

Kalendář akcí

Tip na výlet
Doporučujeme
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem. Muzeum sídlí ve Školní ulici nedaleko náměstí a vedle Kostela Narození Panny Marie a má celoroční otevírací dobu. Muzeum soustřeďuje sbírky, týkající se vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie.
Bylo založeno v roce 1890. Muzeum zpočátku nemělo stálé sídlo, takže sbírky byly shromažďovány v budově reálky ve Školní ulici. Ve dvacátých letech se začaly sbírky muzea rychle rozrůstat a bylo třeba hledat nové prostory. Muzeum v roce 1927 získalo několik místností v dívčí obecné a měšťanské škole, sídlící v budově bývalého hradu. Teprve v roce 1950 připadl celý objekt výhradně muzeu. V muzea byla po rekonstrukci na začátku 90.let vybudována expozice „Bitva u Trutnova 27.6.1866“, která připomíná jednu z významných historických událostí Trutnovska. V létě 1998 byla zpřístupněna další stálá výstava „Poklady minulosti“, která představuje průřez muzejním depozitářem.
Stálá expozice
Bitva u Trutnova v r. 1866 (zbraně, výstroj, archiválie, olejomalby, grafika)
Poklady minulosti (zpřístupněný depozitář), umělecko - historický a lidový nábytek, sklo, porcelán, obrazy, plastiky, velocipédy, zbraně, archeol. nálezy, oděv.
Doporučujeme
Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje - Hrčava Dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje v obci Hrčava patří mezi ty nejmladší v kraji, je z roku 1936. Každoročně se tu na svátek patronů setkává mnoho lidí ze tří států a to tím, že obec leží v tzv. trojmezí a blízko se nachází hranice se dvěma státy.
V interiéru vyniká zejména křtitelnice, vynikající řezbářská práce dnes již nežijícího místního rodáka Zogaty.
Doporučujeme
Kostel sv. Michala - Bechyně Původně hřbitovní kostel sv. Michala nacházející se v Michalské ulici severně od centra města byl vystavěn v letech 1667-1670. Hřbitov kolem kostela byl zrušen roku 1966. Stavba je to jednolodní s půlkruhovým kněžištěm, k němuž se přikládají dva pětiboké prostory, z nichž jedna funguje jako sakristie.
Doporučujeme
Kostel sv. Jiljí - Svitavy Římskokatolický kostel sv. Jiljí se nachází na svitavském hřbitově v západní části města. Přístupný je ze Hřbitovní ulice.
Kostel sv. Jiljí byl založen litomyšlskými premonstráty v polovině 12. století a je tak nejstarší dochovanou stavbou ve Svitavách. Původně byl vystavěn v románském slohu, jak tomu nasvědčují některé architektonické prvky. Během doby byl několikrát přetavován, poslední přestavba z let 1679 – 1683 mu vtiskla nynější ranně barokní podobu. V roce 1726 prošly dalšími úpravami postranní kaple Svatého Mikuláše a Matky Boží Bolestné. V té době byla přistavěna i sakristie. Dnešní podoba věže kostela pochází z přelomu 16. a 17. století, kdy byla spojena s kostelem přístavbou vstupní síně. Věž stála původně před kostelem a sloužila jako zvonice. Zařízení kostela je z velké části barokní. Hlavní oltář pochází z roku 1684. Oltářní obraz s výjevem Sv. Jiljí uprostřed lovecké družiny byl namalován v roce 1742 svitavským malířem Ludvíkem Geisslerem. V presbytáři se nachází také oltář Nejsvětější Trojice z roku 1746 od svitavských umělců J. Jahla a J. Leikerta. Po stranách vítězného oblouku jsou umístěny dva rozvilinové oltáříky z konce 17. století. Na severní straně kostela se nachází kaple P. Marie Bolestné, nazývaná též Dušiček nebo Mrtvých, která je bohatě zdobena štukatérskou prací Baltazara Fontany. Kostel byl původně farním, ale z farních matrik se dovídáme, že v roce 1672 je kostel nazýván "starším farním kostelem". V roce 1781, kdy požár zcela zničil kostel Navštívení Panny Marie, se kostel sv. Jiljí se stává hlavním farním kostelem. V roce 1804 se stal kostelem hřbitovním.
Kostel je přístupný v době pravidelných bohoslužeb v úterý od 18hod.