

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Zámek Židlochovice Státní zámek Židlochovice patří k nejzachovalejším zámkům Evropy a společně s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Zámek stojí přímo ve městě Židlochovice.
Historie zámku
Na místě reprezentativního zámku stávala ve 14. století vodní tvrz, vybudovaná na jantarové stezce, spojující Středomoří s baltským pobřežím. V roce 1570 nechal Fridrich ze Žerotína tvrz přestavět v renesanční zámek. Za třicetileté války sídlo značně utrpělo, po polovině 17. století jej proto Valdštejnové opravili a barokně upravili. Zámek si však i nadále udržel pevnostní charakter. Za hraběte Sientzendorfa byla v letech 1722 - 1728 provedena vrcholně barokní přestavba.
V roce 1743 přechází panství Židlochovice do vlastnictví Dietrichštejnů. Dochovanou klasicistní podobu zámku nejvíce ovlivnil arcivévoda Fridrich Habsburský, který vlastnil zámek v letech 1895 -1918. V této době byly v Židlochovicích organizovány velkolepé hony na drobnou zvěř a do interiéru zámku dovážel majitel a jeho rodina trofeje zvěře, ulovené na území celého Rakouska-Uherska. V roce 1919 byl zámek zestátněn a sloužil reprezentativním účelům Československé republiky, jako letní sídlo jej využíval také prezident T.G.Masaryk. Jeho pobyty připomíná pamětní deska při vchodu do zámeckého parku, který se rozléhá kolem zámku.
Zámecký park, jehož plán vypracoval francouzský zahradní architekt Charboniér kolem roku 1708. Je parkem anglického typu s velkým množstvím starších domácích i cizokrajných stromů. Je celoročně přístupný veřejnosti a je zde možno vidět muflony a jeleny sika. V parku se nachází také památná lavička básníka Petra Bezruče, který zde rád odpočíval při svých návštěvách města.
Zámek dnes
V současnosti patří zámek státnímu podniku Lesy České republiky a vedle ubytovacích a stravovacích služeb nabízí především moderní konferenční centrum a lovecké vyžití. Pro příjemný pobyt hostů je připravena lovecká jídelna, růžový salónek a hlavní společenský sál, které doplňují zámecká obrazárna a expozice současných významných trofejí zvěře.
Tipy na výlet
Nedaleko Židlochovic najdete rozhlednu Akátová věž, zámek Těšany nebo expozici kovářství a kolařství. V Dolních Kounicích najdeme opevněný renesanční zámek, synagogu a židovský hřbitov. V nedalekých Ivančicích na vás čeká renesanční zámek, o něco dál rovněž renesanční zámek Hrubšice, zámek Leopoldsruhe nebo renesanční zámek Oslavany.
Ubytovat se můžete v nedalekých Vojkovicích nebo přímo v Brně.
Doporučujeme
Hornické muzeum - Jiřetín pod Jedlovou Regionální muzeum se nachází na náměstí v centru městské památkové zóny v bývalé jiřetínské faře (r.1755) vedle místního kostela (r.1612).Má dvě stálé expozice. První pojednává o počátcích obce v souvislosti s hradem Tolštejn a druhá pojednává o historii dolování stříbronosných rud v obci a okolí.
Prohlídky se konají po domluvě s pracovníkem infocentra za jednotné vstupné 15,- Kč na osobu.
Součástí historie dolování u nás v Jiřetíně je i štola sv. Jana Evangelisty. V ní je od dubna do září možná prohlídka. Štola je dlouhá 360 m. Vstupné je 50,-dospělí a 30,- Kč děti.
Další stálá expozice „Pohádková galerie řemesel „ je na místním náměstí nedaleko informačního střediska a muzea v bývalé lékárně.
Stálá expozice
Počátky obce v souvislosti s hradem Tolštejn a s dolováním stříbronosných rud v obci a okolí.
Pohádková galerie řemesel
Doporučujeme
Skanzen Záluží u Vlastiboře Záluží leží na okraji Borkovických blat asi 5 km západně od Soběslavi v okrese Tábor. V Záluží se dochovala řada mimořádně zachovalých selských usedlostí vystavěných ve stylu selského baroka s vysokými, bohatě zdobenými štíty a průčelími. Zde bylo zřízeno i soukromý skanzen blatska, které přibližuje návštěvníkům způsob života lidí tohoto území. Pan Vaněk zde provede zvídavé návštěvníky dobovou kovárnou se zařízením a sbírkou nářadí, klasickou blatskou světnicí, černou kuchyní a expozicí starých betlémů a loutek, které sám také vyrábí. Možnost ubytování ve dvoulůžkové selské ložnic (samostatná lůžka), stylová zděná kamna, moderní sociální zařízení. Cena: 300 Kč, 350 Kč vč. snídaně. Ve skanzenu se nachází také prodejna loutek, pohlednic a suvenýrů.
Doporučujeme
Zřícenina hradu Pravda Zříceniny hradu Pravda se nachází na široké opukové ostrožně nad soutěskou tvořící severní vyústění přechodu masivu Džbánu u Domoušic.
Krátká historie hradu
V písemných pramenech se hread připomíná k roku 1523. Archeologické nálezy pak jeho vznik datují nejpozději do první poloviny 14. století. Jeho vznik je možno spojovat s pány z Kolovrat. Ani jeho původní jméno není známo. Hrad neměl příliš dlouhého trvání, již v průběhu 16. století přestal vyhovovat. K roku 1593 se uvádí jako pustý.
Dispozice hradu
Dispozice hradu z poloviny 15. století je dvojdílná. V čele předhradí se nachází mohutný val. Hradní jádro ve tvaru přibližně trojuhelníka obíhá mohutný okružní příkop a téměř po celém obvodu ještě parkán, přístupný brankou v čelní hradbě. Jedinou věžovitou stavbou byla vstupní brána, která zároveň i nepatrně vystupuje z obrysu hradu. Vlastní obytné stavby jsou přistavěny k obvodové hradbě. V západním nároží to byl patrně plochostropý, trojprostorový palác a na jihovýchodní straně ještě jedna výstavná budova. Z ostatních staveb zbyly pouze jen terénní náznaky.
Hradní zřícenina je volně přístupná.
Tipy na výlet
V okolí najdete augustiniánský klášter Dolní Ročov, zříceninu hradu Džbán, barokní zámek Tuchořice nebo barokní zámek Líčkov. Podívat se můžete také na přírodní památky jako jsou Kounovské kamenné řady, travertinová kupa v Tuchořicích nebo Čertův kámen.
Ubytovat se můžete v Žatci.