střežení obchodních cest do Bavorska. Z této doby se nám dochovala hranolová věž s hladomornou. Obytná část byla přistavěna až později. Dnešní podoba hradního paláce byla vytvořena v době Lucemburků. Za Přibíka z Klenového byl na nejvíce ohrožené straně svah staršího valu obezděn mohutnou zdí, před ní byl vyhlouben druhý příkop a navršen další val. Celé jádro hradu je obehnáno dvojitými hradbami s příkopem. Za vlády Rudolfa II., v době majitelů Harantů z Polžic a Bezdružic, se vystavěla renesanční budova purkrabství, která je jedinou dodnes zachovanou částí hradu z této doby.
Od poloviny 17. stol. začala Klenová pustnout. Obnova zříceniny v duchu dobového romantismu započala roku 1832, kdy panství zakoupil hrabě Eduard Stadion-Thannhausen. Jeho největším dílem byla výstavba novogotického zámku v prostoru jižního vnějšího opevnění a úprava a konzervace hradní zříceniny. V roce 1838 bylo panství prodáno Františku Václavu Veithovi, který dokončil zámecké interiéry, jejichž dekorativní výzdobu. Iluzivní táflování stěn, zadal proslulému českému malíři Josefu Navrátilovi. Panství zůstalo v soukromých rukou do roku 1951, kdy byl hrad a zámek převeden do správy Národní kulturní komise. Jako poslední majitelka se uvádí malířka Vilma Vrbová-Kotrbová. V roce 1963 byla na hradě Klenová zřízena galerie výtvarného umění.
Hradní expozice
Expozice hradu v přízemí představuje zámecké interiéry hradu a české moderní umění ze sbírek galerie (rozsáhlá kolekce z díla Vilmy Vrbové-Kotrbové, díla moderních českých mistrů - E. Filla, M. Pirner, Q. Kocian, J. Bauch, M. Švabinský atd.). V prvním patře se nachází výstava českého i světového moderního umění. Na své si zde tedy přijdou milovníci moderního umění, k vidění jsou jak díla známých mistrů, tak i výstavy začínajících umělců. Galerie se orientuje především na soudobé umění v širokém spektru od klasických forem jako je malba a socha, přes fotografii, architekturu, až po nová média. V exteriéru se pak nachází sochařský park. Výstavy probíhají na zámku, hradě i v jeho nejbližším okolí. V létě se v hradním areálu konají koncerty a divadelní představení.
Tipy na výlet
Navštívit můžete poutní místo Dobrá Voda nedaleko Pocinovic. U nedalekých Klatov můžete vystoupit na rozhlednu Klatovská hůrka. V Klatovech stojí za prohlédnutí Černá věž a Bílá věž, barokní lékárna U bílého jednorožce, městské opevnění nebo dominikánský klášter s kostelem sv. Vavřince. Podívat se můžete také do katakomb města. Zajímavý je také hrad Velhartice, kde sídlil známý Bušek z Velhartic.
Ubytování najdete v Klatovech.
Doporučujeme
Praha - Libuš Městská část Praha - Libuš je součástí správního obvodu Praha 12.
Doporučujeme
Lanovka na Kleť Provoz lanové dráhy na vrch Kleť byl zahájen po dvouleté stavbě 1.7.1961. Délka lanovky je 1792 m, převýšení je 383 m, má 100 pevně uchycených sedaček, jízda trvá 20 minut, přepravní kapacita je 220 osob/hod a za celou dobu provozu bylo přepraveno už více než 3 000 000 cestujících. Trať lanové dráhy tvoří dopravní lano, které je vedeno pomocí kladek na 22 traťových podpěrách tvaru písmene "T". Využijí ji zejména milovníci zimních sportů a turisté lačnící po krásných výhledech z nejstarší kamenné rozhledny v Čechách na Kleti stojící.